B2B
X
RSS

Zápisník příspěvky 2024 leden

Sibiřská kočka: Ideální společník pro alergiky
Sibiřská kočka: Ideální společník pro alergiky

Sibiřské kočky mají prastarý původ a výjimečné vlastnosti. Jsou fascinujícím plemenem, které kombinuje robustní fyzickou konstituci s jemnou, inteligentní povahou. Na jejich historií, specifiky chovu a péči, jsme se zeptali v chovatelské stanici Ravishing Paw. Dozvíte se také o jejich přizpůsobivosti, vztahu k alergiím a proč jsou ideálními společníky.

 

Starobylý původ a uznání plemene

Není pochyb o tom, že ruské polodlouhosrsté kočky, jak se jim dříve říkalo, mají prastarý původ. Po celé stovky let tyto mohutné kočky s hustou podsadou, polodlouhosrstou srstí a inteligentní povahou osidlovaly Rusko. Právě tyto divoké kočky se schopností přežít tuhé zimy stály u zrodu plemene sibiřská kočka, jejíž standard byl definitivně uznán FIFe až v roce 1997.

 

Fyzický vzhled sibiřské kočky

Sibiřské kočky jsou známé pro svůj impozantní vzhled. Patří mezi největší plemena koček. Rostou velmi dlouho, plně dospívají až kolem 3 roku života. Mají mohutné, svalnaté tělo, silný krk a široký hrudník. Nohy jsou statné, kulaté a dobře osrstěné mezi prsty. Průměrná váha dospělého kocoura dosahuje 7-10 kg, kočky bývají menší a mohou mít mezi 4-6 kg. Hlava je mírně protáhlá s širokým zaobleným čelem, se silnou bradou a dobře vyvinutými lícními kostmi. Uši jsou středně velké, zakulacené, dobře uvnitř osrstěné a někdy mohou být špičky uší zakončené chlupatou štětinkou stejně jako u mainské mývalí kočky. Oči jsou velké, mírně zešikmělé a oválné, obvykle zelené nebo žluté barvy. I přes drsné rysy v tváři mají velmi laskavý pohled. 

Charakteristickým rysem sibiřských koček je jejich kvalitní, hustá srst s límcem na krku a dlouhý, široký a huňatý ocas. Letní srst je oproti zimní kratší. Srst sibiřek může mít různé odstíny a kresby. Má-li ovšem kočka zbarvení tzv. siamské (tlapky, ocas, uši a hlava je v tmavším tónu než zbytek těla, který je světlý) hovoříme o sesterském plemeni sibiřské kočky něvská maškaráda

 

Povaha sibiřské kočky

Povahou jsou sibiřské kočky optimistické, nenáročné a velmi inteligentní společnice, které si dobře rozumí i s ostatními domácími zvířaty.

 

Dospělá Sibiřská kočka

 

Co Vás přivedlo na myšlenku začít s chovem plemene sibiřská kočka?

Dlouhé roky jsem o nich snila. Obdivovala jsem jejich mohutné tělo a pro mě až magický výraz v očích. Zaujalo mě i tvrzení, že sibiřská kočka je vhodná pro lidi trpící alergií na kočky, protože má velmi nízkou produkci alergenů (Fel d1). V naší rodině je alergie na kočky poměrně častá a silná. Rozhodli jsme se si tvrzení o vhodnosti sibiřské kočky pro alergiky vyzkoušet na vlastní “astmatický záchvat”. Vzpomínám si, jak nás naše alergoložka zrazovala od koupi první kočky. Dnes s námi bydlí dva dospěláci a pět koťátek a žádné projevy alergie na sobě nepozorujeme. Tedy na tvrzení o vhodnosti pro alergiky něco bude.

 

Co obnáší péče o sibiřskou kočku?

Samozřejmě jako u každé jiné kočky je na prvním místě dostatek kvalitní potravy. Kočky u nás denně dostávají přemražené maso, masové konzervy a kvalitní granule. Naše mlsné kočky s chutí přijímají granule OPTIMAnova Cat Exquisite, které jim jako jediné na trhu opravdu zachutnaly. Udržovat srst v normální kondici není nijak náročné a postačí ji jednou týdně vyčesat. V době línání nedáte kartáč z ruky, ale v tomto ohledu to mají všechna polodlouhosrstá plemena podobně. Sibiřka určitě ocení pobyt venku, který ji můžete dopřávat na zabezpečeném balkoně, ve voliéře nebo na společných procházkách.

 

Kotě sibiřské kočky

 

Komu můžete tohle plemeno doporučit?

Snad všem, kteří mají rádi kočky a touží po jedné chlupaté krásce. Sibiřky jsou velmi přizpůsobivé. Umí být klidné i divoké, rády si hrají, někdy naopak celé dny prospí, jsou akorát tak zvědavé, jsou tolerantní k dětem a každou návštěvu okouzlí. Jsou citlivé a vnímavé k náladám a zdravotním problémům svých majitelů. Budete-li ležet s virózou v posteli, sibiřka se od vás nehne ani na krok. Je třeba počítat s tím, že si tyto kočky rády a hlasitě se svými majiteli povídají a v době línání vás záplava chlupů nemine.

 

Často kladené dotazy


Jak často musím sibiřskou kočku česat?

Stačí jednou týdně, v době línání častěji.

Jsou sibiřské kočky vhodné pro lidi s alergií?

Ano, díky nízké produkci alergenů (Fel d1) jsou vhodné i pro alergiky.

Jaká je průměrná velikost dospělé sibiřské kočky?

Kocouři váží 7-10 kg, kočky 4-6 kg. Tělesná délka se pohybuje od 30 do 45 cm, bez započítání ocasu, který může být dlouhý 20 až 30 cm. 

Potřebuje sibiřská kočka venkovní prostor?

Ocenení pobyt venku na zabezpečeném balkoně nebo ve voliéře.

Jsou sibiřské kočky přátelské k dětem?

Ano, jsou tolerantní a přátelské k dětem.

 

Fotografie pochází z archivu CHS Ravishing Paw a fotografky Ivky Popovské Kinclové

Bozita - superprémiová krmiva z čisté švédské přírody
Bozita - superprémiová krmiva z čisté švédské přírody

Švédsko je bohaté na divokou přírodu s jedinečnou faunou a mimořádně čistým vzduchem a vodou. Zemědělci zde používají méně chemikálií než jinde ve světě a chov zvířat se vyznačuje nízkou spotřebou antibiotik a nepoužíváním růstových hormonů, což zajišťuje suroviny nejvyšší kvality.

Produkty jsou vyvíjeny v souladu s jedním z nejpřísnějších zákonů o dobrých životních podmínkách zvířat na světě, který mimo jiné zakazuje používání růstových hormonů a přísně reguluje používání antibiotik. Díky používání přírodních surovin ze světoznámých švédských farem a výrobnímu postupu zdokonalovanému od roku 1903 vyrábí Bozita krmivo, které zajistí vysoce kvalitní a hodnotnou výživu koček a psů.

S ohledem na udržitelnost a životní prostředí přestavěla Bozita výrobu tak, aby byla provozována na 100 % obnovitelné energii. Kromě toho je od roku 2007 držitelem potravinářského certifikátu ISO 2200, což je norma pro řízení kvality v potravinářském průmyslu, která se zaměřuje na bezpečnost potravin a na přísné dodržování požadavků na hygienu a čistotu při výrobě.

 

EKOLOGICKÉ OBALY TETRA RECART

Mokré krmivo je baleno do ekologicky šetrných obalů, které mají co nejmenší dopad na životní prostředí. Obaly Tetra Recart jsou vyrobeny z lepenky, tak že je můžete jednoduše recyklovat v tříděném odpadu jako papír.

Proč právě Tetra Recart?

  1. Snížená uhlíková stopa – o 81 % menší uhlíková stopa než u plechovek.
  2. Obal, který „dorůstá“ – nejméně 67 % materiálu v obalech Tetra Recart je vyrobeno z obnovitelných zdrojů.
  3. Udržitelné lesní hospodářství – veškerá lepenka v obalu Tertra Recart pochází z lesů s certifikací FSC a z dalších regulovaných zdrojů. Značka FSC garantuje, že se pokácí méně stromů, než kolik jich les dokáže reprodukovat, že jsou chráněny rostliny a zvířata a že zaměstnanci v lese dostávají spravedlivou mzdu.
  4. Méně kamionů na silnicích – Tetra Recart se díky svému obdélníkovému tvaru a nízké hmotnosti balí a přepravuje efektivně.
  5. Nový život pro obaly – Kartonové obaly Tetra Recart lze recyklovat na další produkty.

 

HLAVNÍ BENEFITY KRMIVA BOZITA:

Pečlivě vybrané ingredience - suroviny ze švédských farem a vod.

Nejnižší používání antibiotik - Švédsko má jednu z nejnižších spotřeb antibiotik na světě a bylo první zemí, která zakázala jejich preventivní používání.

Vyrobeno pomocí 100% obnovitelné elektřiny - veškerý odpad z výrobního procesu je přeměňen na bioplyn.

Zákony o dobrých životních podmínkách zvířat na světové úrovni - Švédské zákony o dobrých životních podmínkách zvířat patří k nejpřísnějším na světě.

Žádné růstové hormony - používání růstových hormonů je ve Švédsku zakázáno.

Zaručená kvalita - certifikace pro řízení bezpečnosti potravin podle normy ISO 22000.

 

KOMPLETNÍ PŘEHLED PRODUKTŮ BOZITA NAJDETE ZDE

JUKO petfood je výhradní dovozce produktů Bozita.

Britská krátkosrstá kočka: Jak se o ni starat?
Britská krátkosrstá kočka: Jak se o ni starat?

Britská krátkosrstá kočka je ušlechtilé plemeno známé svým klidným temperamentem a nenáročnou péčí. V článku naleznete podrobný popis jejího vzhledu a povahy, rady pro chov a doporučení od zkušených chovatelů. Dozvíte se, jak o ni správně pečovat, na co si dát pozor při výběru a jaké jsou náklady na péči. Pokud přemýšlíte o pořízení britské kočky, tento článek vám poskytne všechny potřebné informace.

 

Odkud pochádzí britská kočka?

Britská krátkosrstá kočka patří u nás mezi nejpočetnější a nejoblíbenější plemena tzv. ušlechtilých koček. Jak název napovídá, jedná se o plemeno původem z Velké Británie, které bylo vyšlechtěno kolem roku 1900 křížením domácích krátkosrstých koček a perských koček.

 

Vzhled britské krátkosrsté kočky

Britská krátkosrstá kočka se řadí mezi středně velká až velká plemena s velkou a kulatou hlavou. Její vzhled dokreslují široce posazené uši, které jsou malé a zakulacené. Krátká, hustá srst s bohatou podsadou může mít celou řadu barevných variet s kresbou nebo bez. Barva očí je potom závislá na barvě srsti a může být oranžová až měděná, zelená, modrá, popřípadě může být každé oko jinak zbarvené.

 

Jaká je povaha britské krátkosrsté kočky?

Povahou jsou britské kočky klidné, přítulné a hodné pohodářky, které nemají žádné zvýšené nároky na péči.

 

Britská krátkosrstá kočka

 

Život po boku britské krátkosrsté kočky

Jak se žije s britskou krátkosrstou kočkou a na co si dát pozor, když se rozhodnete pro chov tohoto plemene, jsme se zeptali chovatelky Hany Kostelecké Šulcové (CHS Z Klajdovky) a chovatele Aleše Kosiny (CHS Monoid).

 

Čím si vás britské krátkosrsté kočky získaly?

Hana: Mě osobně zaujala široká škála barev u tohoto plemene. Před pár lety jsem si pořídila uznanou skořicovou barvu a jako pokračovatelka chovu jsem si nechala dcery od skořicové kočky v barvě želvovinové, která dá vždy nejpestřejší paletu barev u koťátek.

Aleš: Přítelkyně říká, že jsou nejhezčí. Jsou to mazlíci, ale tím svým britským způsobem. Na klín si kočky vždy sednout nepřijdou, ale budou vedle vás v celém domě, přisednou si na pohovku a nechají se podrbat, budou zvědavě pozorovat, co právě vaříte a rády si i pohrají. Osobně považuji za krásné všechny kočky. Ale briťáci si nás získali tak nějak nejvíce.

 

Britská krátkosrstá kočka

 

Komu by jste toto plemeno doporučili a proč?

Hana: Plemeno bych doporučila všem, kteří mají méně času na přípravu kočky pro eventuální výstavy, protože je to plemeno, jehož srst nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Jsou to kočky kontaktní, které si svého páníčka dokáží omotat kolem prstu a získat jeho pozornost.

Aleš: Každému kdo má rád kočky a chce přiměřeně aktivní plemeno nevyžadující denní péči o srst. Britky jsou plemenem, kde je poměrně velký rozdíl ve velikosti mezi kočkou a kocourem. Náš 1,5 letý chovný kocour má kolem 8 kg, naše kočičky kolem 4kg. Navíc briťáci dorůstají a mohutní do plné velikosti mezi druhým a třetím rokem svého života. Mějte na paměti, že ani mladší dítě školou povinné nebude takového kocourka schopno zvednout nebo s ním manipulovat.

 

Na co je třeba dát si pozor, když se rozhodneme pro chov?

Hana: Vybrat si zvíře ze zdravého chovu, sledovat třeba i to, jak je která stanice "vidět" na výstavách. Osobně jsem toho názoru, že chovné zvíře by měl vidět některý posuzovatel a nebo poradce chovu a ten pak majiteli říct, zda jeho kočka má nebo nemá předpoklady být chovná a čeho se případně vyvarovat ve spojení dvou jedinců. Navíc je k chovu nutné přistupovat s určitou pokorou a ne jen, že chci být producentem koťat.

 

Kotě britské krátkosrsté kočky

 

Jak se starat o britskou kočku?

Aleš: V prvé řadě pořízení kočičky je závazek na velmi dlouhou dobu. Děti kočičku sice chtějí, ale budete se o ni muset starat ještě v době, kdy už dávno budou z domu pryč. Britka je poměrně dlouhověká a může žít i 15-20 let. Dále asi budete muset slevit ze svých standardů na čistotu. Kočce nevysvětlíte, že na kuchyňskou linku nesmí. Maximálně se naučí na ni nechodit ve vaší přítomnosti. Chlupy budou všudy přítomné a to i v případě, že kočičky budete pravidelně vyčesávat.

 

Kolik stojí britská kočka?

Aleš: Jednorázové náklady na potřeby pro kočku vás vyjdou kolem 2-3 tisíc korun a měsíční náklady na zdravou kočku se budou pohybovat kolem 600 Kč za krmení, kočkolit a roční přeočkování a odčervení. Vzhledem ke své dlouhověkosti vás bude kočka stát za svůj život více než 100 000 Kč. Koupě zdravého zvířete je tedy dobrým krokem. Dlouhodobé léčení domácího miláčka, který bude chronicky nemocný, tuto částku snadno nafoukne. Pokud nebudete chtít jednorázově investovat peníze za čistokrevné zvíře, navštivte útulky. Naleznete tam krásné kočičky, které budou otestované na základní nemoci FIV a FeLV, již vykastrované a přispějete na dobrou věc.

Hana: Osobně jsem nikdy náklady na kočku nepočítala, ale zcela jistě vím, že za dobu mého působení v organizovaném chovu, by mi před domem stálo Porsche, ale s tím se nepomazlím a nedá mi tolik lásky, jako právě kočky a za to jsem ráda. 

 

Britská krátkosrstá kočka

 

Čím krmit britskou krátkosrstou kočku?

Aleš: Naše kočky dostávají denně čerstvé maso, masové kapsičky a kvalitní granule OPTIMAnova Cat, které mohu jednoznačně doporučit.

 

Je ještě něco o čem jsme se nezmínili a může být pro budoucí majitele důležité, zásadní nebo užitečné? 

Aleš: Pořiďte si zdravé zvíře z testovaného chovu, s jasným  původem a náležitě socializované. Socializované zvíře vám bude devastovat byt nebo dům v omezené míře.

Hana: Za zmínku jistě stojí i krevní skupiny. V případě, že se rozhodnete pro krytí je potřeba vybrat vhodného krycího kocoura nejen podle vzhledu, ale i s odpovídající krevní skupinou.

 

Britské kotě

 

Často kladené dotazy

 

Jaké jsou hlavní charakteristiky britské krátkosrsté kočky?

Britská krátkosrstá kočka je středně velká až velká kočka s kulatou hlavou, malými a zakulacenýma ušima a hustou srstí s bohatou podsadou. Barva očí se liší podle barvy srsti.

Kolik stojí péče o britskou kočku?

Jednorázové náklady na vybavení pro kočku se pohybují kolem 2-3 tisíc korun a měsíční náklady na krmení a péči o zdravou kočku se pohybují kolem 600 Kč.

Jak dlouho žije britská kočka?

Britská kočka se dožívá průměrně 15 až 20 let, pokud je o ni dobře postaráno a dostává kvalitní stravu a pravidelnou veterinární péči.

Jaké jsou nejdůležitější aspekty chovu britské kočky?

Je důležité vybírat kočku ze zdravého chovu, sledovat zdravotní stav a původ.


Fotografie pochází z archivu CHS Z Klajdovky, CHS Monoid a fotografky Ivky Popovské Kinclové.

/seznamapi/postdata