B2B
X
Kategorie

Potřebujete poradit s výběrem zboží?

Pište objednavky@juko-krmiva.cz
Volejte
 
Po–Pá 8–16 hod
 

Dárek k nákupu

Dle vlastního výběru

Doprava zdarma

Při objednávce nad 990 Kč

99 % zákazníků nás doporučuje

Na Heureka.cz máme více než 1700 recenzí
s průměrným hodnocením 4,9 z 5

RSS

Zápisník příspěvky 2022 červenec

Demence u psa: Příznaky, léčba a prevence
Demence u psa: Příznaky, léčba a prevence

Mysleli jste si, že se Alzheimer nebo demence týká jen lidí? Pojďme se spolu podívat na to, co je kognitivní dysfunkce psů (CCD), tedy stav, který se velmi podobá lidské Alzheimerově chorobě. Právě tento typ demence u psa vyvolává zmatenost a netypické změny chování.

 

Projevy demence u psa

Psi stárnou stejně jako lidé a stejně jako u lidí může stárnutí mozku vyústit v demenci. Ta se u psů projevuje podobně jako Alzheimer: dochází k ukládání bílkovin v mozku a postupnému zhoršování jeho funkce.

Navenek si můžete všimnout, že:

  • Pes najednou stojí v rohu místnosti a nevnímá okolí.
  • Štěká na Vás jako na cizího člověka nebo nepřiměřeně reaguje.
  • Vypadá zmateně, často zapomíná, co chtěl udělat.
  • Projevuje podrážděnost, ačkoli býval klidný.
  • Pomalé reakce střídají nekontrolovatelné výkyvy nálad.

V pokročilejším stupni demence dochází k močení doma či k neschopnosti najít cestu zpátky při venčení. To vše je následkem změn v mozku, které začínají zpravidla po 11. roce života psa, někdy i dříve. Kolem 16. roku se demence, tzv. psí Alzheimer, vyskytuje u většiny starších psů.

Co s tím dělat? Doufat, že se demence Vašemu psovi vyhne, je zbytečné. Lépe je snažit se ji oddálit a zmírnit její projevy podobně jako u lidí. Vhodná strava, procvičování mozku a důsledné sledování prvotních příznaků mohou pomoci. Často se totiž stává, že první příznaky na chvíli odezní, majitel se uklidní a nemoc se mezitím rozvíjí skrytě dál do obtížně zvladatelného stadia.

 

Léčba demence u psa

 

1) Vitamíny

Už okolo 8. roku je vhodné zařadit vitamínové doplňky, které podporují dobré fungování mozku. Jsou to zejména omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty a zvýšený příjem vitamínů. Některé z nich jsou obsaženy také v krmivech pro starší psy, některé je vhodné doplnit i samostatně.

2) Hry

Co můžete udělat velmi snadno a zároveň tím pomoci oddálit rozvoj demence, jsou společné hry. Rozvíjíte jimi psův mozek, trávíte společně příjemné chvíle a pes se cítí bezpečně a šťastně. Můžete třeba schovávat pamlsky a nechat ho, ať je hledá, nebo se sami schovat za strom a přivolat ho, aby Vás našel. Na trhu existují i speciální hračky zaměřené na procvičování mozku psa.

3) Léčba

Pokud už je demence v pokročilém stadiu a nefungují jiná opatření, veterina nabízí medikamentózní léčbu. Nečekejte ale, že se pes najednou stane štěnětem – léky spíše zmírní zmatenost, výkyvy nálad či další silné projevy demence. Pomohou mu zorientovat se v každodenním životě a udrží ho v lepší psychické pohodě.

 

Na co si dát pozor

Velmi důležité je brát ohled na aktuální stav psa. U staršího zvířete s bolavými klouby a projevy demence už nevymáhejte běhání po hrbolatém terénu či nekonečné aporty. Podobně by pro zmateného psa nemuselo být vhodné schovávat se uprostřed lesa, protože by se mohl cítit ztracený a ve stresu.

O kognitivní dysfunkcí psů se toho lze dočíst velmi mnoho. Touto problematikou se zabývá například stránka http://starnouci-pes.cz/, kde kromě nápadů na hry a spousty informací, naleznete také test, podle kterého můžete pomoci diagnostikovat, zda se CCD týká také Vašeho psa. Ať už se Vašeho psa týká jen první stádium, nebo pokročilý stav, vždy mějte na paměti, že láskyplná péče a Vaše blízkost jsou pro něj vším a trestat jej za ztrátu poslušnosti může mít negativní dopad na jeho psychický stav (a také se bude míjet účinkem).

Přejeme Vám, ať je Váš pes co nejdéle fit a v dobré fyzické i psychické kondici.

/seznamapi/postdata