Starat se řádně o pejska může být nelehkým úkolem nejen pro začínající chovatele, ale také pro pejskaře, kteří sice již mají nějaké zkušenosti, ale ignorují pár základních věcí, které by o chovu psů měli vědět. O jaké věci se jedná, shrneme v jednoduchém manuálu.
1. Kvalitní krmivo pro psy je základ
Na krmivu pro svého psího miláčka byste rozhodně neměli šetřit, avšak ani to nejdražší nemusí být dostatečně kvalitní. Rozhodující je vždy složení krmiva, věnujte mu tedy dostatečnou pozornost. Ideální výživu zajistí holistická krmiva, která jsou zároveň naprosto hypoalergenní.
2. Nepodceňujte výcvik
Možná si říkáte, že výcvik je pouze pro psy, kteří se pak nehnou z místa, aniž by jim to jejich páníček nařídil. Bez základního výcviku si váš pes ale bude dělat, co chce. Naučte ho tedy alespoň základním povelům, jako jsou „sedni“, „lehni“, „přines“, „pusť“ nebo „nesmíš“.
3. Pelíšek dělá domov
Chcete, aby se u vás pejsek cítil co nejlépe? Dopřejte mu dostatek místa k odpočinku a soukromí. Ideální je kombinace psí boudy a psího pelíšku. Někdy se chce váš čtyřnohý mazlíček jen válet v měkkém pelíšku, jindy se chce schovat.
4. Nezapomeňte na hračky
Pes si sice dokáže hrát téměř s čímkoli, pokud mu ale dopřejete dostatek zajímavých hraček, možná si ušetříte alespoň jednu rozkousanou botu. Hračky pro psy jsou navíc tak rozmanité, že si při jejich výběru sami vyhrajete.
5. Cestujete s pejskem? Nezapomeňte na dostatek vody
Vyrážíte s pejskem často na delší cesty? Pak nepodceňte pitný režim a pořiďte si cestovní misku na vodu. Obzvláště v letních měsících je pak potřeba mít alespoň trochu vody vždy u sebe.
6. Psí patálie berte s úsměvem na tváři
Ať už máte doma pejska krátkosrstého nebo dlouhosrstého, musíte se smířit s tím, že línání je přirozené, a tak budete mít zvířecí chlupy téměř všude po bytě. Psi jsou navíc hraví, možná jim tak budete muset odpustit i pár rozžvýkaných bot.
Předcházet podobným patáliím můžete pomocí správného výcviku, ale jakékoli nepříjemnosti vám pejsek bohatě vynahradí svou nekončící nákloností.

7. Příliš hluku psovi škodí
Vzpomínáte si, jak se váš pes při bouchání petard vždy schová pod křeslo a smutně kňučí? Citlivost psů na příliš hlasité zvuky není jen otázkou ohňostrojných show. Vyhněte se tak místům, která nejsou pro pejsky svou hlučností vhodná.
Pokud je velký hluk ve vašem okolí a vy se mu už vyhnout nemůžete, zůstaňte u pejska a věnujte se mu. Strach z hluku se totiž může stupňovat s každou další nepříjemnou záležitostí.
8. Naučte se vašemu psovi rozumět
Psi mluví svým vlastním jazykem a není lehké mu snadno porozumět. Budete-li svého pejska pozorně sledovat, časem se naučíte rozeznávat jednotlivá gesta a jejich významy. Pokud se pes třeba cítí úzkostlivě a nejistě, olízne se jazykem – ukonejšit ho můžete tím, že si k němu dřepnete, čímž snížíte svou důležitost a zároveň mu naznačíte, že je vše v pořádku a nic mu nehrozí.
9. Věnujte pozornost zdravotnímu stavu pejska
Pokud svého pejska nekrmíte holistickým krmivem, může se stát, že mu budou chybět nějaké vitamíny a minerály, které pro svůj správný vývoj potřebuje. Nedostatky se mohou projevit na kvalitě a hustotě srsti nebo třeba v nechuti k jídlu.
Pokud se nějaké obtíže u pejska objeví, poohlédněte se po vhodných doplňcích stravy pro psy. Ty často dokáží vyřešit mnoho zdravotních problémů.
10. Pohybem ku zdraví
S venčením psa byste rozhodně neměli šetřit a to i v tom případě, že váš pejsek může volně pobíhat po zahradě. Pokud chodíte rádi běhat a vašemu mazlíčkovi běh nedělá větší problémy, můžete mu tak obyčejné procházky zpříjemnit. Trocha socializace a pohybu pejskům také prospěje, ideální jsou třeba návštěvy psích hřišť nebo společné venčení s dalšími pejskaři.
Pokud si s chovem psa nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit.