B2B
X

Ragdoll kočka: Průvodce chovem, povahou a péčí o mazlíčka

Ragdoll kočka: Průvodce chovem, povahou a péčí o mazlíčka

Ragdoll kočka patří mezi jedno z největších a nejvíce okouzlujících kočičích plemen. V překladu z angličtiny „rag doll“ znamená „hadrová panenka“, což toto plemeno dokonale vystihuje. Patří mezi polo dlouhosrsté kočky a je to velmi klidná, trpělivá a inteligentní kočka, která má přítulnou povahu a pro její nenáročnost je vhodná jako domácí mazlíček pro rodiny s dětmi i seniory, a také pro všechny, kdo se rády mazlí. Pokud hledáte klidného, mazlivého a nenáročného společníka, ragdoll kočka je pro vás ideální volbou. Jsou to úžasné kočky, které si získají srdce celých rodin a stanou se věrnými přáteli na dlouhá léta.

 

 

 

 

HISTORIE PLEMENE

Kočičí plemeno ragdoll bylo vyšlechtěno v Kalifornii v 60. letech 20. století. Zakladatelka Ann Baker se zaměřila na vytvoření kočky s jemnou povahou a uvolněným tělem, která se při zvednutí "uvolní" jako hadrová panenka. Tohoto efektu dosáhla křížením perských a birmských koček.

 

VZHLED

Kočka Ragdoll je druhá největší rasa koček na světě, hned po mainské mývalí kočce. Kočky váží 4 až 7 kilo, zatímco kocouři mívají 6 až 10 kilo a jejich délka může dosahovat až jednoho metru. Jejich stavba těla je impozantní s širokým hrudníkem a silnými svaly.

Typickým znakem tohoto plemene jsou jejich velké, kulaté oči, které mají jasně modrou barvu, čím více intenzivní ve vztahu k barvě těla, tím lépe.

Srst je polodlouhá, hedvábná a na dotek neskutečně hebká s plyšovým efektem. Je hustá a jemná, s mírně delší srstí na krku a hrudi, kde vytváří efekt límce. Ocas je dlouhý a do oblouku zakřivený, s bohatou srstí. Péče o srst je ale poměrně nenáročná, a to díky menší podsadě.

Po narození jsou koťata čistě bílá a srst se jim zbarvuje postupně až do čtyř let věku. Barva srsti se dělí do tří typů (calourpoint, mitted a bicolor) a šesti základních barev (seal – černohnědá, blue – modrá, chocolate – čokoládová, red – červená, creme – krémová, liliac – světle fialová), jsou přípustné i varianty želvovinové (tortie) a s kresbou (tabby). Existuje celá řada variant a kombinací. Každá ragdoll kočka má svou vlastní unikátní barvu a vzor, který ji činí jedinečnou a zvláštní.

 

Tři základní barevné typy ragdoll koček:

  1. Colourpoint – jednobarevná srst s tmavším zbarvením na packách, hlavě, uších a ocase
  2. Mitted – odznaky jsou stejné jako u colorpointa (uši, maska, packy a ocas jsou tmavší), ale na tlapkách jsou bílé ponožky. Brada musí být vždy bílá, bílý pruh se musí táhnout bez přerušení od brady přes náprsenku, hruď a spodní část břicha až po genitálie
  3. Bicolor – je nejvíce nápadná barevná varieta. Dvě barvy s bílými znaky. Tmavé zbarvení uší, zad, ocasu. V oblasti masky je bílé dobře ohraničené obrácené písmeno V. Začíná na čele, táhne se přes nos, na zadní stranu brady, přičemž nesmí přesáhnout vnější hranu oka. Je preferována souměrnost tohoto V.

 

Ragdoll kočka

 

POVAHA

Velkou předností ragdoll kočky je jejich povaha. Jsou to velmi klidné, mírné a přítulné kočky, které milují a užívají si lidskou společnost a mazlení. Nejsou náchylné k náhlým změnám nálady a mají pomalý, elegantní pohyb, který odráží jejich mírnou povahu. Ragdoll kočky jsou mimořádně společenská plemena a mají rády interakci s lidmi. Jsou přátelské a otevřené novým lidem i zvířatům a snadno si získají přátele. Nechají se nosit v náručí a v objetí páníčka se dokáží uvolnit, tzv. ragdoll efekt. Jsou také poměrně tiché, nevyžadují náročné hry, spíše preferují klidné posezení na klíně a pozorování okolí kolem nich. Díky této klidné povaze se velmi dobře snáší s dětmi a také i s jinými domácími mazlíčky.

Ragdoll efekt je unikátní a charakteristická vlastnost tohoto plemene. Tento efekt se projevuje jako úplné uvolnění svalů kočky, když je zdvižená nebo držená ve vzduchu. Zatímco mnoho koček se při zvednutí napne a snaží se udržet, ragdoll kočky se naopak přizpůsobují gravitaci a zdají se být "bez kostí", což dává dojem, že jsou jako hadrové panenky.

 

DÉLKA ŽIVOTA A ZDRAVÍ

Průměrná délka života ragdoll koček je mezi 12 až 17 lety.  S výbornou péčí a správným životním stylem mohou ragdoll kočky žít dlouhý a zdravý život. Ragdoll jsou obecně zdravé kočky, ale jako u všech plemen se u nich můžou vyskytnout specifické zdravotní problémy. Je důležité s nimi chodit na pravidelné kontroly k veterináři a sledovat jejich celkový zdravotní stav. Ovšem i ony mohou trpět některými genetickými predispozicemi. Mezi nejčastější problémy patří hypertrofická kardiomyopatie (HCM), polycystická choroba ledvin (PKD) nebo problémy s pohybovým aparátem. Je důležité vybírat koťata od renomovaných chovatelů, kteří testují své kočky na tyto choroby.

 Ragdoll kočka v domečku

 

KOČKA NEBO KOCOUR?

Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Vždy záleží na preferenci majitele. Oba jsou skvělou volbou. Samci bývají větší, svalnatější a také mazlivější, zatímco samičky bývají menší, jemnější a více nezávislejší a hravější. Nicméně toto je jen obecný trend a individuální povaha kočky se může lišit bez ohledu na pohlaví.

 

VHODNÉ DO BYTU?

Ragdoll kočka je ideální kočkou do bytu. Díky své klidné povaze a nenáročnosti na prostor jim stačí i menší obydlí. Ovšem jsou velmi zvědavé a učenlivé, dokonce se mohou naučit i aportovat nebo chodit na vodítku.

 

PÉČE O RAGDOLL KOČKU

Péče o ragdoll kočku není nijak zvlášť náročná. Jejich srst vyžaduje pravidelné česání – stačí jednou týdně; v období línání, častěji, aby se zabránilo tvorbě chuchvalců. Koupání není nutné, pokud si kočka srst udržuje sama v čistotě.

Ragdoll jsou poměrně nenáročné na stravu, ale je důležité krmit je kvalitním krmivem, které odpovídá jejich věku a aktivitě.

Ragdoll kočky milují hry a zábavu, proto jim pořiďte různé hračky a škrabadla, na kterých si budou moci vybít energii.

 

KOMPLETNÍ NABÍDKU POTŘEB PRO KOČKY SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata