U zásilek dodávaných přepravní společností dochází ke zpoždění expedice. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

Kloubní onemocnění u psů

Kloubní onemocnění u psů

 

Ztráta chuti k pohybu, bolest, kulhání nebo otok kloubu patří mezi první příznaky kloubního onemocnění, které má výrazný vliv na kvalitu života našeho mazlíčka. Postihuje psy bez rozdílu věku, pohlaví nebo plemene.

 

Osteochondróza, osteoartróza, artróza, dysplazie a artritida

V souvislosti s kloubními problémy u psů se setkáváme s celou řadou výrazů. Pojďme si objasnit některé z nich.

Podle slovníkové definice osteoartróza a artróza označují stejné onemocnění a je možné tyto výrazy považovat za synonyma. Osteoartróza patří mezi nejčastější onemocnění kloubů, které postihuje kyčelní, kolenní a loketní klouby u psů. Dochází při něm k poškození kloubní chrupavky, která postupně ztrácí své vlastnosti a není dostatečně obnovována. Takto poškozená chrupavka se projevuje kulháním, bolestí a později může být přítomen i zánět kloubu - artritida. Osteoartróza se dělí na primární (genetické dispozice, obezita, nadměrné zatěžování kloubů) a sekundární (vrozená vada, vlivem poranění kloubu, součást jiného onemocnění).

Osteochondróza je onemocnění kloubní chrupavky, které může postihnout jakýkoliv kloub v těle psa. Dochází při něm k narušení struktury kloubní chrupavky, prasklinám nebo k odloučení části chrupavky od kosti. Kvůli tomu se pohyb pro psa stává bolestivým. Ostechodnrózou jsou nejvíce ohroženi mladí rychle rostoucí psi velkých a obřích plemen.

Dysplazie (DKK a DKL) postihuje kyčelní a loketní klouby u psů. Kvůli špatné pevnosti vazu se klouby nepřirozeně pohybují do stran, dochází k obrušování a tím vzniká nesymetrie mezi kloubní hlavicí a jamkou. Dysplazie je geneticky podmíněné onemocnění závislé na vnějších faktorech prostředí. To znamená, že do jisté míry je majitel psa schopen ovlivnit vznik a stupeň postižení například vhodnou zátěží a stravou ve štěněcím věku. Nelze ale spoléhat na to, že rodiče se střední dysplazií budou mít zcela zdravé potomky. Nejčastěji je diagnostikována u psů velkých a obřích plemen.

 

Nepodceňujte první příznaky

Některá kloubní onemocnění mají pomalý a plíživý nástup. Je zcela běžné, že majitelé často podceňují první příznaky kloubních onemocnění. Domnívají se, že kulhání, které za pár dnů samo odezní, je “normální jev”. Postupem času intenzita sílí, přidávají se další potíže s pohybem psa a tak majitelé přichází do ordinace veterinárního lékaře. Bohužel se stává, že v těchto případech bývá onemocněním zasaženo více kloubů nebo je kloubní postižení výrazné.

V případě, že dojde u psa k náhlému poklesu aktivity, odmítání pohybu, kulhání, otoku kloubu nebo úrazu, měli bychom ihned vyhledat veterinárního lékaře.

Stanovení diagnózy

Pro správné stanovení diagnózy je třeba znát přesnou anamnézu psa a případně i jeho rodičů. Nutností je provedení vyšetření za pomocí zobrazovacích metod - rentgenu nebo ultrazvuku, při kterém pes bývá v hluboké sedaci nebo celkové anestezii. Mnozí majitelé psů mají obavy z bezpečnosti takového vyšetření nebo z reakcí zvířete na anestezii a proto vyšetření odmítají. Vždy je na veterinárním lékaři, aby s majitelem zvířete našel společnou cestu.

 

Léčba, prevence

Některá onemocnění pohybové soustavy u psů jsou geneticky podmíněná a nelze jim účinně zabránit prevencí. Obecně však platí, že obezita, nepřiměřený růst štěňat velkých a obřích plemen nebo nadměrná fyzická zátěž jsou faktory, které se podílí na raném rozvoji onemocnění.

Léčba pohybových onemocnění spočívá v podávání protizánětlivých léků, rehabilitačním cvičení, úpravě hmotnosti, podávání vhodných doplňků stravy nebo v chirurgickém zákroku.

 

Myslete na to, že udržování ideální hmotnosti u psa, pravidelný přiměřený pohyb a kvalitní vyvážená strava jsou klíčové faktory pro jeho fyzickou a psychickou pohodu.

Vložte svůj komentář