B2B
X

Britská krátkosrstá kočka

Britská krátkosrstá kočka

Popis plemene

Britská krátkosrstá kočka patří u nás mezi nejpočetnější a nejoblíbenější plemena tzv. ušlechtilých koček. Jak název napovídá, jedná se o plemeno původem z Velké Británie, které bylo vyšlechtěno kolem roku 1900 křížením domácích krátkosrstých koček a perských koček.

Britská krátkosrstá kočka se řadí mezi středně velká až velká plemena s velkou a kulatou hlavou. Její vzhled dokreslují široce posazené uši, které jsou malé a zakulacené. Krátká, hustá srst s bohatou podsadou může mít celou řadu barevných variet s kresbou nebo bez. Barva očí je potom závislá na barvě srsti a může být oranžová až měděná, zelená, modrá, popřípadě může být každé oko jinak zbarvené.

Povahou jsou britské kočky klidné, přítulné a hodné pohodářky, které nemají žádné zvýšené nároky na péči.


Britská kočka - chovatelská stanice Klajdovka

Život po boku britské krátkosrsté kočky

Jak se žije s britskou krátkosrstou kočkou a na co si dát pozor, když se rozhodnete pro chov tohoto plemene, jsme se zeptali chovatelky Hany Kostelecké Šulcové (CHS Z Klajdovky) a chovatele Aleše Kosiny (CHS Monoid). Pokud se poohlížíte po kotěti, obě chovatelské stanice budou mít koťátka brzy k odběru.

Kotě britka

Čím si vás britské krátkosrsté kočky získaly?

Hana: Mě osobně zaujala široká škála barev u tohoto plemene. Před pár lety jsem si pořídila uznanou skořicovou barvu a jako pokračovatelka chovu jsem si nechala dcery od skořicové kočky v barvě želvovinové, která dá vždy nejpestřejší paletu barev u koťátek.

Aleš: Přítelkyně říká, že jsou nejhezčí. Jsou to mazlíci, ale tím svým britským způsobem. Na klín si kočky vždy sednout nepřijdou, ale budou vedle vás v celém domě, přisednou si na pohovku a nechají se podrbat, budou zvědavě pozorovat, co právě vaříte a rády si i pohrají. Osobně považuji za krásné všechny kočky. Ale briťáci si nás získali tak nějak nejvíce.

Komu by jste toto plemeno doporučili a proč?

Hana: Plemeno bych doporučila všem, kteří mají méně času na přípravu kočky pro eventuální výstavy, protože je to plemeno, jehož srst nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Jsou to kočky kontaktní, které si svého páníčka dokáží omotat kolem prstu a získat jeho pozornost.

Aleš: Každému kdo má rád kočky a chce přiměřeně aktivní plemeno nevyžadující denní péči o srst. Britky jsou plemenem, kde je poměrně velký rozdíl ve velikosti mezi kočkou a kocourem. Náš 1,5 letý chovný kocour má kolem 8 kg, naše kočičky kolem 4kg. Navíc briťáci dorůstají a mohutní do plné velikosti mezi druhým a třetím rokem svého života. Mějte na paměti, že ani mladší dítě školou povinné nebude takového kocourka schopno zvednout nebo s ním manipulovat.


Klajdovka - kotě - britka

Na co je třeba dát si pozor, když se rozhodneme pro chov?

Hana: Vybrat si zvíře ze zdravého chovu, sledovat třeba i to, jak je která stanice "vidět" na výstavách. Osobně jsem toho názoru, že chovné zvíře by měl vidět některý posuzovatel a nebo poradce chovu a ten pak majiteli říct, zda jeho kočka má nebo nemá předpoklady být chovná a čeho se případně vyvarovat ve spojení dvou jedinců. Navíc je k chovu nutné přistupovat s určitou pokorou a ne jen, že chci být producentem koťat.

Aleš: V prvé řadě pořízení kočičky je závazek na velmi dlouhou dobu. Děti kočičku sice chtějí, ale budete se o ni muset starat ještě v době, kdy už dávno budou z domu pryč. Britka je poměrně dlouhověká a může žít i 15-20 let. Dále asi budete muset slevit ze svých standardů na čistotu. Kočce nevysvětlíte, že na kuchyňskou linku nesmí. Maximálně se naučí na ni nechodit ve vaší přítomnosti ;). Chlupy budou všudy přítomné a to i v případě, že kočičky budete pravidelně vyčesávat.

J e ještě něco o čem jsme se nezmínili a může být pro budoucí majitele důležité, zásadní nebo užitečné?

Aleš: Pořiďte si zdravé zvíře z testovaného chovu, s jasným  původem a náležitě socializované. Socializované zvíře vám bude devastovat byt nebo dům v omezené míře ;). Jednorázové náklady na vybavení pro kočku vás vyjdou kolem 2-3 tisíc korun a měsíční náklady na zdravou kočku se budou pohybovat kolem 600 Kč za krmení, kočkolit a roční přeočkování a odčervení. Naše kočky dostávají denně čerstvé maso, masové kapsičky a kvalitní granule OPTIMAnova Cat Rabbit Grain Free, které mohu jednoznačně doporučit. Vzhledem ke své dlouhověkosti vás bude kočka stát za svůj život více než 100 000 Kč. Koupě zdravého zvířete je tedy dobrým krokem. Dlouhodobé léčení domácího miláčka, který bude chronicky nemocný, tuto částku snadno nafoukne. Pokud nebudete chtít jednorázově investovat peníze za čistokrevné zvíře, navštivte útulky. Naleznete tam krásné kočičky, které budou otestované na základní nemoci FIV a FeLV, již vykastrované a přispějete na dobrou věc.

Monoid - chovatelská stanice

Hana: Osobně jsem nikdy náklady na kočku nepočítala, ale zcela jistě vím, že za dobu mého působení v organizovaném chovu, by mi před domem stálo Porsche, ale s tím se nepomazlím a nedá mi tolik lásky, jako právě kočky a za to jsem ráda.

Za zmínku jistě stojí i krevní skupiny. V případě, že se rozhodnete pro krytí je potřeba vybrat vhodného krycího kocoura nejen podle vzhledu, ale i s odpovídající krevní skupinou.

Klajdovka chovatelská stanice
Fotografie pochází z archivu CHS Z Klajdovky, CHS Monoid a fotografky Ivky Popovské Kinclové.

 

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata