U zásilek dodávaných přepravní společností dochází ke zpoždění expedice. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

Klíč ke kočičímu trávení

Klíč ke kočičímu trávení

Porozumět kočičímu trávení je často nesplnitelný úkol. Kočka totiž často sní, na co přijde, a potom je jí špatně. To jí ale nezabrání ihned zase pokračovat v debužírování. Pro nového majitele to může být šok, pro zkušeného chovatele však nic výjimečného. Některá specifika kočičího trávení si objasníme v tomto článku.

Čerstvá strava? Pouze pro zkušené

Každý chovatel ví, že jakmile vytáhne kuře z lednice, je téměř jisté, že už mu u nohy prosebně sedí jeho kočka s upřeným pohledem na kuchyňskou linku. Málokdo tomuto pohledu dokáže odolat, a tak alespoň kousek kuřete padne.

Občasné odměny ve formě čerstvého masa nejsou na škodu, při snaze o krmení pouze čerstvou stravou je však potřeba být velmi obezřetný. Vyvážit takovou stravu je totiž velmi těžké, a tak může dobře míněná snaha kočce spíše uškodit.

Špatné poměry vápníku, vitamínů, fosforu nebo minerálů můžou způsobit hned několik potíží. Patří mezi ně dysfunkce jater, močové kameny, problémy s kůží či dentální onemocnění. V krajních případech může docházet i k tvorbě bezoárů, které mohou způsobit neprůchodnost střev.

Pokud si nejste správnými poměry živin jisti, raději zvolte celostní holistické krmivo, které Vaší kočce poskytne všechny potřebné složky.

Lidské potraviny? Raději ne

Přestože mají majitelé tendenci krmit zbytky od stolu především psy, ani u koček to není výjimka. Ne že by některé lidské potraviny nebyly pro kočky vhodné, ony jsou často přímo jedovaté.

Nejproblematičtější je v tomto ohledu jakékoli solené či kořeněné jídlo, případně kosti nebo banán. Jedovatá je pak čokoláda, kakao, cibule nebo třeba hroznové víno. Zapomínat by se nemělo ani na kravské mléko, které dospělé kočky nejsou schopny správně trávit, což vede k průjmům.

Není vhodné ani zkoušet kombinovat vařené nebo syrové maso s kočičími granulemi nebo kapsičkami. Každá z těchto složek se totiž v kočičím těle tráví jinak. Jejich kombinace tak může vyvolat zažívací potíže, například průjmy.

Jak často krmit

Dospělé kočky stačí krmit dvakrát až třikrát denně, důležitá je však pravidelnost. Potrava by přitom měla mít pokojovou teplotu, příliš studené nebo horké krmivo může kočičce způsobit zažívací potíže.

Samotnou misku s krmivem bychom měli po třiceti minutách schovat, záleží však na návyku každé kočky zvlášť. Některé se raději nají naráz, jiné se třeba po deseti minutách vrátí a dojí zbytek.

Hledáte kvalitní krmivo pro Vaši kočku? Pak vybírejte zde.

Vložte svůj komentář