U zásilek dodávaných přepravní společností dochází ke zpoždění expedice. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka

Popis plemene

Něžní obři, jak se tomuto plemenu s oblibou přezdívá, pochází ze státu Maine v USA a patří k nejstarším plemenům, která vznikala postupem času přirozeným způsobem. Toto majestátní plemeno má svůj původ na farmách drsného klimatu severovýchodní části Spojených států a Kanady. Mainská mývalí kočka byla vyšlechtěna křížením amerických koček s dlouhosrstými kočkami z Evropy. Jako každé plemeno, tak i toto prošlo od svého vzniku jistým vývojem a upevněním standardu. Americká CFA plemeno Maine Coon uznala v roce 1976, celosvětově FIFe až v roce 1983. Dnes patří mezi nejoblíbenější polodlouhosrsté kočky.

Mainská mývalí kočka - popis plemene

Mainská mývalí kočka je velké a robustní plemeno. Kocouři mohou dorůstat až do váhy 12 kilogramů a délky jednoho metru, kočky bývají menší. Plně dospívají až ve třech letech, kdy také předvedou svou srst v celé své kráse. Tělo mají silné a svalnaté s výrazným hrudním košem pokryté polodlouhou srstí. Srst bývá hustší a delší kolem krku, mají tzv.límec. Ocas je dlouhý, krásně osrstěný. Přípustné zbarvení srsti je černé, červené, bílé, modré a krémové s kresbou i bez kresby, také i se stříbrem. Typické jsou bílé odznaky převážně na tlapkách a na límci  Barva očí není závislá na barvě srsti. Hlava je hranatá s nápadně vystupujícím čenichem a vysoce nasazenými lícními kostmi. Dalším výrazným rysem jsou uši, které mají být velké, vzpřímené a na koncích špičaté, zakončené štětinkou chlupů. Plemeno je mezi lidmi oblíbené pro svou inteligentní a společenskou povahu.

Život po boku mainské mývalí kočky

Jak se žije s mainskou mývalí kočkou a na co si dát pozor, když se rozhodnete pro chov tohoto plemene, jsme se zeptali chovatelky Lucie Baurové (CHS La Mendoza, CZ https://www.lamendoza.cz/). V případě, že hledáte nového společníka do rodiny, mrkněte na koťátka z této chovatelské stanice. Jsou krásná a paní Baurová patří mezi zkušené a vstřícné chovatele.

Koťata mainské mývalí kočky

V souvislosti s plemenem mainská mývalí často slýchávám pojem “kočkopes”. Co si o tomto přirovnání myslíte?

Lidé si zřejmě spojují chování tohoto plemene se psem, proto snad tento pojem „kočkopes“ vznikl. Mainská mývalí umí neúnavně i hodinu aportovat. Je velmi chytrá a inteligentní. Bude vás vítat, když přijdete domů, i když se bude tvářit, že ji to až tolik nezajímá. Velmi dobře se s ní komunikuje, ale přesto stále zůstává kočkou, sebevědomou a svobodomyslnou. Absolutní oddanost ke svému pánovi je spíše výsada psů. Jsou ovšem jedinci, kteří vám každou noc do postele nastěhují všechny své oblíbené hračky a budou si chtít hrát. Prostě se s ní nikdy nebudete nudit.

Mainské mývalí kočky jsou v posledních letech velmi populární. Jsou to kočky do každé rodiny?

Tohle plemeno bych doporučila jak do klidného prostředí, tak i do rodiny s dětmi. Jediné co velmi špatně snášejí, je samota. Osobně doporučuji mít kočičky dvě, popřípadě ke kočičce pejska. Mainské mývalí kočky jsou velmi společenské a poměrně dobře se snášejí s dětmi i se psy. Mají velkou potřebu u všeho asistovat. Budou vám ochotně pomáhat s čímkoliv, co budete dělat. Prozkoumají tašku s nákupem, nazdobí s vámi vánoční stromeček a pak pomohou vybalit i dárky. Přitom se pohybují tiše a nenápadně. Jejich projevy nejsou hlasité, spíše připomínají vrkání. Na své rodině dokáží být velmi závislé a proto bych je nedoporučovala těm, kteří hodně často cestují a kočičku by nechávali samotnou doma. Malinko náročnější je údržba srsti, takže bych určitě doporučila všem novým majitelům, aby se vždy dobře poradili s chovatelem, jak pečovat o srst.

S mainskou mývalí kočkou se žije mnohem aktivněji, než s ostatními kočičkami. Tyhle kočky jsou zábavné, vynalézavé a přitom se chovají velmi něžně. Jejich pohyb je vznešený. Typické pro ně je nabírání vody i jídla packou. Dokáží si takhle dlouho hrát s jídlem a dávat si maso packou do tlamičky. Mají rádi velké misky na pití a často do vody udeří několikrát packou než se vůbec napijí.

Mainská mývalí kočka na výstavě

Na co je třeba dát si pozor, když se rozhodneme pro chov?

Pokud se rozhodnete pro chov tohoto plemene, je velmi důležité nic neuspěchat. Dát si v chovu cíl, dobře si nastudovat vše, co chov koček obnáší. Najít kočku nejen krásnou v typu, důležitá je i povaha a charakteristické znaky pro toto plemeno, protože je dál bude předávat svým potomkům. Doporučuji být v kontaktu s chovatelem, který vám pomůže v začátcích a určitě vyzkoušet i nějakou výstavu, kde si vyslechnete názory posuzovatelů. Samozřejmě, vždy je na prvním místě zdraví kotěte, které plánujete mít do chovu. Vybrat si jedince z chovatelské stanice, kde jsou kočičky testované, zdravé a socializované, je naprostý základ. Je dobré si uvědomit hned ze začátku, že náklady na stravu, veterinární péči a také na prostor pro tyto obry jsou velké. Určitě nezůstanete jen u jedné kočičky a s tím je potřeba do budoucna počítat. Je to nádherný koníček, ale velmi náročný jak na čas, tak i na finance. Velmi důležitá je kvalitní strava a ta se také promítne na zdraví a kvalitě srsti. Hlavní složkou stravy by měli být kvalitní granule například OPTIMAnova CAT, syrové maso i kvalitní masové konzervy. Strava musí být pestrá a dobře vyvážená.

Mainské mývalí kotě

Fotografie pochází z archivu Lucie Baurové

Vložte svůj komentář