B2B
X

S kočkou na výstavu 1

S kočkou na výstavu 1

Během roku se v České republice koná hned několik mezinárodních výstav koček. Vystavovatelé a milovníci koček si tak rozhodně přijdou na své.

Co všechno ale obnáší příprava kočky na výstavu a podle jakých kritérií se posuzuje? Tohle jsou otázky, které si pokládá každý novopečený chovatel nebo nezasvěcený návštěvník kočičí výstavy. Pro odpovědi jsme si přišli ke zkušeným chovatelům koček.


Z historie, Londýn 1871

První oficiální výstava koček se konala v červenci roku 1871 v Londýně v Crystal Palace, kde se pořádaly rovněž i přehlídky psů. Organizátorem výstavy byl Harrison Weir, který miloval kočky pro jejich vznešenost a krásu. Návštěvníkům výstavy chtěl ukázat, že kočka není jen lovec myší, ale i krásné zvíře, které si zaslouží pozornost a vlídné zacházení. Zároveň si přál, aby si lidé všimli odlišností různých plemen a barevných variet srstí koček. Dal dohromady tzv. Points of Excellence jakýsi manuál, podle kterého se měly posuzovat kočky a rozdělil je do různých skupin. Kočky se vystavovaly v klecích, ve kterých byl umístěn rudý polštářek. Tehdy se na výstavě představilo na 160 koček. Vítězové obdrželi ceny a byla zhotovena jejich kresba.

Výstavy koček se staly v Anglii velmi populární záležitostí a brzy na to vznikl The National Cat Club, který registroval kočky, sdružoval chovatele, vedl plemennou knihu a pořádal výstavy. Začaly vznikat první standardy plemen.

 

Odpočinek ve výstavní kleci
 

FIFe, WCF, TICA, CFA

Tyto zkratky patří mezinárodním federacím, které sdružují chovatelé koček po celém světě. Liší se způsobem jakým vedou plemenné knihy nebo pořádají výstavy. V Americe patří mezi nejrozšířenější organizace The International Cat Association - TICA nebo The World Cat Federation - WCF.

Ve Francii je například jediným registrem, který vydává rodokmeny koček organizace LOOF, ale jinak je po Evropě nejvíce stále rozšířena FIFe. Stejně tomu je i u nás.

V České republice je nejvíce výstav koček právě pod záštitou Fédération Internationale Feline - FIFe. Samotné výstavy pak pořádají tzv. základní organizace, které sdružuje Sdružení chovatelů koček v České republice (SCHK).


Výstavy u nás

Nejenom v Praze, Brně nebo Ostravě se každoročně konají výstavy pod záštitou FIFe. Kalendář výstav je dostupný na stránkách Sdružení chovatelů koček. Bližší informace o konkrétních výstavách bývají na oficiálních stránkách základních organizací nebo na jejich facebookových profilech.

Většinou se během výstavního víkendu konají dvě “samostatné” mezinárodní výstavy koček, které pořádá některá ze základních organizací. Často jsou pro výstavy využívány prostory výstavišť, sportovních hal nebo kulturních sálů.

Vystavovat se mohou kastrované kočky bez průkazu původu, kastráti a chovní jedinci tzv. ušlechtilých uznaných plemen s průkazem původu nebo kočky předběžně uznaných plemen majitelů, kteří jsou členy některé ze základní organizace chovatelů koček např. ZO Praha 1.OK, ZO Kočky Brno, ZO Olomouc, SO Zlín, ZO Klub koček Karlovy Vary atp. Pro každou výstavu jsou k dispozici propozice, ve kterých se zájemce o konkrétní výstavu dozví, jaké očkování je povinné pro účast na výstavě, jaké jsou výstavní poplatky, kdy je uzávěrka přihlášek a další informace o chystané výstavě. Bývá vyžadováno potvrzení přihlášky - ověření členství v základní organizaci, ve které je vystavovatel členem a potvrzení o uhrazení výstavního poplatku. Zpravidla se tedy vyplněná přihláška společně s potvrzením o platbě posílá jednateli základní organizace, pod kterou majitel kočky spadá, a on ji poté přeposílá pořadateli výstavy.

Nejpozději po datu uzávěrky přihlášek na výstavu je rozesíláno potvrzení o přijetí na výstavu a s ním třeba i pár upozornění, tipů na parkování, ubytování v okolí atp.

 

Kočka má v kleci vyniknout - tomu se přizpůsobí okolí
 

Chystáme se na výstavu

Vystavované kočky tráví výstavní den v klecích. Na nás majitelích je, abychom jim pobyt na výstavě co nejvíce zpříjemnili. Proto si koupíme nebo ušijeme záclonky, spodní polštář a vrchní krytí klece. Mezi další vybavení klece patří menší kočičí toaleta naplněná stelivem, misky, vhodný pelíšek a oblíbené hračky. Dobré je volit vybavení klece v barvách, na kterých kočka krásně vynikne.

Každé plemeno, každá kočka vyžaduje svou specifickou přípravu, úpravu srsti, drápků, uší a očí. Obecně ale platí, že drápky má mít zkrácené každá kočka, všichni musí mít čisté otvory (uši, řitní otvor) a oči. Na trhu je dostupná celá řada “pomocníků” v podobě čistících ubrousků, hřebenů, kartáčů, šamponů a pečujících sprejů, které nám pomohou a usnadní nám přípravu kočky na výstavu.

 

Očkovací průkaz, váleček na chlupy a dezinfekce

Mezi dokumenty, které bezpodmínečně potřebujeme na výstavu patří očkovací průkaz zvířete nebo pas zvířete v zájmovém chovu, potvrzení u bílých koček, že netrpí hluchotou a případně kopii průkazu původu kočky. V případě, že máme ke kočce očkovací průkaz a i zároveň pas zvířete v zájmovém chovu například z důvodu, že jsme později čipovali a záznamy o očkování jsou částečně v obou průkazech, nezapomene mít s sebou oba průkazy.

Váleček na chlupy se nám bude hodit hlavně v případě, že máme polodlouhosrsté plemeno kočky. Kočky na výstavě jsou vystaveny stresu a z toho důvodu línají. Některé jsou ve větším stresu než jiné kočky a je vhodné k jejich zklidnění použít například pár kapek kozlíku lékařského. Můžeme jej nakapat na oblíbenou hračku nebo do pelíšku. Většinou postačí jedna až dvě kapky.

Dezinfekce se nám bude hodit na vyčištění klece před tím než do ní umístíme kočku. Sice jsou klece před výstavou dezinfikovány, ale i tak je vhodné klec znovu ještě jednou vyčistit.

 

Fotografie pochází z archivu Ivka Popovská Kinclová.

 

V pokračování článku S kočkou na výstavu 2si přiblížíme jakým způsobem se nejčastěji posuzuje během výstav a co znamenají všechny zkratky před jmény koček a podle jakých kritérií se rozdělují do příslušných skupin a tříd.

V posledním článku Oficiální FIFe třídy, národní třídy a certifikáty přineseme srozumitelný a rychlý přehled tříd, certifikátů a titulů.

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata