B2B
X

Jezevčík dlouhosrstý – příjemný společník a rodinný kamarád

Jezevčík dlouhosrstý – příjemný společník a rodinný kamarád

Jezevčíci patří mezi nejvšestrannější lovecké plemeno psů. Jezevčík je sice malý tělem, ale velký temperamentem, což je pro jeho práci norníka nezbytné. Mimo to jsou také vhodnými společníky do rodiny coby domácí mazlíčci nebo hlídači. A jsou vhodní k dětem. Hodí se pro majitele jakéhokoliv věku i založení, dokáží se přizpůsobit a jsou v podstatě nenároční.

Dlouhosrstí jezevčíci mají dlouhou srst, která je rovná a lesklá, má podsadu přiléhající k trupu. Pod krkem, na spodní části těla a uších se srst prodlužuje, na zadních končetinách vznikají praporce. Nejdelší srst se objevuje na spodní straně ocasu, kde vzniká tzv. vlajka.

 

CHARAKTERISTIKA

Jezevčíci jsou podle FCI (mezinárodní kynologická organizace, která se zabývá plemeny psů a rozděluje je do 10 skupin) zařazeni do samostatné skupiny číslo IV. Je to nejmenší skupina, obsahuje pouze jeden plemenný standard, který se dělí na 9 variant podle třech typů osrstění (hladkosrstý, dlouhosrstý a drsnosrstý) a třech velikostí (standardní, trpasličí a králičí). Velikost se posuzuje podle obvodu hrudníku, který se měří v 15 měsících. Jde vlastně o jednoho psa na devět způsobů.

Původní typ jezevčíka byl standardní krátkosrstý. Dlouhosrstá varianta byla vyšlechtěna zkřížením hladkosrstého standardního jezevčíka se španělem.

 

LOVECKÝ I SPOLEČENSKÝ PES

Jezevčíci byli vyšlechtěni pro norování a myslivci je využívají dodnes, převážně hladkosrsté a hrubosrsté jezevčíky.

Dlouhosrstá varianta je chována spíše jako společenské plemeno. Je velmi přátelský a závislý na svém páníčkovi a jeho rodině.  Není rád sám, a proto by neměl být natrvalo umístěn ve venkovním kotci. S dětmi vychází dobře. Snáší také dobře jiné domácí mazlíčky, zvláště pokud je na ně zvyklý od malička. Kontakt s malými domácími zvířaty může ovšem narazit na problémy, jsou to pořád lovečtí psi.

 

POVAHA

Jezevčíci jsou přátelští, nebývají bázliví ani agresivní. Jejich temperament je vyrovnaný. Jsou sice trošku tvrdohlaví (mají svůj vlastní rozum), ale oddaní svému pánovi, na kterém jsou závislí. Patří mezi náruživé, vytrvalé a hbité lovecké psy s jemným nosem. Jsou velmi inteligentní, vynalézaví, chytří a také velmi mazaní, tyto vlastnosti umí uplatňovat dennodenně ve svůj prospěch.

Dlouhosrstí jezevčíci jsou v dnešní době spíše využíváni jako společníci než jako lovečtí psi. Ze všech jezevčíků jsou nejméně ostří a dobře ovladatelní. A je dobré jim poskytnout alespoň základní výcvik. Hledáte-li pejska, který bude vhodný do rodiny s dětmi, vsaďte na plemeno rhodéský ridgeback. Snadno se socializuje, výchova není náročná a má opravdu přátelskou povahu. 

 

VÝCHOVA

Dlouhosrstí jezevčíci se vychovávají snadněji než krátkosrstí nebo drsnosrstí, ale i pro ně platí, že jsou to svéhlavá zvířata, která od svého pána vyžadují trpělivé a energetické vystupování. Je ale potřeba laskavý přístup a používat odměny a pochvaly, protože špatně snáší vyhubování, natož jiné tresty. Protože je velmi chytrý a vnímavý, rozumí dobře intonaci hlasu. Při jeho výchově je nezbytný klid, trpělivost, rozvážnost a vlídná, ale železná důslednost.

 

POHYB

Jezevčíci potřebují poměrně hodně pohybu. Pokud není využíván lovecky, bude velmi rád za delší procházky, které ale nemusí být každý den. Protože je to lovecký pes a lovecké pudy má zakódované velmi hluboce, je potřeba myslet na to, že když se na procházce v lese rozhodne lovit, tak ho většinou nic nezastaví. Pokud takové riziko hrozí, je lépe ho vést na vodítku.

Zejména mladí jedinci bývají hodně aktivní a je potřeba je trochu zaměstnat, je vhodné jim pořídit různé hračky nebo s nimi podnikat různé aktivity.

 

PÉČE

Dlouhosrstí jezevčíci jsou sice pokládáni za nejelegantnější variantu, ale jejich srst je více náročnější na péči. Líná dvakrát ročně (na jaře a na podzim), kdy je nutné srst intenzivněji vyčesávat. Mimo toto období je stačí vyčesávat dvakrát týdně. Někdy je také potřeba jim zastřihávat přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách a udržovat krátké drápy. V našem e-shopu si můžete vybrat ze široké nabídky pomůcek k péči o srst a k péči o tlapky. Je nutné také pravidelně kontrolovat čistotu zvukovodů a odstraňovat nečistoty, nejlépe pomocí přípravků na čištění uší. Vhodné je taky pečovat o jejich zuby a alespoň jednou týdně jim je vyčistit kartáčkem a pastou pro psy.

 

DOSPĚLOST

Obecně je možné říci, že jezevčíci dospívají okolo 1,5 roku věku. K chovu mohou být jezevčíci zařazeni nejdříve v 15 měsících věku.

 

KRMENÍ

Jezevčíci nejsou nároční na krmení a většinou je velmi žraví a stále při chuti a tím mohou mít sklony k tloustnutí a nadváze, což ovšem škodí jejich zdraví a páteři. Proto je nutné jim zajistit kvalitní vyvážené krmivo a jeho správné dávkování.

 

VŠE PRO VAŠEHO JEZEVČÍKA NAJDETE V NAŠÍ NABÍDCE :-)

 

 

 

Vložte svůj komentář