B2B
X

Chov činčily: co je důležité vědět

Chov činčily: co je důležité vědět

Činčila (činčila vlnatá nebo také dlouhoocasá) je malý roztomilý hlodavec, který pochází z Jižní Ameriky, v jejíž přírodě byl už téměř vyhuben. Činčily jsou noční zvířata, celý den prospí a aktivní jsou až po setmění. Mají hustou srst, která je velice jemná a hebká. Jsou to společenská zvířata, proto je vhodné je chovat alespoň ve dvojicích.

 

KDE CHOVAT ČINČILU

Činčily potřebují hodně pohybu, jsou to malí skokani a lezci.  Ideálním místem, kde činčilu chovat, je prostorná voliéra nebo klec, která je umístěna v tmavším koutě bytu a tam kde je nižší teplota a také tam, kde díky svému nočnímu životu nebude nikoho rušit. Činčily jsou citlivé na přehřátí, ideální teplota pro jejich chov je 18 až 22 °C. Nikdy neumísťujte klec k topení a na přímé slunce. V létě dávejte pozor na přehřátí, je vhodné klec chladit například ventilátorem. Pozor ale na průvan a vysokou vlhkost, to by jim mohlo ublížit.
 
Nejlepší je patrová klec. V kleci by mělo být místo pro:
 
Dále by v kleci neměly chybět nějaké hračky ke hraní a okusování, aby se činčila nenudila. Vhodné jsou dřevěné hračky, provazy a tunely a různé větve ovocných stromů na okusování a obrušování zubů. Můžete jí také pořídit pelíšek, který bude měkký a pohodlný, ve kterém se bude moci uvelebit. Do klece je možné umístit patra a schůdky, nejlépe dřevěné, aby se činčila mohla hýbat a šplhat.
 
Do klece si pořiďte savou podestýlku, kterou pravidelně vyměňujte.
 
Činčily se koupou v písku, nikdy ne ve vodě. Používejte speciální písek pro činčily. Písková koupel je nutná k vyčištění srsti činčil, odstraňuje z ní nečistoty, mastnotu a případné parazity. Písek také slouží k vykonání fyziologických potřeb.  

 

 

ČÍM KRMIT ČINČILU

Činčila je býložravec a jejich strava v přírodě je velmi dietní. Činčily mají velmi dlouhé střevo a citlivá játra, proto potřebují hodně vlákniny. Základem krmiva pro činčily je kvalitní seno a granule nebo lisované pelety a neomezený přístup k čisté vodě.

  • Seno musí mít činčila neustále volně k dispozici, je základem její stravy. Seno je bohaté na vlákninu, která je nezbytná pro jejich správné trávení, pomáhá regulovat pohyb střev a předcházet zácpě. Seno také činčilám pomáhá obrušovat hlodavé zuby, které jim neustále rostou. Dále je seno pro činčily dobrým zdrojem energie, obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, které potřebují pro svoje zdraví. A v neposlední řadě okusování sena je pro činčilu přirozeným chováním, které ji uklidňuje a zabavuje a pomáhá jí se zbavit nudy a stresu. Vybírejte kvalitní seno, bez plísní a prachu.
  • Granule nebo pelety vybírejte speciálně určené pro činčily. Měly by mít nízký obsah tuku (max. 3 %), být bohaté na vlákninu (nejlépe více než 16 %) a mít dostatečné množství bílkovin (16-20 %).
  • Jako doplněk stravy můžete činčile dát v malém množství sušené ovoce a zeleninu, například jablka, mrkev, šípky, jeřabiny. Sušené ovoce a zeleninu dávejte s mírou a pouze jako pamlsek 1 až 2 dvakrát týdně.
  • Jako pamlsek je možné činčile dát také kousek čerstvé zeleniny, například mrkve, okurky, petrželové natě, ale to jen velmi zřídka, stačí 1krát za měsíc.
  • Na okusování a obrušování zubů můžete činčile dát větvičky ovocných stromů, vhodné jsou větvičky z jabloně, hrušně, třešně apod. Větvě by měly být bez listů a plodů.
 
Činčilu nikdy nekrmte mokrou, vlhkou a zapařenou travinou ani nadýmavou zeleninou. Činčila je přísný vegetarián, takže by neměla konzumovat nic živočišného.

 

 

JAK DLOUHO ŽIJE ČINČILA

Činčily jsou poměrně dlouhověké. Průměrná délka života činčily je 10 až 15 let, ale některé činčily mohou žít i déle, jsou zaznamenáni jedinci, kteří se dožili 20 let!
 
Několik tipů, jak činčile prodloužit délku života:
  • Krmte činčilu kvalitní stravou bohatou na seno a granule s nízkým obsahem tuku.
  • Poskytněte činčile dostatek prostoru pro pohyb a šplhání.
  • Dbejte na čistotu klece a pravidelně ji dezinfikujte.
  • Pravidelně kontrolujte zdraví činčily, kontrolujte srst a zuby a v případě potřeby navštivte veterinárního lékaře.
  • Dopřejte činčile klidné prostředí bez stresu.
  • Činčily jsou náchylné k přehřátí, proto je v horkých dnech nutné jim zajistit chladné prostředí.

 

 

ODCHOV MLÁĎAT

Činčily začínají pohlavně dospívat už ve věku 4 až 5 měsíců. Pokud nechcete mláďata, je třeba oddělit samce od samic už před tímto věkem. Samci a samice se páří v noci v kleci, kde spolu žijí. Samice je březí 110 až 116 dní a rodí 1 až 5 mláďat. Za rok mívá 1 až 2 vrhy. Mláďata se rodí osrstěná s otevřenýma očima. Mláďata je nutné chránit před stresem a chladem. Od narození je samice kojí a stará se o ně. Odstavují se ve věku 8 až 12 týdnů. Mláďata by měla mít k dispozici dostatek krmiva a sena.

 

 

ZVUKY ČINČIL

Činčily jsou tichá zvířata, ale dokáží vydávat různé zvuky, kterými sdělují různé informace. Je důležité naučit se rozeznávat různé zvuky, které činčila vydává, abyste věděli, jak se cítí a co potřebuje.

 

KOMPLETNÍ NABÍDKU PRODUKTŮ PRO ČINČILY SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata