U zásilek dodávaných přepravní společností dochází ke zpoždění expedice. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

Vy se ptáte, my odpovídáme

Vy se ptáte, my odpovídáme

Jsme rádi, že nám důvěřujete a obracíte se na nás s různými dotazy, které souvisí především s výživou vašich chlupatých miláčků. Vaše nejčastější dotazy nás inspirovaly k sepsání prvního dílu článku Vy se ptáte, my odpovídáme tak, aby i ostatní zvídaví zákazníci měli možnost dozvědět se více o světě krmiv a chovatelských potřeb pro domácí zvířata.  

Podle jakých kritérií vybíráte produkty?

Na prvním místě je kvalita produktu. Zvláště pak u krmiv pro zvířata. Mezi další kritéria patří cena, poptávka zákazníků a třeba i to, že jde o zajímavý produkt, který se na našem trhu vidí málo nebo vůbec. Je pro nás i důležité, jak krmivo chutná našim čtyřnohým mazlíčkům a jak na něj celkově reagují.

Co byste doporučili zákazníkovi, který hledá kvalitní krmivo pro svého psa nebo kočku?

Ctíme pravidlo, že zákazníkům doporučujeme jen to, čím bychom sami krmili své psy nebo kočky. Tedy za nás jednoznačně z granulovaného krmiva OPTIMAnova Dog/Cat, Visán Optima nebo Imagine. Za mokré krmivo můžeme doporučit Naturo nebo Lifedog/Lifecat.

Na své si přijdou štěňata, dospěláci, senioři, psi v zátěži, psi s různou potravinovou alergií nebo dietou.

Ve všech případech se jedná o krmivo, které je vyrobeno z kvalitních surovin, neobsahuje umělá barviva a ani konzervanty a patří na trhu s krmivy, co do složení, mezi absolutní špičku. Navíc nezničí váš rodinný rozpočet.  


Řada produktů Optimanova dog

Našemu mazlíčkovi zachutnaly granule OPTIMAnova, ale jsem překvapená, že granule mají pokaždé trochu jinou barvu. Je to v pořádku?

Ano, tohle je naprosto normální jev, který se děje u krmiv, kde jsou používané při výrobě čerstvé suroviny a krmivo se nedobarvuje. Při použití čerstvých surovin je nemožné dodržet stále stejnou barvu granulí, protože vstupní surovina, i když se například stále jedná o kuřecí maso, není nikdy stejná.  

Jaké jsou výhody lisování krmiva za studena oproti klasické extruzi? Předpokládám, že nižší teplota při samotném zpracování. Je to tak?

Pro zvíře žádné výhody krmivo lisované za studena nepřináší. Velmi jednoduše se dá říct, že jde o jakési vyplnění mezery na trhu a o dnešní moderní trend, protože zákazníci slyší na fair, free, fresh apod. Dosažení nižší teploty při lisování za studena je potom velmi zavádějící informace.

Pravdou je, že oproti klasické extruzi, kde se teplota pohybuje mezi 95°- 135°C, se při lisování za studena bavíme o teplotě asi 70°C. Nicméně je potřeba si uvědomit, že je nutné zajistit tzv. mikrobiologickou sterilitu krmiva a té dosáhneme pouze při minimální teplotě 90°C. Z tohoto faktu plyne, že samotné suroviny před lisováním za studena musejí být tepelně ošetřeny tak, aby se zajistila požadovaná mikrobiologická sterilita.

Extrudované granule jsou díky extruzi křupavější oproti granulím vyrobeným pouhým protlačením. Křupavější struktura extrudovaných granulí napomáhá udržovat čisté zuby psa či kočky, díky lepší abrazivní schopnosti. Extruze navíc zvyšuje stravitelnost granulí.

V poslední době zažívají boom krmiva, ve kterých je více zdrojů živočišných bílkovin (například kombinace velbloudí a pštrosí maso nebo bažantí, králičí a kachní maso). Přijdou mi pro mého psa/kočku pestřejší než ta krmiva, ve kterých je pouze třeba kuřecí maso. Proč bych tedy měl/a volit krmivo jen s jedním druhem živočišného proteinu?

Živočišné zdroje bílkovin a jejich použití v krmivech pro zvířata, stejně jako používání rostlinných bílkovin, velmi úzce souvisí s potravinovou alergií u psů a koček. Zvíře na krmivo nemusí ihned reagovat úpornými průjmy a vypadáním veškeré srsti, ale může mít třeba jen méně formovanou stolici. A až po nějaké době krmení krmiva s více zdroji živočišných bílkovin se dostaví závažnější potíže.

Alergie na složky potravy u zvířat jsou v posledních letech velmi žhavým tématem v ordinacích veterinárních lékařů a jistý podíl na nich má i zkrmování netypických zdrojů mas. Blíže jsme se této problematice věnovali v článku Alergie a intolerance na potravu u psů. Článek se dá do jisté míry vztáhnout i na kočky.

Krmivo s jedním zdrojem živočišné bílkoviny tzv. monoproteinová dieta je k zažívání zvířete mnohem šetrnější i díky lepší stravitelnosti než to, které obsahuje více zdrojů živočišných bílkovin.

Může můj pes žrát krmivo, které dávám kočce a opačně?

Ne, pes by měl dostávat krmivo určené pro psy a kočka zase to kočičí. V případě, že se občas stane nehoda, není žádný důvod k panice. Z dlouhodobého hlediska se však mohou dříve nebo později dostavit zdravotní komplikace u zvířete.

Kočka má zcela odlišné požadavky na krmivo oproti psovi. Kočky potřebují více bílkovin a tuků než psi a například je pro ně důležitý i taurin. Jeho nedostatek v potravě vede k slepotě, k opakovaným potratům, vývojovým vadám plodů a problémy se srdcem. Pes pak z přebytku bílkovin a tuků tloustne a tím se u něj zvyšuje riziko onemocnění srdce a pohybového aparátu.

Krmení psa

Doufáme, že jsou pro vás odpovědi na vaše nejčastější otázky přínosné a i nadále se nás budete ptát. Své dotazy nám posílejte na info@juko-krmiva.cz nebo do zpráv na našem facebooku JUKO petfood sro. Děkujeme vám.

Vložte svůj komentář