U zásilek dodávaných přepravní společností dochází ke zpoždění expedice. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

Něvská maškaráda

Něvská maškaráda

 

 

Popis plemene 

Dlouhé roky se vedou spory, jestli jsou něvské maškarády pouze barevnou varietou sibiřské kočky, nebo jde o její sesterské plemeno. Dokonce i světové organizace jako jsou TICA, WCF a FIFe nejsou v tomto ohledu jednotné. Od roku 2009 FIFe považuje něvské maškarády za sesterské plemeno sibiřské kočky, ale i tak povoluje jejich vzájemné křížení.

Něvské maškarády patří mezi největší plemena koček. Rostou dlouho a plně dospívají až kolem třetího roku. Jejich oficiální standard je shodný s popisem sibiřské kočky. Tedy stejně jako ony mají mohutné tělo, svalnatý krk, široký hrudník a statné nohy, které jsou dobře osrstěné mezi prsty, aby se mohla dobře pohybovat sněhem. Průměrná váha dospělého jednice dosahuje 5 až 8 kg u kocourů a 3,5 až 5 kg u koček. Hlava je mírně protáhlá s širokým zaobleným čelem, se silnou bradou a dobře vyvinutými lícními kostmi. Uši jsou středně velké, zakulacené, uvnitř dobře osrstěné. Oči jsou velké, mírně zešikmené a oválné, vždy modré barvy. Jejich chloubou je kvalitní hustá srst s límcem na krku a dlouhý široký  huňatý ocas. Zimní srst je oproti letní výrazně bohatší. Pro zbarvení srsti colorpoint jsou povoleny barvy odznaků v přírodních odstínech čokoládově černé, želvovinové a červené, častá bývá kresba.

Kočky plemene něvské maškarády jsou pro svou milou, přítulnou a klidnou povahu vhodné pro felinoterapii. Často se s popisem jejich charakteru setkáváme s výrazem “psí povaha”.

 

Život po boku něvské maškarády

Jak se žije s něvskou maškarádou a na co si dát pozor, když se rozhodnete pro chov tohoto plemene, jsme se zeptali Martiny Svobodové z chovatelské stanice White Miracle, CZ (www.whitemiracle.cz)

Je podle Vás něvská maškaráda sesterské plemeno, nebo pouze barevná varieta sibiřské kočky?

Jsem toho názoru, že něva je sesterské plemeno sibiřky. Já sama mám také sibiřského kocoura "mazlíka" a vidím v těchto dvou plemenech drobné povahové rozdíly.

Co je pravdy na tom, že něvy mají psí povahu?

Opravdu, něvské maškarády jsou z velké části jako psi. Moje kočky si běžně nosí hračky v tlamce, hlídají si mě a chtějí mi být na blízku. Denně chodíme na procházky ven, ať už na vodítku, nebo volně bez něj. Jsou šikovné na aportování, chůzi u nohy a přiběhnutí na zavolání. Chce to však věnovat kočičce čas a naučit ji to.

 

Na kolik je náročná péče o hustou, polodlouhou srst kočky?

Péče o srst není náročná, stačí ji pravidelně vyčesávat. Podle ročního období často či méně častěji. V období línání nepustíte kartáč z ruky. Jakmile je toto období pryč, doporučuje se vyčesávat alespoň 2x týdně. Na mastná místa na srsti se používá dětský pudr. Něvská maškaráda se nekoupe, aby nedošlo k poškození samočistících vlastností její srsti.

Na co si dát pozor, když se rozhodneme pro chov něvské maškarády?

Jak bylo zmíněno výše, něvy jsou velmi přítulné, mazlivé a společenské plemeno. Potřebují však více pozornosti, než jiné flegmatické kočky. Rády si se svými pány povídají hlasitým mňoukáním a vrkáním připomínajícím holuby. O samotě není šťastná.

Jako u každého jiného plemene je třeba dbát na výběr koťátka ze seriózní chovatelské stanice.

Fotografie archiv CHS White Miracle, CZ

 

Vložte svůj komentář