B2B
X
Kategorie

Potřebujete poradit s výběrem zboží?

Pište objednavky@juko-krmiva.cz
Volejte
 
Po–Pá 8–16 hod
 

Dárek k nákupu

Dle vlastního výběru

Doprava zdarma

Při objednávce nad 990 Kč

99 % zákazníků nás doporučuje

Na Heureka.cz máme více než 1700 recenzí
s průměrným hodnocením 4,9 z 5

RSS

Blog

I váš pes si zaslouží kvalitní a chutná krmiva
I váš pes si zaslouží kvalitní a chutná krmiva

Výživa psů je pro mnoho majitelů tématem vášnivých diskuzí. Někteří se spoléhají výhradně na značková krmiva, jiní koupí první granule, na které jim v regálu supermarketu padne pohled, a další zase dávají psovi zbytky od vlastního obědu, což rozhodně není ideální varianta. Kvalitní krmiva totiž dodají psovi nejen všechny potřebné živiny ve správných poměrech, ale jsou také lépe stravitelné, psovi tedy stačí menší množství potravy. Efekt krmiva pak sami poznáme na kvalitě, lesku a línavosti srsti i na tělesné kondici a vitalitě našeho psa.

Superprémiová krmiva nabízejí nejvyšší možnou kvalitu

Nejpřísnější kritéria, kladená na moderní krmiva pro psy, splňuje beze zbytku přírodní koncept španělských holistických krmiv Optimanova. Holistický znamená celostní – při volbě krmiv s tímto přívlastkem tedy máme jistotu, že náš pes dostává vše, co potřebuje ke kvalitnímu životu. Při výrobě krmiv Optimanova DOG se využívají kvalitní přírodní suroviny od místních dodavatelů a pouze čerstvé maso, které nebylo nikdy zmrazeno. Granule se následně suší prostřednictvím unikátního systému při nízkých teplotách, což chrání mnoho živin citlivých na vysoké teploty před narušením. Díky přírodním dochucovadlům pak granule získají jedinečnou a bohatou chuť i vůni a psy jsou velmi dobře přijímány.

Pokud vašeho psa trápí stejně jako mnohé dvounohé páníčky potravinová alergie, či přímo intolerance, s krmivy Optimanova DOG si můžete být jisti, že neobsahují syntetické příchutě, barviva a konzervační látky, které by mohly zhoršovat stav psa. Výborná stravitelnost granulí Optimanova je podpořena také obsahem vždy pouze jediného zdroje bílkovin (kuře, králík, losos), protože kombinace různých bílkovin v krmivu přispívá k obtížnější stravitelnosti.

Co dělat, když pes nežere granule?
Co dělat, když pes nežere granule?

Když pes nežere granule, je zle. Netušíte, kde je chyba? Poradíme vám, jak problém vyřešit a jakým pochybným opatřením se raději vyhnout.

Pokud váš pes nežere granule, vězte, že k tomu má pádný důvod . Síla reklamy je mocná a projevuje se i v tak specifických odvětvích jako je krmivo pro psy. Televize a další média nás masírují reklamními spoty a snaží se nás přesvědčit, že právě ten či onen produkt je zaručeně nejlepší. Jaké je pak překvapení páníčka, když zjistí, že jeho svěřenec „špičkovými“ granulemi pohrdá a nechce je žrát. 

Pokud máte za to, že jste domů přinesli to nejlepší krmivo, ale váš čtyřnohý mazlíček o něj ani nezavadí, je někde chyba. Psi nejsou vybíraví a mají mnohem dokonalejší smysly než lidé, dokáží tedy rozeznat kvalitu surovin a způsob zpracování. Pokud tedy pes granule nežere, je to kvůli pochybné jakosti, případně mu nesvědčí ze zdravotního hlediska.

Kvalitní granule pro psa , které nejsou plné chemie, psovi zaručeně musí chutnat. Přestaňte se proto zlobit na vašeho malížka a věřit reklamě. Naopak se zaměřte na skutečné potřeby svého psa a v žádném případě nehleďte jen na cenu. Vždyť ani vy svou stravu nešidíte a poznáte, co je pro vás dobré. Pes je na tom stejně.

Nechat psa vyhladovět? Raději se poohlédněte po kvalitních granulích

Když pes granule nežere, někteří páníčci praktikují metodu vyhladovění. A vyhladovělý mazlíček nakonec spořádá i granule, kterým by se za normálních okolností vyhnul obloukem. To mu může však z dlouhodobého hlediska spíše uškodit . Nedělejte stejnou chybu a raději se zaměřte na opravdu kvalitní granule pro psa.

Co doporučujeme?

Skvělou volbou jsou granule OPTIMAnova  s novým autentickým přírodním konceptem výživy. Krmivo obsahuje vysoký podíl kvalitního masa (až 75%) z vybraných farem ve Španělsku. Jde o maso od firem, které dodávají potraviny pro lidskou potřebu . Jde o králičí, kuřecí a lososí maso zpracovávané nejmodernějšími technologiemi, které garantují zachování všech důležitých živin. Za zmínku stojí i 100% přirozené dochucovací složky , díky kterým má krmivo výtečnou chuť.

Chcete-li granule OPTIMAnova vyzkoušet, poohlédněte se po nich u výhradního dovozce na www.juko-krmiva.cz.

10 věcí, které potřebujete vědět o chovu psů
10 věcí, které potřebujete vědět o chovu psů

Starat se řádně o pejska může být nelehkým úkolem nejen pro začínající chovatele, ale také pro pejskaře, kteří sice již mají nějaké zkušenosti, ale ignorují pár základních věcí, které by o chovu psů měli vědět. O jaké věci se jedná, shrneme v jednoduchém manuálu.

1. Kvalitní krmivo pro psy je základ

Na krmivu pro svého psího miláčka byste rozhodně neměli šetřit, avšak ani to nejdražší nemusí být dostatečně kvalitní. Rozhodující je vždy složení krmiva, věnujte mu tedy dostatečnou pozornost. Ideální výživu zajistí holistická krmiva, která jsou zároveň naprosto hypoalergenní.

2. Nepodceňujte výcvik

Možná si říkáte, že výcvik je pouze pro psy, kteří se pak nehnou z místa, aniž by jim to jejich páníček nařídil. Bez základního výcviku si váš pes ale bude dělat, co chce. Naučte ho tedy alespoň základním povelům, jako jsou „sedni“, „lehni“, „přines“, „pusť“ nebo „nesmíš“.

 

3. Pelíšek dělá domov

Chcete, aby se u vás pejsek cítil co nejlépe? Dopřejte mu dostatek místa k odpočinku a soukromí. Ideální je kombinace psí boudy a psího pelíšku. Někdy se chce váš čtyřnohý mazlíček jen válet v měkkém pelíšku, jindy se chce schovat.

4. Nezapomeňte na hračky

Pes si sice dokáže hrát téměř s čímkoli, pokud mu ale dopřejete dostatek zajímavých hraček, možná si ušetříte alespoň jednu rozkousanou botu. Hračky pro psy jsou navíc tak rozmanité, že si při jejich výběru sami vyhrajete.

5. Cestujete s pejskem? Nezapomeňte na dostatek vody

Vyrážíte s pejskem často na delší cesty? Pak nepodceňte pitný režim a pořiďte si cestovní misku na vodu. Obzvláště v letních měsících je pak potřeba mít alespoň trochu vody vždy u sebe.

6. Psí patálie berte s úsměvem na tváři

Ať už máte doma pejska krátkosrstého nebo dlouhosrstého, musíte se smířit s tím, že línání je přirozené, a tak budete mít zvířecí chlupy téměř všude po bytě. Psi jsou navíc hraví, možná jim tak budete muset odpustit i pár rozžvýkaných bot.

Předcházet podobným patáliím můžete pomocí správného výcviku, ale jakékoli nepříjemnosti vám pejsek bohatě vynahradí svou nekončící nákloností.

7. Příliš hluku psovi škodí

Vzpomínáte si, jak se váš pes při bouchání petard vždy schová pod křeslo a smutně kňučí? Citlivost psů na příliš hlasité zvuky není jen otázkou ohňostrojných show. Vyhněte se tak místům, která nejsou pro pejsky svou hlučností vhodná.

Pokud je velký hluk ve vašem okolí a vy se mu už vyhnout nemůžete, zůstaňte u pejska a věnujte se mu. Strach z hluku se totiž může stupňovat s každou další nepříjemnou záležitostí.

8. Naučte se vašemu psovi rozumět

Psi mluví svým vlastním jazykem a není lehké mu snadno porozumět. Budete-li svého pejska pozorně sledovat, časem se naučíte rozeznávat jednotlivá gesta a jejich významy. Pokud se pes třeba cítí úzkostlivě a nejistě, olízne se jazykem – ukonejšit ho můžete tím, že si k němu dřepnete, čímž snížíte svou důležitost a zároveň mu naznačíte, že je vše v pořádku a nic mu nehrozí.

9. Věnujte pozornost zdravotnímu stavu pejska

Pokud svého pejska nekrmíte holistickým krmivem, může se stát, že mu budou chybět nějaké vitamíny a minerály, které pro svůj správný vývoj potřebuje. Nedostatky se mohou projevit na kvalitě a hustotě srsti nebo třeba v nechuti k jídlu.

Pokud se nějaké obtíže u pejska objeví, poohlédněte se po vhodných doplňcích stravy pro psy. Ty často dokáží vyřešit mnoho zdravotních problémů.

10. Pohybem ku zdraví

S venčením psa byste rozhodně neměli šetřit a to i v tom případě, že váš pejsek může volně pobíhat po zahradě. Pokud chodíte rádi běhat a vašemu mazlíčkovi běh nedělá větší problémy, můžete mu tak obyčejné procházky zpříjemnit. Trocha socializace a pohybu pejskům také prospěje, ideální jsou třeba návštěvy psích hřišť nebo společné venčení s dalšími pejskaři.

Pokud si s chovem psa nevíte rady, neváhejte se na nás obrátit.

Chováte kočku? 10 věcí, které musíte znát
Chováte kočku? 10 věcí, které musíte znát

Všichni bychom chtěli svou kočku chovat tak, aby byla zdravá, šťastná a spokojená po všech stránkách. Základním předpokladem, abychom toho dosáhli, je znalost a dodržování několika bodů, které jsou popsány v následujícím článku.

1. Pelíšek je lepší než krabice

Kočky jsou známé svou schopností ustlat si téměř kdekoli a na čemkoli. Vždy se však rády uchýlí do pohodlného pelíšku , který patří jenom jim, a můžou se v něm libovolně rozvalovat, aniž by je někdo vyháněl.

2. Bez kvalitní stravy se neobejdete

Ať už se rozhodnete svou kočičku krmit konzervami, granulemi či taštičkami, vždy myslete na to, aby bylo krmivo dostatečně kvalitní a s vysokým obsahem masa. Pokud navíc zvolíte krmivo hypoalergenní , předejdete tak možným trávicím potížím.

3. Bezpečnost na prvním místě

Ačkoli to tak nemusí vypadat, pro kočku je jízda autem silně stresující záležitostí. Nepříjemný může být převoz i pro řidiče, neboť kočka, která se náhle zjeví na jeho rameni, představuje velké bezpečnostní riziko. Díky vhodné přepravce je však možné zvládnout celou cestu bez větších problémů a rizik.

4. Hračky dokáží zabavit i na celý den

Kočky si hrají rády a často. Obzvláště, pokud jsou celý den zavřeny v bytě, ocení velké množství různých hraček, které je zabaví. Kočičí hračky pomáhají relaxovat, rozvíjí základní instinkty a zabraňují nudě, která se osamělým kočkám nevyhýbá.

5. Kočky milují výšky

Každá kočka je šelma, a tak potřebuje mít dokonalý přehled o veškerém dění v místnosti. To jim umožňují vyvýšená místa, která si buď samy najdou, nebo jim ho poskytnete právě vy. Odpočinek na vysokém škrabadle je pro kočku ideálním řešením.

6. Kočky nemusíte venčit – dopřejte jim alespoň kvalitní stelivo

Vstávat každé ráno brzo, abyste vyvenčili vašeho čtyřnohého mazlíčka? Takové radosti s kočkou odpadávají. Vaše kočka si však do své toalety zaslouží kvalitní stelivo, které udělá radost jak jí, tak vám, neboť pohltí veškeré nepříjemné zápachy. Velmi rychlou savost vykazují například silikátová steliva .

7. Nejčastější problémy vyřeší doplňky stravy

Špatné trávení, nadměrné línání nebo lámání drápků? Tyto problémy jsou často způsobeny nedostatkem živin, jako jsou vitamíny a minerály. Doplňky stravy mohou ale kočce dopomoct také od bolesti kloubů nebo natrávit chlupy, které kočka spolyká při mytí.

8. Škrábání nezabráníte

Škrábání rozličných předmětů ke kočkám neodmyslitelně patří. Nejen že si tak kočky označují své území, ale zároveň odstraňují roztřepené povrchní drápky a odkrývají nové, ostřejší. Když kočičce poskytnete dostatek různě umístěných škrabadel , předejdete zbytečnému poškození nábytku.

9. Kočka je noční tvor

Pokud kočce začíná její den až v okamžiku, kdy se vrátíte z práce domů a máte čas se jí věnovat, je pravděpodobné, že kočička bude velmi aktivní ještě v noci.

Jako noční tvor trpící nedostatkem denní aktivity pro vás může být kočka nepříjemným narušitelem klidného spánku. Ideální je kočku před spánkem dostatečně unavit pomocí her zaměřených na skákání a běhání.

10. Vyznejte se v kočičím chování

Z řeči kočičího těla je možné poznat, jak se kočka zrovna cítí a co si myslí. Každá kočka je však ve svém chování specifická, a tak u jedné může vrnění znamenat radost, u druhé zase strach. Je tedy nutné, aby byl chovatel především vnímavý a pozorný.

Máte-li nejasnosti ohledně chovu vaší kočky, obraťte se na nás.

Věnujte dostatečnou pozornost výběru granulí pro psa!
Věnujte dostatečnou pozornost výběru granulí pro psa!

Máte doma psího mazlíčka a chtěli byste, aby se u vás měl co nejlépe? I u psů platí, že láska a spokojenost prochází žaludkem. Není to jen o nich – kvalitní krmivo je zárukou, že váš pes bude nejen zdravý, ale také ve skvělé kondici. Nedělejte ve výběru krmiva stejné chyby jako nezodpovědní chovatelé. Poradíme vám, na co si musíte při výběru granulí dávat pozor, abyste vybrali ty doopravdy vhodné.

Co musí správné granule obsahovat?

Granule můžou být pro psy plnohodnotným krmivem pouze tehdy, mají-li složení přizpůsobené přirozenému psímu jídelníčku. Protože jsou psi šelmy, je nutné, aby v granulích bylo v největším poměru obsaženo maso. Mělo by se jednat o kvalitní maso, avšak ani kvalitní masová moučka není na závadu.

Další velmi důležitou složkou granulí jsou vitamíny a minerální látky. Ve složení granulí by se také mělo nacházet ovoce a zelenina. Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro posílení vitality psa, pro dobrý stav jeho zraku, srsti, pokožky a tak dále.

Krmivo pro psy musí obsahovat vlákninu, která pozitivně ovlivňuje činnost celého trávicího ústrojí. Pečlivě sledujte obsah tuků, které pejskům slouží jako zásobárna energie. Pokud máte doma psího seniora, mělo by být tuku v granulích méně. Jejich zvýšená konzumace by totiž mohla vést k nežádoucí obezitě.

Opravdu kvalitní granule obsahují i komplex omega 3 mastných kyselin EPA + DHA. Ty přispívají k posílení kardiovaskulárního systému, mají také pozitivní vliv na udržení celkové dobré kondice.

Co není dobrým znamením?

Naopak často zbytečnou složkou v granulích jsou obiloviny. Ty nemají pro psy žádnou výživovou hodnotu. Pokud je granule obsahují, nevěstí to nic dobrého. Pes na rozdíl od člověka daleko lépe využívá živočišné proteiny, tedy proteiny z masa, než rostlinné, například z pšenice, kukuřice nebo sóji.

Jaké granule a kde vybrat?

Chcete-li mít jistotu, že svému psovi kupujete pouze kvalitní granule, vsaďte na holistické. V jejich obsahu se nachází výhradně kvalitní a pouze přírodní suroviny. Zároveň mají vysoký podíl masa. Velmi populární je i u profesionálních chovatelů superprémiové holistické krmivo Optima Nova . Granule obsahují čerstvé maso – do granulí se přitom dostává speciální metodou F.M.I.S (Fresh Meat Injection System).

Výhradním dovozcem granulí značky Optima Nova je JUKO petfood s.r.o., koupíte je na Juko-krmiva.cz.

Pořizujeme si pejska aneb Manuál pro začínajícího pejskaře
Pořizujeme si pejska aneb Manuál pro začínajícího pejskaře

Pokud si chcete pořídit svého prvního pejska, měli byste znát a mít pár základních věcí, bez kterých se následně neobejdete. Se psem přichází velká zodpovědnost, avšak také mnohem větší zábava a každodenní radosti, bez kterých by si každý správný pejskař už nedokázal svůj život představit. Musíte si uvědomit, že vše pro psa sice pořídíte za určité finanční prostředky, avšak větší počáteční investice se vám bohatě vrátí v podobě spokojeného psa.

Několik otázek na začátek

Přestože už jste téměř rozhodnutí, že si domů pořídíte psího kamaráda, měli byste si odpovědět na několik otázek

  • Kolik prostoru pro psa mám? Pořídím si radši menšího, nebo většího psa?

  • Mám psa kde venčit?

  • Bude se mít o pejska kdo postarat, když odjedu na víkend pryč?

  • Mám dostatek podkladů, abych si mohl nastudovat psí problematiku?

  • Jsem připraven považovat psa za plnohodnotného člena rodiny a počítat s možnými nečekanými výdaji?

Pokud jste si ujasnili odpovědi na všechny tyto otázky, můžete přejít k samotnému výběru pejska.

Výběr pejska

O tom, jaké plemeno zvolit, má už většina zájemců o psa předem jasno. Taktéž jsou většinou rozhodnutí, zda si pořídí psa nebo fenu, protože již mají dávno vymyšlené jméno. Důležité je promyslet si, zda budete chtít pejska vychovávat od štěněte, nebo poskytnete domov třeba i dospělému opuštěnému psovi z útulku. V samotném útulku můžeme odejít také se štěnětem, avšak častější je v takovém případě návštěva specializovaného chovatele.

Jestli jste se ještě nerozhodli, které plemeno byste měli rádi doma, pak se zamyslete nad tím, jestli chcete mít psa jenom na mazlení nebo s ním budete třeba chodit běhat. Přestože i mops může být dobrým parťákem na běh, existuje hned několik plemen, která by byla v tomto případě vhodnější. Důležitá je také velikost psa, pokud žijete v malém bytě, je lepší se poohlédnout po menších plemenech, na zahradě naopak vyniknou psi velcí.

Co si pro pejska připravit

Ještě než si pejska pořídíte, měli byste si připravit potřeby pro psa, bez kterých se neobejdete. Základem na doma je psí pelíšek, misky na stravu, samotné krmivo, speciální psí hračky a šetrný psí šampon. Nezapomeňte koupit také obojek nebo postroj a vodítko, ideálně jedno obyčejné a jedno navíjecí.

Dokoupit pak můžete různé oblečky, náhubek, kleštičky na drápky a další potřeby. Pejska také vezměte k veterináři, aby jej prohlédl a případně vám doporučil vhodné očkování.

Dbejte na správnou výživu

Budete-li svého pejska krmit správnou a kvalitní stravou, bude se mu dařit po všech stránkách a zároveň mu prodloužíte život. Výběr krmiv je široký a každému psovi může vyhovovat něco jiného, je tak potřeba zkusit, co bude sedět právě tomu vašemu. Nezapomínejte však na řádnou kvalitu krmiva , věnujte tedy pozornost tomu, co se na obalu píše o složení. Ne vždy totiž vysoká cena znamená kvalitní složení.

Krmivo vybírejte podle věku a plemene psa, ohledně dávkování se řiďte návodem na krmivu. Obecně však do osmi týdnů věku krmte čtyřikrát až pětkrát za den a postupně tento počet snižujte. Půlročnímu štěněti postačí strava třikrát denně, od osmého měsíce věku není nutné krmit víc než dvakrát za den.

Pořizujete si koťátko? Přečtěte si, co vše budete potřebovat
Pořizujete si koťátko? Přečtěte si, co vše budete potřebovat

Přivést si domů roztomilé a hravé koťátko se neobejde bez řádných příprav. Musíte mu nachystat pohodlný pelíšek na spaní a odpočinek, pár kočičích hraček a především kvalitní krmivo pro koťata. Neopomeňte ani další příslušenství pro péči o kočky, jako je například toaleta, přepravka nebo průchozí dvířka.

Domácí příprava

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domácí příprava

Základem je přichystat kvalitní a pohodlný pelíšek, na který si bude kotě od začátku zvykat. Pelíšky můžou být stahovací, proutěné či plyšové. Právě plyšové přitom vynikají velmi měkkou a pohodlnou ložnou plochou, je možné je také vyprat. Pelíšky se prodávají v různých barvách, pro fajnšmekry lze pak pořídit třeba i domek ve tvaru sýra.

Abyste kočku mohli správně nakrmit, musíte jí nachystat misky na vodu a krmivo . Ať už pořídíte misky kovové, umělohmotné či keramické, vždy dbejte na to, aby byly dostatečně stabilní a kočce se z nich dobře jedlo.

Další důležitou potřebou pro kočičku , kterou nesmíte opomenout již na začátku, je toaleta. Prodává se jako otevřený či uzavřený umělohmotný box, který je jednoduchý na údržbu. Samotná podestýlka se pak skládá ze speciální dřevěné nebo kukuřičné směsi, minerálního bentonitu nebo stále populárnějšího silikátu.

Silikagelové stelivo (silikát) je přírodní, netoxické a neškodné pro životní prostředí. Díky vysoké absorpci vody dokáže toto stelivo absorbovat téměř stejné množství vlhkosti, jako samo váží, a zůstane přitom na dotek suché. Stelivo je bezprašné, pohlcuje pachy a zároveň ničí bakterie, které se ve stelivu tvoří.

Chcete-li předejít nepříjemnému poškození nábytku, pořiďte svémumazlíčkovi škrabadlo . Ta se vyrábí jak jednoduchá, tak jako součást různých domečků a skrýší. Samozřejmostí jsou také hračky pro kočky  různých tvarů a materiálů, které kočky tak milují.

Jakou stravu zvolit?

Vhodné krmivo vybírejte vždy podle stáří kočky. Nezáleží tedy, jestli dáte přednost granulím, konzervám či taštičkám pro kočky , pokud se bude jednat o vhodnou a kvalitní stravu.

Ideálním krmivem pro kočky do dvanácti měsíců věku je například krmivo Optimanova Cat Kitten Chicken & Rice . Vašemu koťátku poskytne vše, co potřebuje po svůj správný vývoj, ochrání imunitní systém a zároveň pomůže předejít možným srdečním poruchám. Zinek pomůže udržet zdravou a svěží kůži, mastné kyseliny zase přispívají k lesklé srsti. Prebiotika jsou zase prospěšná pro trávicí soustavu a pomáhají předcházet mnohým zažívacím obtížím.

Toto superprémiové krmivo navíc obsahuje vysoký podíl kuřecího masa (75 %), který kombinuje s optimálním množstvím proteinů a tuků. Vhodné je i pro kočky citlivé na některou z běžných složek potravy, neboť je hypoalergenní .

Nevíte čím krmit vaši kočku? Dbejte především na správné složení stravy
Nevíte čím krmit vaši kočku? Dbejte především na správné složení stravy

Vybrat správné krmení pro kočky není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Cena krmiva nemusí vždy odpovídat jeho kvalitě, a tak je nutné zaměřit se především na složení, které je uvedeno na obalu. Co má ale kvalitní krmivo pro kočku obsahovat? To vám poradíme v následujícím článku.

 

 

Základ žrádla pro kočku? Maso

Kočičí strava může být jednostranná, avšak vždy vyvážená a plnohodnotná. Pamatujte na to, že vaše kočka není vegetarián, a tak potřebuje především maso, obohacené o vitaminy, minerální látky a vlákninu. Kvalitní vláknina napomůže ke správnému trávení a kočička tak nebude trpět případnou zácpou.

Maso by však vždy mělo převládat nad podílem obilovin. Vaše kočka je výhradně masožravec, nemůžete ji tedy většinu času krmit obilím. Aby vaše kočka prospívala, mělo by být procentuální zastoupení masa v krmivu alespoň 30%.

Kvalitního krmiva s větším obsahem masa navíc kočka sní méně, protože i z menší porce získá dostatek výživy a energie na každodenní hraní, než by jí poskytlo levné krmení. Obiloviny totiž mají nízkou stravitelnost, kočička jich sní více a zároveň projdou jejím tělem téměř beze změny, což zapříčiní častější vynášení záchodků.

Nejenže tak můžete ušetřit na množství kupovaného steliva, ale zároveň i na výdajích u veterináře, protože u koček krmených především obilovinami byl prokázán častější výskyt různých onemocnění.

 

Správné složky kvalitního krmiva pro kočku

Správné krmivo se neskládá pouze z masa a vlákniny, ale může obsahovat další složky, které vaší kočce prospívají. Příkladem je extrakt z juky, který napomáhá proti nadýmání, dále pak kuřecí a lososí tuk, který má jako zdroj nenasycených kyselin Omega 3 a 6 blahodárné účinky na kůži a srst, přičemž zároveň posiluje imunitu.

V tuku jsou navíc obsaženy také frukto-oligosacharidy (FOS) a mannan-oligosacharidy (MOS) zlepšující střevní mikroflóru a podporující správnou funkci trávení.

 

Čemu se při správném krmení kočky vyhnout

Při výběru vhodné stravy pro vaši kočku je dobré vyhnout se takovým produktům, které ve svém složení uvádějí dva nejčastější alergeny, sóju a pšenici. Ať už se jedná o konzervy, kapsičky či granule, krmivo se správným složením kočku nejen vyživí, ale zároveň posune po zdravotní stránce.

Pokud však má vaše kočička diagnostikovanou alergii na některou z běžných složek krmiva, měli byste jí podávat hypoalergenní krmivo. Pozor si dejte také na sůl, která může způsobit vážné problémy s močovým ústrojím. Přebytečná jsou také různá ochucovadla a barviva, která zatěžují játra a ledviny.

 

Chcete-li se o správném krmivu pro vašeho čtyřnohého mazlíčka dozvědět více, podívejte se na stránku odborníků na zvířecí krmiva zde .

 

Jak vybrat správné hypoalergenní krmivo
Jak vybrat správné hypoalergenní krmivo

Alergie na některou ze složek stravy může vašemu zvířeti způsobit nadměrné línání, zvracení nebo průjem. Samotnými alergeny přitom můžou být i zdánlivě obyčejné složky stravy jako třeba obilniny, lepek či kukuřice. Alergii bohužel nelze vyléčit, výběrem vhodného krmiva pro alergickou kočku nebo psa však můžete příznaky utlumit a zároveň jim předcházet. Na co se zaměřit při výběru správného hypoalergenního krmiva se dozvíte v následujícím článku.

Alergeny, které dokáží vašim mazlíčkům znepříjemnit život

Vždy je potřeba nejdříve zjistit, co alergii u vašeho zvířete způsobuje a následně tuto složku z potravy úplně vyloučit.

Mezi nejčastější alergeny patří lepek. Ten může způsobit nepříjemné zažívací potíže, zvracení u psů nebo třeba průjem u koček. Lepek se nachází v obilovinách, ty jsou proto nahrazovány nejčastěji bramborami. Dalšími alergeny jsou třeba sója či kukuřice.

Hypoalergenní krmiva OPTIMAnova

Jestliže si nejste jistí, jaké krmivo pro svého alergického mazlíčka vybrat, vyzkoušejte krmiva značky OPTIMAnova. Jelikož si je výrobce vědom toho, že mnoho zvířat trpí různými potravinovými alergiemi a intolerancemi, vyvinuli své krmivo tak, aby žádný případný problém nevznikl.

Veškeré krmivo OPTIMAnova je hypoalergenní , neboť neobsahuje základní a nejčastější alergeny, jako je pšenice, kukuřice, sója a další obiloviny. Jako jediný zdroj škrobu využívá lehce stravitelnou rýži nebo brambory.

Strava je zároveň monoproteinová, obsahuje tedy pouze jeden zdroj živočišných proteinů. Kombinace různých živočišných proteinů v jednom produktu totiž výrazně komplikuje zvířecí zažívání a zhoršuje chuť krmiva.

Krmiva OPTIMAnova navíc obsahují i další prospěšné látky, jako třeba:

  • Probiotika – pomáhají s trávením

  • Omega 3 a 6 mastné nenasycené kyseliny – zlepšují imunitu a kvalitu srsti

  • Vápník a fosfor – jejich optimální poměr omezuje tvorbu zubního plaku

  • L-karnitin – spaluje tuky a udržuje svalovou hmotu

Správné složení krmiva dle rozsahu alergie

Krmiva je možné odstupňovat dle závažnosti a rozsahu alergie u psa. Složení stravy dle zdroje živočišného proteinu a zdroje škrobu pro méně citlivé až velmi citlivé zažívání pak vypadá takto:

  1. Kuře a rýženebo losos a rýže

  2. Kuře a brambor (Grain FREE)

  3. Králík a brambornebo losos a brambor

Pokud vaše zvíře trpí jen lehkou intolerancí některého ze základních alergenů, pak zkuste zvolit krmiva OPTIMAnova Chicken&Rice , která se vyrábí jak pro mláďata, tak pro dospělá zvířata. Proč zvolit rýži? Jedná se o nejsnadněji stravitelnou obilovinu, která zvířeti poskytuje sacharidy s nejlepší absorpcí. Dále je bohatým zdrojem minerálů, jako je vápník, železo a fosfor. Zvířeti zároveň dodává vitamíny prospěšné pro jeho kůži, zrak a srst – niacin, thiamin, riboflavin a vitamín D.

Pro silnější alergiky vyberte krmivo OPTIMAnova Chicken&Potato , s vysokým obsahem kuřecího masa a brambor jako zdroje škrobu. Proč právě brambory? Brambory poskytnou vašemu mazlíčkovi snadněji stravitelnější sacharidy než obiloviny. Ze sacharidů přitom zvířata čerpají energii pro každý den. Brambory navíc podporují činnost slinivky břišní při trávení stravy, vylepšují chuť krmiva a disponují vysokou energetickou hodnotou.

Silní alergici by se měli zaměřit na krmiva obsahující králičí bílkovinu a brambory, tedy OPTIMAnova Rabbit&Potato . Toto krmivo v sobě zahrnuje všechny výhody brambor jako přírodního probiotika a lehce stravitelného králičího masa s nízkým obsahem cholesterolu a tuku. Králičí maso navíc obsahuje minerály jako je železo, zinek a hořčík.

Pro výběr správného hypoalergenního krmiva navštivte internetové stránkywww.optimanova.cz

Línání, lámající se drápky? Zamyslete se nad vhodnými doplňky stravy
Línání, lámající se drápky? Zamyslete se nad vhodnými doplňky stravy

Nejen lidé, ale také domácí mazlíčci trpí stále častěji na různé alergie, kožní problémy a další onemocnění, která jim i vám znepříjemňují každodenní život. Tyto problémy jsou však často způsobeny pouze nedostatkem potřebných vitamínů a minerálů, které je nutné průběžně doplňovat. Jaké doplňky stravy pro psy a kočky tak zvolit s ohledem na jejich potíže se dozvíte v následujícím článku.

Oleje pro psy i kočky

Nadměrné línání vašeho psa nebo kočky je nepříjemné jak pro samotné zvíře, tak pro váš nábytek a oblečení.

Velkým pomocníkem v oblasti péče o srst jsou především přírodní oleje, které se dle potřeby přidávají do stravy vašich mazlíčků. Obsahují totiž esenciální mastné kyseliny, které si organismus neumí sám vyrobit, a zároveň pomáhají vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K).

Mezi nejpoužívanější oleje pro psy a kočky patří lososový, lněný a pupalkový:

  • Lososový olej je bohatý na nenasycené mastné kyseliny Omega 3, vhodný na:

    • lámavost a línání srsti, řídkou a matnou srst, lupy, suchou kůži, poruchy imunitního systému, lámající se drápky

  • Lněný olej je ideální pro zlepšení fyzické zdatnosti a zdraví, vhodný pro:

    • silné kosti, šlachy a vazy; masáž otlaků a hrubé kůže; duševní zdraví

  • Pupalkový olej je známý svými regeneračními schopnostmi, vhodný na:

    • kožní onemocnění, ekzémy, matnou a lámavou srst, lupy, pomalé hojení ran a trávicí potíže

Kloubní výživa

Pokud má váš starý pes potíže s chůzí, nepřijde vám divné, že byste mu měli dopřát kloubní výživu. Ta má přitom blahodárné účinky na každého psa i kočku, je totiž žádoucím preventivním doplňkem stravy. Trvale by ji měli užívat především mazlíčci trpící onemocněním kloubů, vystavení vysoké zátěži, velcí psi a samozřejmě starší a obézní zvířata.


Probiotika

Jestliže se váš mazlíček potýká s trávicími potížemi, je možná na čase vyzkoušet probiotika pro psy nebo kočky. Probiotika pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru a jejich konzumace je vhodná jak pro zvířata v rekonvalescenci, tak pro ta s trávicími problémy či zdravá.

Zvýšený příjem probiotik zajistí minimální hladinu patogenních bakterií, které můžou způsobit infekční nebo virové onemocnění. Příznivý vliv probiotik pro psy a kočky je patrný také na krevním obrazu, imunitě a psychickém stavu vašeho zvířete.

Vitamíny a minerály? Pozor na množství

Pokud svého psa či kočku krmíte vyváženou stravou, tedy nejčastěji prémiovými a kvalitnějšími granulemi, dejte si pozor na přebytek vitamínů a minerálů.

Některé problémy vašeho mazlíčka totiž můžou být paradoxně způsobeny právě nadbytkem těchto látek. Jedná se například o dehydrataci, bolest kloubů či nechutenství.

Jestliže však krmíte pouze přirozenou stravou, pak je nutné vitamíny doplňovat, třeba pomocí zmíněných olejů.

Pro další informace o zdraví vašich čtyřnohých mazlíčků čtěte články v naší sekci Rady a Tipy zde .

/seznamapi/postdata