B2B
X
RSS

Zápisník příspěvky 2023 březen

Březost a porod u kočky: Jak správně o mazlíčka pečovat?
Březost a porod u kočky: Jak správně o mazlíčka pečovat?

Máte doma březí kočku a bojíte se, jak zvládnout porod? Délka březosti u koček je velmi individuální, stejně jako samotný porod. V přírodě platí, že si zdravá kočka poradí během porodu sama. U porodů koček chovaných v bytech často asistují sami chovatelé - a my vám povíme, jak na to. Prozradíme vám, jak se o kočku starat v období březosti, jak dlouho porod trvá, jaké pomůcky si připravit, jak reagovat při možných komplikacích až po poporodní péči.

 

Deset týdnů očekávání

Po úspěšném krytí kocourem kočka přestane projevovat říji. Délku březosti počítáme od prvního dne krytí. Narození koťat můžeme očekávat nejčastěji mezi 63. - 67. dnem březosti. Fyziologická (normální) délka březosti se pohybuje od 58 - 75 dnů.

První příznaky se projevují v prvních dnech po oplodnění. Kočka může:

  • začít přijímat více potravy
  • působit klidně
  • více spát
  • být mazlivější

Okolo 3. týdne je patrné zvětšení a zrůžovění bradavek, postupně se kočce začíná zvětšovat břicho. Ve 4. týdnu nám veterinární lékař může potvrdit březost pomocí ultrazvuku nebo pohmatem. Chovatel by se měl vyvarovat neodborného prohmatávání břicha kočky, protože tím může ublížit nenarozeným mláďatům i samotné kočce. Mezi 5. až 6. týdnem březosti jsou patrné první pohyby.

Kočku není potřeba během březosti nijak omezovat, sama nejlépe ví, co si může dovolit. Nevhodné mohou být pro kočku skoky z výšek, které mohou vyvolat předčasný porod v posledním stádiu březosti. Namístě nejsou ani rušné návštěvy nebo přítomnost cizích zvířat v bytě.

 

Kvalitní strava

U březí kočky se zvyšuje potřeba živin. Neznamená to, že bychom nastávající matku měli překrmovat. To by vedlo pouze k nadměrnému ukládání tuku a stíženému porodu.

V případě, že stravu připravujeme sami, měli bychom ji obohatit o vhodné vitamínové a minerální doplňky pro březí a kojící kočky a striktně se řídit dávkováním od výrobce. Od 4. týdne březosti bychom krmnou dávku měli navýšit zhruba o ¼ původní. Krmnou dávku je vhodné rozdělit do několika menších porcí a podávat je postupně během dne. Většinou si kočka sama řekne, že má dost, nebo málo.  

Pokud nám spíše vyhovují komerční krmiva, zvolíme dietu pro březí a kojící kočky (krmivo může být označeno výrazem “Kitten”, nároky koťat a březích koček jsou stejné). Taková krmiva obsahují všechny potřebné látky pro březí kočku a v žádném případě bychom ji neměli narušovat vitaminovými doplňky stravy.

Přírůstek váhy je na počátku březosti pozvolný, maximálně 200 gramů za týden, v posledních čtrnácti dnech to může být i 400 gramů týdně. Konečný váhový přírůstek je závislý na počtu koťat. Zkušení chovatelé uvádí, že na jedno kotě připadá navýšení výchozí hmotnosti kočky o zhruba 200 gramů.

Kočka s koťaty po porodu

Připravujeme se na porod

Před samotným porodem bychom si měli zjistit čísla na veterinární ordinace/pohotovosti v nejbližším okolí, případně se domluvit s veterinárním lékařem na možnosti telefonické konzultace kdykoliv během dne. I když kočky většinou rodí bez problémů, mohou se vyskytnout komplikace, které nesnesou odklad.

V průběhu březosti vybereme kočce klidné místo k porodu , na které umístíme tzv. porodnici. Jako porodnice nám může posloužit prostorná přepravka nebo i papírová krabice. Použít můžeme i její oblíbený pelíšek, který musí být takových rozměrů, aby se do něj vešla kočka i s koťaty. Je vhodné zajistit krytí porodnice například dekou vetbed, abychom kočce zajistili dostatek soukromí.

Hodit se nám budou:

  1. dětské jednorázové přebalovací podložky , které jednoduše po porodu vyměníme za čisté.
  2. V případě, že se kotě narodí s protrženým plodovým obalem, bude potřeba odsát tekutinu z tlamky za pomocí dětské odsávačky hlenů.
  3. Na očištění koťat a kočky po porodu využijeme sterilní gázové čtverce.
  4. Pokud očekáváme porod více koťat stejné barvy, můžeme k označení koťat použít sterilní popisovač na kůži.

Všechny zmíněné pomůcky seženeme v každé lékárně.

Dále budeme potřebovat:

  1. kotěcí mléko (když kočka nejeví zájem i na dokrmení) a sadu pro dokrmování
  2. digitální kuchyňská váha (zvážení koťat po porodu a kontrola jejich váhového přírůstku),
  3. peán a nůžky (přestřihnutí pupeční šňůry),
  4. termofor (na zahřátí koťat v chladném období, stejně nám poslouží i pet lahev naplněná teplou vodou a obalená ručníkem).

 

Porod

Několik dnů před očekávaným porodem bychom měli mít kočku pod dohledem. Pomůže nám to zachytit první příznaky porodu. Pokud nám to kočka dovolí, můžeme jí měřit teplotu v konečníku. Když její normální teplota klesne o jeden stupeň, znamená to, že porod s největší pravděpodobností začne do 24 hodin. Před samotným porodem jsou stále patrnější první poslíčci:

  • kočka zrychleně dýchá
  • může mít první stahy 
  • chystá si své hnízdo (hrabe v pelíšku).

Některé kočky u porodu vyžadují doslova přítomnost celé rodiny, jiné rodí o samotě v soukromí. Přání kočky bychom měli respektovat.

Kotě se narodí do několika hodin, pokud kočka:

  • zrychleně dýchá
  • přede
  • hlasitě mňouká
  • často se oliuje
  • vidíme výtok z pochvy (nesmí zapáchat)

Pro kočky není žádná porodní pozice cizí, ale nejčastěji rodí na boku. V okamžiku, kdy nastanou pravidelné silné stahy, mělo by do 30 minut vyjít kotě. Koťata vychází hlavou i koncem pánevním. Buď jsou uzavřena v plodovém obalu nebo je blána natržena. Kočka by měla obal roztrhnout a začít s očistou narozeného kotěte, překousnout pupeční šňůru.

Po vypuzení kotěte dochází k uvolnění stahů a po dalších minutách až hodinách pokračuje porod narozením dalšího kotěte nebo vypuzením placenty.

Nezkušené nebo vyčerpané kočky někdy nezvládají péči o právě narozené kotě, na vině může být i to, že koťata vychází příliš rychle po sobě. Je tedy na nás abychom:

  1. roztrhli plodový obal
  2. odsáli plodovou vodu z tlamky
  3. přestřihli pupeční šňůru, kotě rozmasírovali,
  4. usušili
  5. zvážili
  6. určili pohlaví 
  7. přiložili k bradavce

Když máme pocit, že porod končí, prohmatáme kočce břicho. Když je úplně volné, porod je u konce. Spočítáme placenty, počet musí souhlasit s počtem narozených koťat. V případě, že placenta nevyjde, je nutná návštěva veterinárního lékaře. Ten za pomocí ultrazvuku nebo pohmatem určí, jde-li skutečně o placentu a navrhne další postup. Část placent můžeme dovolit kočce sežrat. Obsahují totiž látky, které spouští produkci mléka.

Vyčistíme místo porodu a kočce dopřejeme soukromí. Koťata by měla sát, protože mlezivo obsahuje důležité protilátky proti nemocem a usnadňuje odchod smolky. Když koťata zrovna nesají, klidně spí. Kočka si tak může odskočit na krmení. Misku s vodou a krmivem bychom měli umístit blízko porodnice, protože některé pečlivé kočky se odmítají od právě narozených koťat vzdálit. Do misky s vodou můžeme kočce přidat lžičku Glukopuru, aby rychleji načerpala sílu.

 

Po porodu

Očistky z kočky odcházejí několik dnů, až dva týdny. Kočky jsou velmi čistotné, vše olížou. V žádném případě by kočka neměla krvácet a výtok nesmí zapáchat. Máte-li sebemenší pochybnosti, konzultujte je neprodleně s veterinárním lékařem.

Porodní hmotnost koťat se pohybuje v rozmezí od 80 do 100 gramů. Koťata bychom měli pravidelně vážit, abychom případně zavčas odhalili, že některé kotě nepřibírá. Denní přírůstek je individuální, v průměru by se měl pohybovat okolo 10 gramů. V případě, že je přírůstek menší než 5 gramů, přikládáme kotě častěji k bradavkám a pokud ani tohle nepomůže, začneme s dokrmováním umělým kotěcím nebo kozím mlékem. Oči koťata otevírají pár dnů po porodu.

Kočky jsou vnímavá zvířata. Během porodu bychom se měli chovat klidně, abychom na kočku nepřenášeli naši nervozitu. Na pomoc si můžeme zavolat zkušeného chovatele nebo si domluvit asistenci veterinárního lékaře.

Máte s porodem kočky své zkušenosti? Dejte nám vědět do komentářů.

Harper & Bone - objevte přírodní lahodné receptury
Harper & Bone - objevte přírodní lahodné receptury

Krmivo Harper & Bone je připravováno pouze z toho nejlepšího čerstvého masa, ryb, zeleniny a ovoce, které jsou pečlivě vybírané ověřenými dodavateli. Krmivo je uvařené tak, aby si ingredience zachovaly své prospěšné živiny a přirozenou chuť, díky čemuž nedojde ke ztrátě nutričních hodnot.

 

Perfektně zdravé

Tým odborníků na výživu zvířat a veterináři pečlivě vytvářejí receptury krmiva tak, aby poskytovaly dokonale vyváženou výživu. Vybrané jsou pouze ty nejlepší přírodní ingredience s prokázanou zdravotní nezávadností, přírodní superpotraviny a zdravá prebiotika a probiotika. Při výrobě je také kladen důraz na to vyhnout se složkám, které mohou způsobit alergie a intolerance.

 

Nic umělého vše přírodní

Receptury neobsahují konzervační látky, antioxidanty nebo umělá dochucovadla. Obsahují unikátní kombinaci přírodních přísad, které mazlíčkům zajistí delší a šťastnější život.

 

Vyrobeno ve vlastní kuchyni

Každou recepturu vytváří tým odborníků. Na rozdíl od jiných společností si řídí celý proces od výzkumu až po receptury a výrobu. Vytváří si vlastní jedinečné příchutě, které dodají krmivu neodolatelnou chuť. Ve skutečnosti jsou všechny receptury vyráběné v nově vybudovaném zařízení s použitím nejsofistikovanější technologie výroby krmiva v Evropě.

 

Dobré pro naši planetu

Výroba krmiva by neměla poškozovat životní prostředí. Proto Harper & Bone dbá na udržitelnost napříč vstupními zdroji, výrobou a obaly, které jsou vyrobeny z ekologicky udržitelných materiálů. 

 

HLAVNÍ BENEFITY VYJÍMEČNÉHO SLOŽENÍ

  • NEJLEPŠÍ KOMBINACE MASA - obsah nejlepší směsi prémiových proteinů, přesně tak jak ji váš mazlíček potřebuje, aby byl silný a zdravý.
  • ČERSTVÉ OVOCE A ZELENINA - použití celé čerstvé zeleniny plné přírodních ingrediencí a vlákniny pro dokonale vyváženou výživu.
  • SPECIÁLNÍ SUPERPOTRAVINY - jako např. řasa Kelpa, lněné semínko, kurkuma, zelený čaje a mnoha jiných, které jsme vybrali pro jejich prospěšný vliv na zdraví.
  • VYVÁŽENÉ VITAMÍNY A PŘÍRODNÍ MINERÁLY - krmivo obsahuje potřebné vitamíny a snadno vstřebatelné minerály v chelátové formě, které pomáhají našim čtyřnohým parťákům užít si dlouhý, zdravý a šťastný život.
  • BEZ ALERGENNÍCH SLOŽEK - na rozdíl od jiných značek nepoužíváme GMO přísady ani plniva jako je kukuřice, pšenice nebo sója, které neposkytují zvířatům vysoké nutriční hodnoty.
  • PROBIOTIKA A PREBIOTIKA - zdravé střevo dělá šťastného mazlíčka. Proto přidáváme přírodní probiotika a prebiotika pro podporu zdravých bakterií v bříšku.

 

 

 

 

 

 

Mainská mývalí kočka: Kompletní průvodce
Mainská mývalí kočka: Kompletní průvodce

Chcete se dozvědět více o mainské mývalí kočce, jednom z nejoblíbenějších kočičích plemen na světě? V našem kompletním průvodci prozkoumáme vše od její majestátní velikosti a jedinečné povahy až po její stravovací návyky a způsoby péče. Tento článek je ideální četba pro každého, kdo zvažuje přijetí mainské mývalí kočky do svého domova, i pro stávající majitele, kteří by se rádi dozvěděli více o svém chlupatém společníkovi.

 

 

 

 

 

Jaká je historie?

Něžní obři, jak se tomuto plemenu s oblibou přezdívá, pochází ze státu Maine v USA a patří k nejstarším plemenům, která vznikala postupem času přirozeným způsobem. Toto majestátní plemeno má svůj původ na farmách drsného klimatu severovýchodní části Spojených států a Kanady. Mainská mývalí kočka byla vyšlechtěna křížením amerických koček s dlouhosrstými kočkami z Evropy. Jako každé plemeno, tak i toto prošlo od svého vzniku jistým vývojem a upevněním standardu. Americká CFA plemeno Maine Coon uznala v roce 1976, celosvětově FIFe až v roce 1983. Dnes patří mezi nejoblíbenější polodlouhosrsté kočky. 

 

Vzhled mainské mývalí kočky

 

Vzhled a velikost mainské mývalí kočky

Mainská mývalí kočka je velké a robustní plemeno. Kocouři mohou dorůstat až do váhy 12 kilogramů a délky jednoho metru, kočky bývají menší. Plně dospívají až ve třech letech, kdy také předvedou svou srst v celé své kráse. Tělo mají silné a svalnaté s výrazným hrudním košem pokryté polodlouhou srstí. Srst bývá hustší a delší kolem krku, mají tzv.límec. Ocas je dlouhý, krásně osrstěný. Přípustné zbarvení srsti je černé, červené, bílé, modré a krémové s kresbou i bez kresby, také i se stříbrem. Typické jsou bílé odznaky převážně na tlapkách a na límci. Barva očí není závislá na barvě srsti. Hlava je hranatá s nápadně vystupujícím čenichem a vysoce nasazenými lícními kostmi. Dalším výrazným rysem jsou uši, které mají být velké, vzpřímené a na koncích špičaté, zakončené štětinkou chlupů. Plemeno je mezi lidmi oblíbené pro svou inteligentní a společenskou povahu.

 

Mainské mývalí kočky se vyznačují vyjímečnou povahou

Mainská mývalí kočka je známá svou výjimečnou povahou, která zahrnuje kombinaci inteligence, společenskosti a nezávislosti. Jsou to velmi přátelská a otevřená zvířata, která rychle navazují pouto s lidskými členy své rodiny. Ačkoli jsou známy svou náklonností a láskou k lidem, nepotřebují neustálou pozornost a jsou schopny se i samy dobře zabavit. Jejich společenská povaha je doplněna zvědavostí a hravostí, což je dělá ideálními společníky pro rodiny s dětmi i pro jednotlivce. V současné době se stávají stále populárnějšími i jako terapeutické zvířata díky své schopnosti vnímat náladu lidí a reagovat na ni. Mají sklon být klidné a vyrovnané, což je činí vhodnými i pro bydlení v bytových domech. Jejich inteligence je patrná například ve schopnosti rychle se učit nové povely nebo triky, a dokonce aportovat, což je vlastnost, kterou obvykle připisujeme spíše psům než kočkám. Jejich jedinečná povaha a vyrovnaný temperament je činí jedním z nejžádanějších plemen koček na světě.

 

kotě mainské mývalí

 

Strava: Co je třeba vědět?

Strava mainské mývalí kočky by měla být pečlivě vybrána a vyvážena, aby podpořila její zdraví a vitalitu. Toto plemeno je známé svým velkým a svalnatým tělem, a proto je důležité poskytnout mu všechny potřebné živiny. Kvalitní granule, jako jsou Amanova Cat, OPTIMAnova Cat či IRONpet Cat jsou často doporučovány jako základ stravy. Vedle granulí by strava měla také obsahovat syrové maso a kvalitní masové konzervy.

Mainské mývalí kočky mají jedinečné stravovací návyky; například často používají svou packu k nabírání potravy, což je zvyk, který je fascinující sledovat. Některé kočky tohoto plemene dokonce "vyklepávají" vodu z misky před tím, než se napijí. Jejich stravovací chování je často považováno za roztomilé, ale je také důležité si uvědomit, že mohou být náchylné k obezitě. Proto je klíčové monitorovat množství a typ potravy, kterou dostávají, a přizpůsobit jejich stravu podle věku, úrovně aktivity a zdravotního stavu.

Strava má přímý dopad na kvalitu srsti a celkové zdraví kočky, proto je dobré konzultovat stravovací plán s veterinářem nebo zkušeným chovatelem. Kromě toho by strava měla být pestrá a vyvážená, s dostatečným množstvím bílkovin, tuků a vlákniny, doplněná o vitamíny a minerály, které podporují zdraví a pohodu tohoto nádherného plemene.

 

Jak se starat o mainskou mývalí kočku jako profík

Mainská mývalí kočka je nádherné plemeno s jedinečnou povahou a potřebami. I když jsou relativně nenáročné, je důležité věnovat pozornost několika klíčovým aspektům péče.

 

Hygiena a péče o srst

Toto plemeno má hustou a polodlouhou srst, která vyžaduje pravidelné česání. Pro zachování krásy a zdraví srsti je vhodné ji česat nejméně třikrát týdně. Tím se také předejde vytváření kožlů a načas odhalíte případné parazity, jako jsou blechy nebo klíšťata.

 

Aktivní životní styl: Škrábadla a hračky

Mainské mývalí kočky jsou velmi aktivní a hravé, proto je důležité jim poskytnout dostatek prostoru a hraček pro fyzickou i mentální stimulaci. Škrábadla jsou naprosto nezbytná, neboť tato kočka má silné a ostré drápy, které potřebuje pravidelně "obrusovat". Kromě škrábadel budou velmi oceněny i různé tunely, míčky a interaktivní hračky.

 

Veterinární péče

Pravidelné návštěvy u veterináře jsou nezbytné pro udržení optimálního zdraví. Očkování, odčervení a kontrola zubů by měly být na programu každé návštěvy.

 

Mainská mývalí kočka na výstavě

 

Život po boku mainské mývalí kočky

Jak se žije s mainskou mývalí kočkou a na co si dát pozor, když se rozhodnete pro chov tohoto plemene, jsme se zeptali chovatelky Lucie Baurové (La Mendoza CZ). V případě, že hledáte nového společníka do rodiny, mrkněte na koťátka z této chovatelské stanice. Jsou krásná a paní Baurová patří mezi zkušené a vstřícné chovatele.

 

V souvislosti s plemenem často slýchávám pojem “kočkopes”. Co si o tomto přirovnání myslíte?

Lidé si zřejmě spojují chování tohoto plemene se psem, proto snad tento pojem „kočkopes“ vznikl. Mainská mývalí umí neúnavně i hodinu aportovat. Je velmi chytrá a inteligentní. Bude vás vítat, když přijdete domů, i když se bude tvářit, že ji to až tolik nezajímá. Velmi dobře se s ní komunikuje, ale přesto stále zůstává kočkou, sebevědomou a svobodomyslnou. Absolutní oddanost ke svému pánovi je spíše výsada psů. Jsou ovšem jedinci, kteří vám každou noc do postele nastěhují všechny své oblíbené hračky a budou si chtít hrát. Prostě se s ní nikdy nebudete nudit.

 

Mainské mývalí kočky jsou v posledních letech velmi populární. Jsou to kočky do každé rodiny?

Tohle plemeno bych doporučila jak do klidného prostředí, tak i do rodiny s dětmi. Jediné co velmi špatně snášejí, je samota. Osobně doporučuji mít kočičky dvě, popřípadě ke kočičce pejska. Mainské mývalí kočky jsou velmi společenské a poměrně dobře se snášejí s dětmi i se psy. Mají velkou potřebu u všeho asistovat. Budou vám ochotně pomáhat s čímkoliv, co budete dělat. Prozkoumají tašku s nákupem, nazdobí s vámi vánoční stromeček a pak pomohou vybalit i dárky. Přitom se pohybují tiše a nenápadně. Jejich projevy nejsou hlasité, spíše připomínají vrkání. Na své rodině dokáží být velmi závislé a proto bych je nedoporučovala těm, kteří hodně často cestují a kočičku by nechávali samotnou doma. Malinko náročnější je údržba srsti, takže bych určitě doporučila všem novým majitelům, aby se vždy dobře poradili s chovatelem, jak pečovat o srst.

S mainskou mývalí kočkou se žije mnohem aktivněji, než s ostatními kočičkami. Tyhle kočky jsou zábavné, vynalézavé a přitom se chovají velmi něžně. Jejich pohyb je vznešený. Typické pro ně je nabírání vody i jídla packou. Dokáží si takhle dlouho hrát s jídlem a dávat si maso packou do tlamičky. Mají rádi velké misky na pití a často do vody udeří několikrát packou než se vůbec napijí.

 

Kotě se myje

 

Co je třeba zvážit před chovem?

Pokud se rozhodnete pro chov tohoto plemene, je velmi důležité nic neuspěchat. Dát si v chovu cíl, dobře si nastudovat vše, co chov koček obnáší. Najít kočku nejen krásnou v typu, důležitá je i povaha a charakteristické znaky pro toto plemeno, protože je dál bude předávat svým potomkům. Doporučuji být v kontaktu s chovatelem, který vám pomůže v začátcích a určitě vyzkoušet i nějakou výstavu, kde si vyslechnete názory posuzovatelů. Samozřejmě, vždy je na prvním místě zdraví kotěte, které plánujete mít do chovu. Vybrat si jedince z chovatelské stanice, kde jsou kočičky testované, zdravé a socializované, je naprostý základ.

Mainská mývalí kočka je plemeno plné kontrastů: je velká, ale něžná; je nezávislá, ale společenská; je krásná, ale vyžaduje péči. Ačkoli její chov může být náročný, odměnou je společnost jednoho z nejvíce fascinujících a komplexních plemen koček, které existují.

Fotografie pochází z archivu Lucie Baurové

Jezevčík dlouhosrstý – příjemný společník a rodinný kamarád
Jezevčík dlouhosrstý – příjemný společník a rodinný kamarád

Jezevčíci patří mezi nejvšestrannější lovecké plemeno psů. Jezevčík je sice malý tělem, ale velký temperamentem, což je pro jeho práci norníka nezbytné. Mimo to jsou také vhodnými společníky do rodiny coby domácí mazlíčci nebo hlídači. A jsou vhodní k dětem. Hodí se pro majitele jakéhokoliv věku i založení, dokáží se přizpůsobit a jsou v podstatě nenároční.

Dlouhosrstí jezevčíci mají dlouhou srst, která je rovná a lesklá, má podsadu přiléhající k trupu. Pod krkem, na spodní části těla a uších se srst prodlužuje, na zadních končetinách vznikají praporce. Nejdelší srst se objevuje na spodní straně ocasu, kde vzniká tzv. vlajka.

 

CHARAKTERISTIKA

Jezevčíci jsou podle FCI (mezinárodní kynologická organizace, která se zabývá plemeny psů a rozděluje je do 10 skupin) zařazeni do samostatné skupiny číslo IV. Je to nejmenší skupina, obsahuje pouze jeden plemenný standard, který se dělí na 9 variant podle třech typů osrstění (hladkosrstý, dlouhosrstý a drsnosrstý) a třech velikostí (standardní, trpasličí a králičí). Velikost se posuzuje podle obvodu hrudníku, který se měří v 15 měsících. Jde vlastně o jednoho psa na devět způsobů.

Původní typ jezevčíka byl standardní krátkosrstý. Dlouhosrstá varianta byla vyšlechtěna zkřížením hladkosrstého standardního jezevčíka se španělem.

 

LOVECKÝ I SPOLEČENSKÝ PES

Jezevčíci byli vyšlechtěni pro norování a myslivci je využívají dodnes, převážně hladkosrsté a hrubosrsté jezevčíky.

Dlouhosrstá varianta je chována spíše jako společenské plemeno. Je velmi přátelský a závislý na svém páníčkovi a jeho rodině.  Není rád sám, a proto by neměl být natrvalo umístěn ve venkovním kotci. S dětmi vychází dobře. Snáší také dobře jiné domácí mazlíčky, zvláště pokud je na ně zvyklý od malička. Kontakt s malými domácími zvířaty může ovšem narazit na problémy, jsou to pořád lovečtí psi.

 

POVAHA

Jezevčíci jsou přátelští, nebývají bázliví ani agresivní. Jejich temperament je vyrovnaný. Jsou sice trošku tvrdohlaví (mají svůj vlastní rozum), ale oddaní svému pánovi, na kterém jsou závislí. Patří mezi náruživé, vytrvalé a hbité lovecké psy s jemným nosem. Jsou velmi inteligentní, vynalézaví, chytří a také velmi mazaní, tyto vlastnosti umí uplatňovat dennodenně ve svůj prospěch.

Dlouhosrstí jezevčíci jsou v dnešní době spíše využíváni jako společníci než jako lovečtí psi. Ze všech jezevčíků jsou nejméně ostří a dobře ovladatelní. A je dobré jim poskytnout alespoň základní výcvik. Hledáte-li pejska, který bude vhodný do rodiny s dětmi, vsaďte na plemeno rhodéský ridgeback. Snadno se socializuje, výchova není náročná a má opravdu přátelskou povahu. 

 

VÝCHOVA

Dlouhosrstí jezevčíci se vychovávají snadněji než krátkosrstí nebo drsnosrstí, ale i pro ně platí, že jsou to svéhlavá zvířata, která od svého pána vyžadují trpělivé a energetické vystupování. Je ale potřeba laskavý přístup a používat odměny a pochvaly, protože špatně snáší vyhubování, natož jiné tresty. Protože je velmi chytrý a vnímavý, rozumí dobře intonaci hlasu. Při jeho výchově je nezbytný klid, trpělivost, rozvážnost a vlídná, ale železná důslednost.

 

POHYB

Jezevčíci potřebují poměrně hodně pohybu. Pokud není využíván lovecky, bude velmi rád za delší procházky, které ale nemusí být každý den. Protože je to lovecký pes a lovecké pudy má zakódované velmi hluboce, je potřeba myslet na to, že když se na procházce v lese rozhodne lovit, tak ho většinou nic nezastaví. Pokud takové riziko hrozí, je lépe ho vést na vodítku.

Zejména mladí jedinci bývají hodně aktivní a je potřeba je trochu zaměstnat, je vhodné jim pořídit různé hračky nebo s nimi podnikat různé aktivity.

 

PÉČE

Dlouhosrstí jezevčíci jsou sice pokládáni za nejelegantnější variantu, ale jejich srst je více náročnější na péči. Líná dvakrát ročně (na jaře a na podzim), kdy je nutné srst intenzivněji vyčesávat. Mimo toto období je stačí vyčesávat dvakrát týdně. Někdy je také potřeba jim zastřihávat přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách a udržovat krátké drápy. V našem e-shopu si můžete vybrat ze široké nabídky pomůcek k péči o srst a k péči o tlapky. Je nutné také pravidelně kontrolovat čistotu zvukovodů a odstraňovat nečistoty, nejlépe pomocí přípravků na čištění uší. Vhodné je taky pečovat o jejich zuby a alespoň jednou týdně jim je vyčistit kartáčkem a pastou pro psy.

 

DOSPĚLOST

Obecně je možné říci, že jezevčíci dospívají okolo 1,5 roku věku. K chovu mohou být jezevčíci zařazeni nejdříve v 15 měsících věku.

 

KRMENÍ

Jezevčíci nejsou nároční na krmení a většinou je velmi žraví a stále při chuti a tím mohou mít sklony k tloustnutí a nadváze, což ovšem škodí jejich zdraví a páteři. Proto je nutné jim zajistit kvalitní vyvážené krmivo a jeho správné dávkování.

 

VŠE PRO VAŠEHO JEZEVČÍKA NAJDETE V NAŠÍ NABÍDCE :-)

 

 

 

Péče o psí tlapky: Vše, co potřebujete vědět
Péče o psí tlapky: Vše, co potřebujete vědět

Tlapky jsou jedním z nejdůležitějších a nejcitlivějších částí těla našeho čtyřnohého přítele. Každý, kdo má psa, by měl vědět, že péče o psí tlapky není jen kosmetická záležitost. Je to klíčový prvek, který zajišťuje zdraví a pohodlí vašeho mazlíčka. V tomto článku probereme vše, co potřebujete vědět o tom, jak správně pečovat o tlapky. Zaměříme se na účinné způsoby péče, včetně použití různých krémů a mastí, aby se předešlo možným komplikacím.

 

 

 

 

Jak rozpoznat problémy se psími tlapkami

Nemálo majitelů psů si možná není vědomo důležitosti péče o psí tlapky. Prvním krokem v účinné péči je vědět, kdy je něco v nepořádku. Tlapky mohou být náchylné k řadě problémů, jako jsou praskliny, odřeniny a infekce. Pokud si všimnete, že váš pes kulhá, líže si tlapky častěji než obvykle, nebo máte podezření na zarudnutí a zánět, je čas zasáhnout. Pro tuto péči jsou vhodné různé produkty, jako jsou mast na psí tlapky, krémy na psí tlapky, nebo speciální spreje.

 

Letní péče o psí tlapky

Vysoké teploty a horký asfalt mohou způsobit popáleniny na tlapkách, zatímco písek, štěrk a ostré předměty na pláži nebo v přírodě mohou vést k poraněním. Kromě toho mohou chemikálie z bazénů nebo mořská sůl způsobit podráždění a vysušení tlapek. V letních měsících je proto důležité pravidelně kontrolovat tlapky a po procházkách je oplachovat čistou vodou. Pro extra ochranu lze použít krém na psí tlapky s UV filtrem nebo mast na psí tlapky s hojivými složkami. Pro psa můžete také zvážit nákup ochranných botiček, které poskytnou dodatečnou vrstvu ochrany.

 

Zimní péče o tlapky

Zimní období představuje pro psí tlapky zvláštní výzvu. Mrazivé teploty, posypová sůl na chodnících a ledové útvary jsou rizikovými faktory, které mohou vést k poraněním, otlakům a popáleninám od soli. Po každé procházce je proto vhodné tlapky prohlédnout a používat na jejich ošetření krém nebo olej. Pro citlivé psy se doporučuje používat neoprenové botičky, které pomáhají ochránit tlapky před nepříznivými podmínkami.

 

Péče o psí tlapky

 

Krém na psí tlapky: Kdy a jak používat

Krém na psí tlapky je ideální pro prevenci a léčbu menších potíží, jako jsou praskliny a odřeniny. Je důležité vybrat si krém, který je dermatologicky testován, neobsahuje toxické látky a má vysoký obsah hydratačních složek. Při aplikaci krému nanášejte jemnými kruhovými pohyby po celé ploše tlapky. Avšak vyhněte se mezerám mezi prsty, kde by se mohl produkt hromadit.

 

Mast na psí tlapky: Efektivní léčba problémových tlapek

Pokud má váš pes vážnější problémy, jako jsou infekce nebo hluboké praskliny, je mast na psí tlapky tou správnou volbou. Mast je obvykle silnější a obsahuje léčivé složky, které urychlují hojení a bojují proti infekci. Před použitím masti se poraďte s veterinářem, aby byla léčba co nejefektivnější.

 

Nezapomeňte na pravidelnou péči

Péče o psí tlapky by měla být součástí pravidelné rutiny každého majitele psa. Správný výběr a použití krému nebo masti mohou výrazně přispět k celkovému zdraví a pohodlí vašeho psa. Nezapomeňte také na pravidelnou kontrolu tlapek, aby jste rychle identifikovali případné problémy a mohli okamžitě zasáhnout. Pečlivá a pravidelná péče o psí tlapky zahrnuje nejen používání krémů a mastí, ale také zastřihování drápků a chloupků mezi prsty. Věnování pozornosti tlapkám vašeho psa může předejít nepříjemným situacím, které by mohly vyžadovat návštěvu veterináře. Díky komplexní péči budete mít zdravého a šťastného čtyřnohého přítele.

/seznamapi/postdata