B2B
X
Kategorie

Potřebujete poradit s výběrem zboží?

Pište objednavky@juko-krmiva.cz
Volejte
 
Po–Pá 8–16 hod
 

Dárek k nákupu

Dle vlastního výběru

Doprava zdarma

Při objednávce nad 990 Kč

99 % zákazníků nás doporučuje

Na Heureka.cz máme více než 1700 recenzí
s průměrným hodnocením 4,9 z 5

RSS

Blog

Krmení, které stvořila sama příroda - Dog & Dog - Wild
Krmení, které stvořila sama příroda - Dog & Dog - Wild

Letos na podzim přišel tradiční italský výrobce krmiv pro psy a kočky Gheda Petfood na trh s exkluzivní holistickou řadou granulovaného krmiva pro psy, která vychází z nových poznatků a trendů v oblasti výživy domácích zvířat.

 

Přirozená strava

Stále více majitelů psů se zajímá o výživu svého mazlíčka. Dávno už neplatí, že zákazníci kupují krmivo jen podle ceny a líbivého obalu, složení krmiva je pro ně na prvním místě. Uvědomují si, že trávicí trakt psa je především masožravého typu a tomu by mělo odpovídat složení podávaného krmiva.

Novinka na trhu s extrudovanými krmivy  Dog & Dog - Wild vychází ze skutečnosti, že pes má podobné výživové potřeby jako vlk. Ideální granulované krmivo pro psy by tedy mělo obsahovat dostatek kvalitních živočišných bílkovin, zeleninu, ovoce a byliny. Tým veterinárních lékařů a výživových expertů při vývoji tohoto krmiva vycházel z nároků na výživu dnešního psa, poznatků o stravování vlků a civilizačních chorob psů jako jsou například stále častější potravinové intolerance, alergie, cukrovka a obezita.

 

Banner Dog & Dog Wild krmivo

  

Charakteristické ingredience

Při výrobě granulovaného krmiva Dog & Dog - Wild jsou používány rozmanité druhy mas živočišných druhů, které jsou ovšem typické pro oblast výskytu vlků a tedy jsou, nebo byly jejich přirozenou kořistí. Všechny zpracovávané živočišné ingredience pochází z ověřených zdrojů s certifikací vhodné k lidské spotřebě. Výrobce Gheda Petfood preferuje používání čerstvě dehydratovaného masa, které mu umožňuje přidávat do jakékoliv receptury mnohem vyšší množství než masa čerstvého. Díky tomu je celkové množství živočišné složky v krmivu zastoupeno ve výši 70%.

Zbývajících 30% tvoří ovoce, zelenina, byliny a květinové esence právě proto, aby byl návrat k přirozené stravě předchůdců psů co nejvěrnější. Ze zeleniny byl vybrán hrášek, z ovoce kaštany, jahody, maliny a ostružiny. Z květin se zpracovává třeba ibišek a květy šípků rosa canina a rosa pendulina, které díky účinným látkám snižují osteoartritidu a zabráňují opotřebení chrupavek.   

 

Jednoduše bez obilovin a hlíz

Vysoký podíl rostlinných složek v granulovaném krmivu způsobuje psům celou řadu zdravotních problémů. Při krmení potravy s vysokým obsahem obilovin, sóji, tapioky nebo kukuřice se tvoří méně trávicích enzymů, množství žaludečních šťáv je nedostačující a tím dochází k přetěžování slinivky břišní. Taková potrava není psem dobře strávena, využita. Mimo to kvůli neměnnému obsahu rychle stravitelného škrobu, který obsahují obiloviny a hlízy, může docházet ke změně tolerance glukózy v krvi, což vede k nedostatečné produkci inzulínu. Obiloviny navíc obsahují lepek, který je častým alergenem pro psy.

V krmivu Dog & Dog Wild je používán výhradně dehydratovaný zelený hrášek s kousky kaštanů, aby byla zajištěna lepší absorbce glukózy a sníženo riziko onemocnění cukrovkou. Díky bílkovinám a sníženému obsahu škrobu v hrášku dochází u psa k lepšímu vstřebávání živin a prodloužení pocitu sytosti. Luštěnina je dobrým zdrojem minerálů, esenciálních aminokyselin a vitamínů skupiny B. Kaštan je z nutričního hlediska důležitý pro obsah minerálů a vitamínů skupin A, B a C. Obě suroviny jsou přirozeně bez lepku a bohaté na vlákninu.

 

Po vzoru přírody

Receptury produktů společnosti Gheda Petfood napodobují stravování předků psů a proto neobsahují žádné suroviny a přísady, které se přirozeně nevyskytují v přírodě. Díky vysokému podílu chutných živočišných surovin není zapotřebí přidávat jakákoliv dochucovadla. Ke konzervaci krmiva jsou použity výhradně léčivé rostliny a přírodní extrakty bohaté na vitamín E.

Granulované krmivo pro psy Dog & Dog Wild bylo navrženo jako čistě přírodní, holistické a bezlepkové. Použitím tradičních certifikovaných surovin z ověřených  zdrojů a absencí potravin a chemických přísad, které často způsobují potravinové intolerance a alergie, přispěje toto opravdové krmivo k dlouhému a spokojenému životu psů.

Když odměňujeme psa
Když odměňujeme psa

Pamlsky mají rádi malí i velcí psi bez rozdílu věku. Slouží nám nejčastěji při výcviku jako odměna za dobře odvedenou práci. Při neuváženém zkrmování mohou ale způsobit nadváhu u psů a s ní spojené zdravotní potíže.

 

Různé tvary, barvy a chutě

Na trhu chovatelských potřeb pro psy není zastoupena žádná jiná položka tak, jako pamlsky. Dnes už stále více majitelů psů dbá na složení krmiva pro své čtyřnohé kamarády, bohužel je ale u pamlsků je stále nejdůležitější jeho vzhled a cena namísto samotného složení a přínosu odměny pro psa. A tak je zcela běžné, že pes dostává vysoce kvalitní stravu, kterou jeho majitel doplňuje o kaloricky nabité krucánky zeleno červené barvy pochybného složení.  

 

 

 

Funkční pamlsky

Naštěstí existují výrobci, kteří jsou si vědomi faktu, že i pamlsky pro psy ovlivňují do jisté míry zdraví zvířete. Jedná se obvykle o výrobce krmiva reagující na poptávku svých zákazníků. Tito výrobci ve spolupráci s odborníky koncipují složení pamlsku tak, aby neškodil, měl nějakou přínosnou funkci a případně i doplňoval granulované krmivo. Díku tomu si pamlsky dál mohou dopřávat i psi, kteří trpí nadváhou nebo alergiemi na různé složky potravy.

Mezi funkční pamlsky lze zařadit i doplňky stravy pro psy. Stále častěji vidíme snahu výrobců produkovat vitamínové a minerální doplňky v jiné než sypké formě, které jsou psy špatně přijímány. Velmi oblíbené jsou například želatinové tablety pro komplexní výživu kloubů a šlach.

 

Kolostrum nebo kyselina chlorogenová

Mezi nové oblíbené složky pamlsků patří i takové přísady, jako jsou například kyselina chlorogenová a kolostrum.
Kyselina chlorogenová je používaná především v pamlscích, které pomáhají snižovat váhu u psů. Snižuje totiž chuť k jídlu a navíc má i protizánětlivé účinky.
Kolostrum je oblíbené díky obsahu protilátek, které posilují imunitní systém, pomáhá předcházet bakteriálním infekcím a urychluje regeneraci tkání, kostí a chrupavek.
 

Nepodceňujte výběr

Stejně tak, jako vám záleží na výběru krmiva pro psy, by vám také mělo záležet na výběru vhodného pamlsku. Vyvarujte se pamlskům, které obsahují barviva, konzervanty a velké množství sóji a obilovin. Pečlivě čtěte složení a zajímejte se o přínos pamlsku pro vašeho psa.

 

 

 

Obezita u psů
Obezita u psů

 

Vzniká nevhodným stravováním a nedostatkem pohybu u psů. Obezita je vážný problém, který s sebou nese celou řadu zdravotních rizik a není pouze estetickou záležitostí. Za nadváhu u psů může nejčastěji jeho majitel. Pouze ve výjimečných případech je na vině jiné onemocnění, jako například poruchy endokrinního systému.

 

Proč psi trpí nadváhou a obezitou?

Psi často přijímají více energie, než kolik jsou schopni vydat. Na trhu je celá řada lákadel v podobě kaloricky vydatných pamlsků a dobře vyhlížejících konzerv. Majitelé mnohdy neuváženě doplňují krmnou dávku (suché krmivo) o konzervy a pamlsky. Nedostatek pohybu je potom dalším faktorem, který vede k rozvoji obezity u psů. Více se s obezitou setkáváme u psů, kteří žijí ve městech. Psi nemají možnost volného pohybu a procházky jsou omezeny jen na vykonání jejich potřeby. V bytě jsou psi potom neklidní, “nevyběhaní” a majitelé tak častěji sahají po pamlscích, které psa zaměstnají.  

Dalším problémem je neustále plná miska granulí, kterou chovatel průběžně doplňuje. Sice si pes může kdykoli “zobnout”, ale na druhou stranu, majitel zcela ztrácí přehled o množství přijatého krmiva za den.

Někteří psi se po kastraci stávají pohodlnými a kvůli tomu je nutné upravit jejich krmnou dávku.

 

Problémy spojené s obezitou

Obezita je nemoc a svůj podíl má i na vzniku celé řady dalších onemocnění. Zatěžuje kardiovaskulární systém a pohybovou soustavu. Má významný podíl na časném rozvoji kloubních onemocnění u mladých psů. Způsobuje poškození jater ztučněním. Častěji se u jedinců trpících obezitou objevují dýchací potíže, nádorová onemocnění nebo problémy s kůží. Zabřeznutí a porod u obézních fen bývá komplikovaný  

 

Řešení obezity

Na prvním místě je úprava krmné dávky a její důsledné dodržování všemi členy rodiny. Vhodné je zvolit kvalitní granulované krmivo se sníženým obsahem kalorií např. OPTIMAnova Dog Adult Obesity, které bylo navrženo tak, aby vyhovovalo psům, kteří bojují s nadváhou, nebo obezitou. Díky vysokému podílu čerstvého masa a přírodním ochucovadlům uspokojí i ty nejnáročnější psy. Navíc je toto jedinečné krmivo obohaceno o L-karnitin, který pomáhá metabolizovat tuky na energii, příznivě působí i na srdce psa.  

Už dávno neplatí, že obéznímu psovi nesmíte podávat žádné pamlsky, ani že konzervy se sníženým obsahem kalorií koupíte pouze v ordinaci veterinárního lékaře. Na trhu jsou dostupné pamlsky Amanova Dog Snack Obesity a konzervy Amanova Dog Obesity Grain Free, které přímo doplňují krmivo OPTIMAnova a pomáhají chovatelům v boji s obezitou. Tyto pamlsky díky svému složení navozují v psovi pocit sytosti, snižují hladinu cholesterolu v krvi a chrání imunitní systém.

Konzervy Amanova Dog Obesity GF jsou kompletní krmivo pro dospělé psy. Lze jimi nahradit část krmné dávky v případě, že krmíte granulemi OPTIMAnova Dog Adult Obesity nebo je zkrmovat samostatně.

Nejenom úprava jídelníčku, ale i dostatečný pohyb je klíčem k úspěšné redukci hmotnosti u psa. U velmi obézních psů je na místě střídmost, doporučují se pouze procházky. Nadmíra pohybu a běhu by mohla vést k dalším zdravotním komplikacím.

Říje, kastrace a březost: Jak na rozmnožování koček?
Říje, kastrace a březost: Jak na rozmnožování koček?

K rozmnožování koček by každý chovatel měl přistupovat zodpovědně. Měl by zvážit celou řadu faktorů, jako je například dostatek času, financí a hlavně schopnost zajistit plnohodnotný život všem narozeným koťatům. Poradíme vám, jak s kočíčí sexualitou nakládat, kdy přistoupit raději ke kastraci či antikoncepci a jak naopak zajistit březost.

 

Dospívání a sexuální chování

První náznaky sexuálního chování se mohou objevit už kolem 4. měsíce. Koťata dospívají mezi 6. - 10. měsícem. V té době přichází na kočku první říje a u kocourů se může objevit značkování teritoria páchnoucí močí. Organizovaní chovatelé mohou k chovu používat jedince starší jednoho roku. Avšak plně “dospělá” kočka je až ve věku 3 - 5 let, v závislosti na plemeni.

 

Jak probíhá první říje kočky?

První říje na kočky přichází často s nástupem teplého počasí na začátku jara. Říje je u každé kočky individuální a nelze tedy jednoznačně určit, jak bude probíhat.

Mezi obvyklé signály značící příchod říje patří:

  • změna chování,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • nebo naopak přejídání,
  • zvýšená mazlivost.

 

Jak se říje projevuje a jak dlouho trvá?

Při samotné říji jsou kočky velmi hlasité a jejich mňoukání připomíná dětský pláč. Prohýbají se v kříži, nastavují zadek se zdviženým ocasem a u toho přešlapují na místě . Na rozdíl od fen kočky během říje nekrvácí , pouze u poševního vchodu může být patrný čirý výtok.

Celá říje trvá zhruba 5 - 7 dní a opakuje se v různých časových intervalech. U koček chovaných v bytech může být nepřetržitá, u venkovních se může objevit říje pouze dvakrát za rok. Pokud se někde v okolí říjí kočka, kocouří bývají neklidní, více značkují, mohou odmítat potravu a stejně jako kočky mají velmi hlasité zvukové projevy, kterými se snaží přivolat kočku k páření. Pokud si něco takového ve svém okolí nepřejete, můžete využít spreje a odpuzovače koček.

 

 

Kastrace a kočičí antikoncepce

Na každém chovateli i majiteli je, aby zodpovědně zvážil kastraci zvířete. Každá říje zatěžuje kočku, kocoura i samotné chovatele. Mějme na paměti, že i v případě volně nebo polo volně chovaných koček, je kastrace na místě, protože majitelé jsou plně zodpovědní za narozená koťata.

 

Dojde kastrací ke změně povahy zvířete?

V případě, že se neplánujeme věnovat chovu koček, je opravdu na místě zvážení kastrace tj. odstranění pohlavních žláz. Lidé se domnívají, že kastrací dojde ke změně povahy zvířete a mnohdy se této změny zcela zbytečně obávají. Dokonce ani nelze očekávat, že se z agresivního jedince stane po kastraci beránek.

 

Kdy kočku či kocoura kastrovat?

Teoreticky lze kočky kastrovat v kterémkoliv věku, i když je vždy lepší kastrovat pohlavně dospělé jedince. Chovatelé ušlechtilých plemen koček většinou dávají koťata do nových domovů již kastrovaná. Tento trend k nám přišel od chovatelů z USA a jeho pozitivní nebo negativní vliv na zdraví zvířete je velmi diskutabilní, podobně jako vliv kastrace u kocourů na vývin úzké močové trubice.

Kastrace je chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Rekonvalenscence je velmi krátká, u kocourů trvá pár dnů a u koček probíhá do týdne po operaci. Pokud se kocouři kastrují ve vyšším věku, může u nich i po zákroku přetrvávat sexuální pud, stejně jako značkování. Po kastraci kočky byste také měli uvažovat o změně krmiva. I když se to nezdá, důvodů je několik. Nejdůležitějším je zejména nižší pohybová aktivita a k tomu je třeba přizpůsobit vhodné krmivo.

 

 

Kdy použít hormonální antikoncepci?

Dalšími způsoby, kterými lze zabránit nežádoucímu rozmnožování koček, jsou hormonální antikoncepce pro kočky a kastrační čipy pro kocoury. Antikoncepce dlouhodobě oddaluje nástup říje u koček, čip potlačuje sexuální pud u kocourů. U hormonálních preparátů nelze s jistotou odhadnout dobu působení ani to, kdy se po vysazení opět dostaví sexuální chování. Je potřeba počítat i s tím, že kočky mohou mít problémy s následným zabřeznutím. Kastrované kočky se mohou stejně jako ty nekastrované účastnit mezinárodních výstav koček a soutěžit mezi sebou v příslušných třídách.

 

Páření a březost

V době říje je zpravidla kočka svolná ke krytí kocourem. Kočky, které jsou chované volně a nejsou kastrované, si nápadníka najdou samy. Kočkám ušlechtilých plemen určeným k chovu musí partnera zajistit sám chovatel. Vhodný výběr krycího kocoura může být velmi zdlouhavý a náročný proces, proto je dobré nic nenechávat na poslední chvíli a včas si krytí domluvit.

Majitelé kocourů většinou požadují, aby kočky:

  • měly platné očkování,
  • byly prosté parazitů,
  • případně před krytím absolvovaly různá vyšetření (ultrazvuk, odběr krve, atp.),
  • u některých plemen se sleduje tzv. kompatibilita krevních skupin budoucích rodičů.

Většinou platí, že kočka jezdí za kocourem 2. - 3. den říje a zůstává s ním několik dnů. Kocour, který je ve svém prostředí, se cítí jistě, ale i tak je lepší kočky při samotném aktu nerušit a pokud je to možné, pozorovat je z dálky.

 

Jak probíhá samotné páření?

Kočky jsou během páření velmi hlasité . Ihned po zavedení penisu do pochvy dochází k výronu semene. Po styku začne být kočka na kocoura nevrlá, několikrát za sebou se podélně překulí - provádí tzv. postkoitální rolling a začne si čistit genitálie. Některé kočky jsou svolné k dalšímu krytí za pár hodin, jiné až další den.

 

 

Jak poznáme konec říje?

V případě, že bylo krytí úspěšné, kočka se přestane říjit a během několika dnů můžeme pozorovat změnu jejího chování a kolem 20. dne březosti zrůžovění a lehké zduření bradavek. Fyziologická doba březosti se u koček pohybuje od 58 - 75 dnů, v průměru nejčastěji nastává mezi 63. - 67. dnem březosti. V případě, že se v domnělé době březosti u kočky objeví říje, pak nebyla oplodněna nebo došlo ke vstřebání plodů. Pokud se chcete dozvědět více informací o březosti a porodu kočky, přečtěte si náš článek březost a porod u kočky.

Fotografie: Ivka Popovská

Zánět kloubů u psa: Příznaky, diagnóza a efektivní léčba
Zánět kloubů u psa: Příznaky, diagnóza a efektivní léčba

Ztráta chuti k pohybu, bolest, kulhání nebo otok kloubu patří mezi první příznaky kloubního onemocnění, které má výrazný vliv na kvalitu života vašeho mazlíčka. Postihuje psy bez rozdílu věku, pohlaví nebo plemene. Přečtěte si, jaké typy onemocnění mohou vašeho malíčka potrápit, jak jim předejít a jak je poté léčit.

 

Typy kloubních onemocnění psů

Kloubní onemocnění zahrnují různé diagnózy, jako jsou osteoartróza, artritida nebo dysplazie. Některá mají genetický původ, jiná vznikají následkem zátěže, obezity či úrazu. Včasná diagnóza a správná péče jsou klíčové pro zlepšení kvality života psa.

 

Osteoartróza a artróza

Podle slovníkové definice osteoartróza a artróza označují stejné onemocnění a je možné tyto výrazy považovat za synonyma. Osteoartróza patří mezi nejčastější onemocnění kloubů, které postihuje kyčelní, kolenní a loketní klouby u psů. Dochází při něm k poškození kloubní chrupavky, která postupně ztrácí své vlastnosti a není dostatečně obnovována. Takto poškozená chrupavka se projevuje kulháním, bolestí a později může být přítomen i zánět kloubu - artritida.

Osteoartróza se dělí na:

  • primární (genetické dispozice, obezita, nadměrné zatěžování kloubů)
  • sekundární (vrozená vada, vlivem poranění kloubu, součást jiného onemocnění)

 

Osteoartróza

Je onemocnění kloubní chrupavky, které může postihnout jakýkoliv kloub v těle psa. Dochází při něm k narušení struktury kloubní chrupavky, prasklinám nebo k odloučení části chrupavky od kosti. Kvůli tomu se pohyb pro psa stává bolestivým. Ostechodnrózou jsou nejvíce ohroženi mladí rychle rostoucí psi velkých a obřích plemen.

Pes

Dysplazie (DKK a DKL)

Dysplazie postihuje kyčelní a loketní klouby u psů. Kvůli špatné pevnosti vazu se klouby nepřirozeně pohybují do stran, dochází k obrušování a tím vzniká nesymetrie mezi kloubní hlavicí a jamkou. Dysplazie je geneticky podmíněné onemocnění závislé na vnějších faktorech prostředí. To znamená, že do jisté míry je majitel psa schopen ovlivnit vznik a stupeň postižení například vhodnou zátěží a stravou ve štěněcím věku. Nelze ale spoléhat na to, že rodiče se střední dysplazií budou mít zcela zdravé potomky. Nejčastěji je diagnostikována u psů velkých a obřích plemen.

 

Jak postupovat, když váš pes onemocní

1. Nepodceňujte první příznaky

Některá kloubní onemocnění mají pomalý a plíživý nástup. Je zcela běžné, že majitelé často podceňují první příznaky kloubních onemocnění. Domnívají se, že kulhání, které za pár dnů samo odezní, je “normální jev”. Postupem času intenzita sílí, přidávají se další potíže s pohybem psa a tak majitelé přichází do ordinace veterinárního lékaře. Bohužel se stává, že v těchto případech bývá onemocněním zasaženo více kloubů nebo je kloubní postižení výrazné.

V případě, že dojde u psa k náhlému poklesu aktivity, odmítání pohybu, kulhání, otoku kloubu nebo úrazu, měli bychom ihned vyhledat veterinárního lékaře.

Pes


2. Stanovení diagnózy

Pro správné stanovení diagnózy je třeba znát přesnou anamnézu psa a případně i jeho rodičů. Nutností je provedení vyšetření za pomocí zobrazovacích metod - rentgenu nebo ultrazvuku, při kterém pes bývá v hluboké sedaci nebo celkové anestezii. Mnozí majitelé psů mají obavy z bezpečnosti takového vyšetření nebo z reakcí zvířete na anestezii a proto vyšetření odmítají. Vždy je na veterinárním lékaři, aby s majitelem zvířete našel společnou cestu.

 

3. Léčba, prevence

Některá onemocnění pohybové soustavy u psů jsou geneticky podmíněná a nelze jim účinně zabránit prevencí. Obecně však platí, že obezita, nepřiměřený růst štěňat velkých a obřích plemen nebo nadměrná fyzická zátěž jsou faktory, které se podílí na raném rozvoji onemocnění.

Léčba pohybových onemocnění spočívá v:

Myslete na to, že udržování ideální hmotnosti u psa, pravidelný přiměřený pohyb a kvalitní vyvážená strava jsou klíčové faktory pro jeho fyzickou a psychickou pohodu.

Jak chutná Amanova?
Jak chutná Amanova?

Superprémiová řada mokrého krmiva a pamlsků pro psy a kočky skvěle dopňující řadu Optimanova. Receptury jsou postavené tak, aby byly vhodné pro jakoukoli životní fázi, velikost a specifické potřeby. Kvalita superprémiové řady Amanova byla ještě vylepšena produkty, které splňují nejvyšší podmínky kvality a jsou uznány německými certifikáty za BIO produkty.

Konzervy a kapsičky Amanova využívají koncept monoproteinové diety - tedy obsahují vždy pouze jeden zdroj živočišného proteinu a to proto, že v současné době trápí mnoho zvířat různé potravinové alergie a intolerance. Navíc použití více živočišných bílkovin zhoršuje stravitelnost krmiva. Krmivo Amanova neobsahuje žádné syntetické příchutě, barviva ani konzervační látky. Hyperimunní poruchu nebo alergii mohou vyvolat i některé rostliny, proto jsou v řadě Amanova alternativy naprosto bez obilovin . Navíc všechny produkty Amanova jsou  bez lepku. Celá řada konzerv a kapsiček řady Amanova je hypoalergenní.

 

Zajímá Vás jak chutnají? 

Pojďte se podívat: 

Spezzatino - pojďme se podívat dovnitř.
Spezzatino - pojďme se podívat dovnitř.

 

Spezzatino  - Kompletní krmivo pro psy všech plemen. Vyrobeno v Itálii s kusy kvalitního masa v zeleninovém želé. Bez barviv a konzervantů. Přidané vitamíny a minerály se podílí na vytvoření kompletního a vyváženého krmiva.  100% masová konzerva. 
- Kusy trhaného masa
- Bez obilovin
- Bez barviv a konzervantů
- Netestováno na zvířatech

Jak vybrat škrábadlo pro kočku
Jak vybrat škrábadlo pro kočku

Existuje vůbec ideální škrabadlo pro tak náročné zákaznice jakými jsou kočky? Troufám si tvrdit, že s dnešní nabídkou škrabadel na trhu chovatelských potřeb se vám podaří vaší kočce zavděčit.

 

Kočka na prvním místě

Při výběru škrabadla je potřeba si uvědomit, že z malého koťátka může jednou být kočka i o váze 9 kilogramů, že každé plemeno má různé nároky na pohyb a hlavně, že každá kočka je svá a unikátní. Škrabadlo pořizujeme hlavně pro kočku. Realita je taková, že kočka neocení moderní provedení škrabadla a ani to, jak se nám hodí do interiéru. V případě, že nebude s našim výběrem spokojená, bude nově, nebo nadále své drápky brousit o nohy stolu, židle nebo o záda sedací soupravy.


 

Místo odpočinku nebo zábavy

Jsou kočky, které neposedí, rády skáčou a šplhají na vše. Mezi aktivní plemena patří například bengálská kočka, habešská kočka, britská krátkosrstá kočka nebo siamská kočka. Aktivní typy koček jistě ocení, když bude škrabadlo svým vzhledem připomínat zábavní park a bude sahat až ke stropu. Kotvení škrabadla do stropu má své opodstatnění. Tento typ je vhodný hlavně pro majitele koček, které chvíli neposedí. Škrabadlo ukotvené do stropu je více stabilnější než to, které stojí volně v místnosti.

Kočky, které celé dny lenoší nebo se rády ukrývají, ocenění škrabadlo s poličkami, na kterých jsou měkké polštáře nebo s domečkem, do kterého se budou moci ukrýt a nerušeně odpočívat. Klidné typy koček nepotřebují vysoké typy škrabadel, spokojí se s nižšími variantami. Mezi takové patří například perská kočka, exotická kočka, birma nebo ragdoll.


 

Broušení drápků

Nedílnou součástí každého škrabadla by měla být část, kde si kočka může obrousit své drápky a třeba se i přitom i protáhnout. Podle mého názoru bychom v tomto ohledu měli zůstat u tradičních modelů, tzn. vybírat škrabadlo, které má “nohy” omotané sisalem. Po nich se dá koneckonců i skvěle šplhat, což po kovové trubce kočka opravdu nedokáže. Sisal má většinou dlouhou životnost a kočičím drápkům slouží roky, ale jsou jedinci, kteří si s ním “poradí” za pár měsíců. V takovém případě lze dokoupit pouze samostatné sisalové lano, které znovu omotáte kolem stávající dřevěné nohy škrabadla a tím ho zrenovujete.

Některé kočky mají pelíšky po celém domě, proto škrabadlo doplněné o další místo k odpočinku neocení. Takovým mazlíčkům bohatě postačí pouze jednoduché škrabadlo bez poličky nebo domečku. Existuje několik variant samostatných škrabadel. Můžeme vybírat ze samostatných sisalových nohou stojících na základně, ze závěsných škrabadel nebo z variabilních škrabadel, které snadno omotáme kolem nohou stolu.


 

Atraktivní a zábavné

Vybrali jsme to nejlepší možné škrabadlo pro naši kočku, ale ona o něj nemá zájem. Co teď? Pokud kočka nejeví o škrabadlo zájem, můžeme jí pomoci vybudovat si k němu lepší vztah například tím, že na škrabadlo zavěsíme její oblíbenou hračku, míček s rolničkou nebo myšku s peříčky. Jako bonus můžeme na hračku kápnout pár kapek kozlíku nebo vybrat hračku s šantou. A to by bylo, aby si nové škrabadlo nezamilovala.


Fotografie Ivka Popovská Kinclová

První pomoc pro mazlíčky
První pomoc pro mazlíčky

Zraněné zvíře pociťuje bolest, strach, může jednat zmateně nebo agresivně. Víte, jak správně poskytnout první pomoc psovi? Co by měla obsahovat lékárnička pro domácí zvíře?

 

Týká se to i vás

Mnozí majitelé psů, koček nebo koní si dost často ani nepřipouští, že by se jejich mazlíčkovi mohlo něco stát. Neznají zásady poskytnutí první pomoci u zvířete, nemají doma dostatečné vybavení lékárničky a v krajních případech nevlastní ani teploměr.

Bohužel úrazy a nemoci si nevybírají a mohou potkat jakékoliv zvíře. Je dobré být připraven na každou situaci. Myslete na to, že zajistit zraněnému zvířeti první základní ošetření a dopravit ho co nejrychleji k veterinárnímu lékaři, má vliv na průběh následné léčby.


 

Lékárnička

Nejenom kvůli sobě, ale i kvůli našim mazlíčkům bychom měli doma mít jakousi lékárničku. V některých chovatelských potřebách se prodávají tzv. lékárničky, krabičky první pomoci pro zvířata. Ve skutečnosti většinou obsahují pouze dezinfekci a tekutý obvaz ve spreji. Jiné lékárničky naopak zase obsahují jen obinadlo, latexové rukavice, pinzetu na klíšťata a náplast. Ani jednu ze zmiňovaných lékárniček bohužel nelze považovat za kompletní.

Dobře vybavená lékárnička by měla obsahovat rychlý, digitální teploměr s ohebným hrotem, jodovou dezinfekci, peroxid vodíku, tekutý obvaz, gázové čtverce, obvaz, obinadlo, elastickou náplast bez lepidla, injekční stříkačku, fyziologický roztok a pinzetu na klíšťata.


 

Dezinfikuje, ale umí vyvolat i zvracení

Možná jste se pozastavili nad tím, že uvádíme dva druhy dezinfekce, které by měla obsahovat zvířecí lékárnička. Důvodů je hned několik.

Jodové dezinfekce bývají oproti peroxidu zvířetem dobře snášeny. Dají se naředit fyziologickým roztokem a za použití injekční stříkačky se jimi velmi dobře a účinně vyplachují hluboké rány nebo poranění většího rozsahu. Peroxidem vodíku na druhou stranu zase lehce odstraníte zaschlou krev v okolí rány ze srsti zvířete.

Peroxid vodíku má ještě jednu důležitou vlastnost, kterou ocení především majitelé psů, kteří rádi požírají kde co, umí vyvolat zvracení. Peroxid se nemůže použít ve všech případech, kdy je nutné vyvolat zvracení u psa. Proto máte-li podezření, že váš pes sežral něco jedovatého a je nutné u něj vyvolat ihned zvracení, kontaktujte veterinárního lékaře, který vám poradí s vhodným dávkováním peroxidu vodíku u vašeho psa.  

 

Povrchové rány

Odřeniny, povrchové rány malého rozsahu nebo rány způsobené kousnutím většinou dokážeme dobře ošetřit v domácích podmínkách. Takové rány musíme nejprve důkladně zbavit všech nečistot za použití nejlépe fyziologického roztoku nebo ředěné jodové dezinfekce. Je-li rána hlubší nemusíme se bát roztok vstříknout do rány. V okamžiku, kdy je rána zbavena všech nečistot, můžeme ji dezinfikovat. Ránu musíme udržovat v čistotě, abychom zabránili vniknutí nečistot do rány a tím komplikacím s hojením. Podle charakteru rány můžeme použít plastický obvaz nebo zhotovíme obvaz ze sterilního gázového čtverce, který může být namočený v jodové dezinfekci, a obvazu. Ránu podle potřeby oplachujeme, dezinfikujeme a převazujeme.

I ošetření povrchové rány může být pro zvíře nepříjemné nebo bolestivé. Pro vlastní bezpečnost bychom měli psovi nasadit náhubek a přivolat si někoho dalšího na pomoc s držením psa, kočky nebo koně. V případě pochybností nebo zhoršení zdravotního stavu zvířete, vždy vyhledáme veterinárního lékaře.

 


 

Pády a dopravní nehody

Hlavně po srážce s automobilem může váš mazlíček silně krvácet. Je důležité krvácení co nejrychleji zastavit. K zastavení krvácení můžeme použít ručník, gázu, obinadlo nebo věci, které máme zrovna při sobě jako opasek, tričko nebo tkaničku od bot. Samotné krvácení pak zastavíme tím, že třeba zmiňovaný ručník přiložíme na krvácející ránu a vyvineme tlak nebo je-li rána na končetině, můžeme ji nad ránou opatrně stáhnout obinadlem. V případech, kdy je rána otevřená a je zcela patrné, odkud zvíře krvácí, můžeme krvácení zastavit tak, že cévu prsty uzavřeme.

Někdy se stane, že zvíře po srážce s automobilem nebo po pádu nevykazuje na první pohled žádné známky zranění. V takových situacích je na místě zvíře velmi opatrně prohmatat a pokusit se najít skryté místo bolesti. Všímat bychom si měli toho, jestli zvíře nekulhá, nápadně se nehrbí, nemá zrychlené dýchání nebo tep. Kočky jsou hotové odbornice na skrývání bolesti a většinou odchází tiše trpět do ústraní. I tento projev může být signálem, že s kočkou není něco v pořádku.

Barva sliznic je velmi důležitá při hodnocení stavu vašeho miláčka. Dásně i spojivky by měly mít světle růžovou barvu. Jakékoliv jiné zbarvení ukazuje na kolaps, vnitřní krvácení nebo na potíže s játry. U psů, kteří mají tmavě zbarvené dásně, je jistější kontrolovat barvu spojivek.  

 


 

Pro všechny případy je dobré mít při sobě i kontakt na veterinárního lékaře nebo na veterinární pohotovost v okolí. Existuje i koňská záchranka, která dopraví zraněného koně bezpečně na veterinární kliniku.


Fotografie Ivka Popovská Kinclová a archiv JUKO petfood s.r.o.

 

 

Oficiální FIFe třídy, národní třídy a certifikáty
Oficiální FIFe třídy, národní třídy a certifikáty

Pokračování článků S kočkou na výstavu 1, S kočkou na výstavu 2

V prvním článku S kočkou na výstavu jsme se zaměřili především na přípravu kočky před samotnou výstavou a na potřebné dokumenty. V pokračování článku S kočkou na výstavu 2 jsme si přiblížíli jakým způsobem se nejčastěji posuzuje během výstav a co znamenají všechny zkratky před jmény koček a podle jakých kritérií se rozdělují do příslušných skupin a tříd. Poslední článek Oficiální FIFe třídy, národní třídy a certifikáty přináší srozumitelný a rychlý přehled tříd, certifikátů a titulů.

 

Oficiální FIFe třídy

1. Supreme šampion

Pro kočky, které již obdržely titul Supreme šampion (SC). V této třídě se uděluje posudek se známkou Čestná cena (PH) a kočky již nejsou klasifikovány.

2. Supreme premior

Pro kastrované kočky, které již obdržely titul Supreme premior (SP). V této třídě se uděluje posudek se známkou Čestná cena (PH) a kočky již nejsou klasifikovány.

3. Mezinárodní grandšampion

Pro kočky, které již obdržely titul Mezinárodní grandšampion (GIC). Uděluje se certifikát CACS.

4. Mezinárodní grandpremior

Pro kastrované kočky, které již obdržely titul Mezinárodní grandpremior (GIP). Uděluje se certifikát CAPS.

5. Mezinárodní šampion

Pro kočky, které již obdržely titul Mezinárodní šampion (IC). Uděluje se certifikát CAGCIB.

6. Mezinárodní premior

Pro kastrované kočky, které již obdržely titul Mezinárodní premior (IP). Uděluje se certifikát CAGPIB.

7. Šampion

Pro kočky, které již obdržely titul Šampion (CH). Uděluje se certifikát CACIB.

8. Premior

Pro kastrované kočky, které již obdržely titul Premior (PR). Uděluje se certifikát CAPIB.

9. Otevřená

Pro nekastrované kočky, které dosáhnou během výstavy minimálně 10 měsíců věku. Uděluje se certifikát CAC.

10. Kastráti

Pro kastrované kočky, které dosáhnou během výstavy minimálně 10 měsíců věku. Uděluje se certifikát CAP.

11. 7 - 10 měsíců

Pro koťata, která dosáhla během výstavy věku minimálně 7 měsíců a nedosáhla ještě stáří 10 měsíců.

12. 4 - 7 měsíců

Pro koťata, která dosáhla během výstavy věku minimálně 4 měsíců a nedosáhla ještě stáří 7 měsíců.

13 a. Noviců

Novic je kočka, jejíž rodiče nejsou známi, nebo kočka bez rodokmenu. V této třídě může být vystavena pouze jednou, na mezinárodní výstavě ve vlastní zemi a ve stáří nejméně 10 měsíců, a to po kontrole národní chovatelskou komisí.

Vystaví se jako XLH/XSH s uvedením EMS kódu cílového plemene v závorkách. V této třídě je kočka posouzena dvěma mezinárodními posuzovateli FIFe. Poté, co byla v této třídě dosažena požadovaná kvalifikace, může být kočka vystavena v cílovém plemeni.

13 b. Kontrolní

Pro vyvíjející se plemena a tam, kde je povoleno meziplemenné křížení již dříve schválené národním členem FIFe. Kočka může být v této třídě vystavena pouze na mezinárodní výstavě ve vlastní zemi a ve stáří nejméně 4 měsíce, a to po kontrole národní chovatelskou komisí.

V této třídě jsou kočky kontrolovány dvěma mezinárodními posuzovateli FIFe. Kočka nedostane písemné ohodnocení, ale musí dosáhnout známky EX podle standardu cílového uznaného plemene, nebo I pro neuznaná plemena, aby mohla být provedena přeregistrace do jejího cílového plemene.

13 c. Ověřovací

Tato třída slouží k tomu, aby se určil správný EMS kód, může být kočka vystavena v Ověřovací třídě, jak kvůli barvě srsti, tak kvůli jakémukoliv jinému znaku. V této třídě jsou kočky kontrolovány dvěma mezinárodními posuzovateli a to může být provedeno před začátkem oficiálního posuzování na výstavě.

14. Domácí kočky

Třída určená pro kastrované domácí kočky. Certifikáty se v této třídě neudělují, ale jedinci mohou mezi sebou soutěžit o BIS.

kočka ve výstavní kleci

 

Národní třídy

15. Mimo soutěž

Kočka není posuzovaná v žádné třídě, pouze se účastní výstavy.

16. Vrhy

Jako vrh musí být přítomna min. 3 koťata z příslušného vrhu starší min. 4 měsíce.

17. Veteráni (nad 7 let)

Pro  kočky starší 7 let, získávají známky, nejlepší veterán je EX1. Mohou být i nominováni do BIS, ale s ostatními třídami nesoutěží.


 

Certifikáty a tituly

Šampion (CH)/Premior (PR)

Kočka musí obdržet 3 x certifikát CAC/CAP od 3 různých posuzovatelů na 3 různých národních nebo mezinárodních výstavách, aby získala titul Šampion/Premior.

Mezinárodní šampion (IC)/premior (IP)

Kočka musí obdržet 3 x certifikát CACIB/CAPIB od 3 různých posuzovatelů na 3 různých mezinárodních výstavách FIFe ve 2 různých zemích.

Mezinárodní grandšampion (GIC)/grandpremior (GIP)

Kočka musí obdržet 6 x certifikát CAGCIB/CAGPIB od 3 různých posuzovatelů ve 3 různých zemích na 6 mezinárodních výstavách FIFe, z nichž maximálně 4 certifikáty CAGCIB /CAGPIB je možno získat ve stejné zemi nebo 8 x certifikát CAGCIB/CAGPIB od 4 různých posuzovatelů ve 2 různých zemích na 8 mezinárodních výstavách FIFe, z nichž maximálně 7 certifikátů CAGCIB/CAGPIB je možno získat ve stejné zemi.

Supreme šampion (SC)/premior (SP)

Kočka musí obdržet 9 x certifikát CACS/CAPS od 3 různých posuzovatelů ve 3 různých zemích na 9 mezinárodních výstavách FIFe, z nichž maximálně 7 je možno získat ve stejné zemi nebo 11 x certifikát CACS/CAPS od 6 různých posuzovatelů ve 2 různých zemích na mezinárodních výstavách FIFe, z nichž maximálně 10 je možno získat ve stejné zemi.

 

Po obdržení všech potřebných certifikátů pro přiznání titulu je potřeba získané certifikáty poslat společně s žádostí o přiznání titulu Plemenné knize, která žádost posoudí a kočce přizná titul. Výše zmíněné tituly se uvádí před jmény zvířat.

 

Vítěz mladých (JW)

Udělení tohoto titulu je možné pouze na základě výsledků z mezinárodních výstav FIFe pro kočky plně uznaných plemen. K dosažení tohoto titulu musí kotě získat alespoň 5 x titul BIS ve třídách 12 a/nebo 11.


Toto je pouze krátký přehled o výstavních třídách, certifikátech a titulech, které kočky mohou získat. Podrobné informace jsou součástí Výstavního řádu, který naleznete na stránkách Sdružení chovatelů koček.


Vystava koček - klec a kočka

Fotografie pochází z archivu Ivka Popovská Kinclová.

/seznamapi/postdata