B2B
X
Kategorie

Potřebujete poradit?

Pište objednavky@juko-krmiva.cz
Volejte
 
Po–Pá 8–16 hod
 

Dárek k nákupu

Dle vlastního výběru

Doprava zdarma

Při objednávce nad 990 Kč

98 % zákazníků nás doporučuje

Na Heureka.cz máme více než 1400 recenzí
s průměrným hodnocením 4,9 z 5

Fretka jako domácí mazlíček: Rady pro správný chov

Fretka jako domácí mazlíček: Rady pro správný chov

Fretka je malá a hbitá šelma, která je příbuzná kunám. Spolu se psem a kočkou patří mezi tři domestikované šelmy. Fretky jsou inteligentní, společenská a hravá zvířata, která se mohou stát skvělým domácím mazlíčkem, a která jsou vhodná pro chov v bytě. Fretka potřebuje dostatek prostoru, pohybu a pozornosti, aby byla spokojená a zdravá. Doporučuje se věnovat jí alespoň 2 hodiny denně.

 

KDE MÍT FRETKU DOMA

Fretky jsou velmi aktivní zvířata, která potřebují hodně pohybu. Proto je ideální mít doma dostatek prostoru, kde se může fretka volně pohybovat. Je důležité zvážit, kam všude necháte fretce přístup. Mějte na paměti, že fretky jsou velmi zvídavé a hravé, takže objeví každou skulinku, kterou mohou prolézt, a důkladně prozkoumávají vše co jim přijde přes cestu. Je potřeba zajistit všechny kabely a další potenciálně nebezpečné předměty, které by fretka mohla rozžvýkat. Fretku můžete brát i ven na procházky, to si ale rozhodně pořiďte kšíry s vodítkem, aby vám fretka neutekla.

Ideální je, pokud má fretka k dispozici klec nebo voliéru, kde se může schovat a odpočívat. Klec pro fretku by měla být dostatečně velká, aby se mohla volně pohybovat. Pokud máte dostatek místa, můžete pořídit dvoupatrovou klec. V kleci by se mělo nacházet místo pro pelíšky, misku na granule a misku nebo napáječku na vodu. Do klece také můžete umístit různé prolézačky, tunely a hračky.

Fretka by měla mít v kleci nebo v bytě několik pelíšků, aby si mohla vybrat, kde se cítí nejlépe. Fretky mají rády závěsné pelíšky. Pelíšek pro fretku by měl být měkký a teplý, protože fretka ráda spí zavinutá do deky nebo v houpací síti. Fretka spí průměrně 12 až 14 hodin denně, ale je nejaktivnější v ranních a večerních hodinách.

Fretku je také možné naučit používat chodit na toaletu. Záchod mějte jak v kleci, tak i ve výběhu. Do něj umístěte vhodnou kvalitní podestýlku, která pohlcuje pachy. Toaletu je potřeba často čistit, nejlépe každý den, protože fretky svoje výkaly nezahrabávají.

Klec by neměla stát v průvanu a teplota v místě, kde je klec umístěna, by se měla pohybovat kolem 22°C. Měla by být na místě s přirozeným denním světlem, ale ne přímými slunečními paprsky. V kleci by měla fretka odpočívat, proto ji umístěte na klidném místě, kde nebude rušena a vystavována hluku.

KRMIVO PRO FRETKU

Fretka je masožravec, takže strava by měla být bohatá na živočišné bílkoviny a tuky. Existují speciální granule určené pro fretky, které jsou vyrobené tak, aby vyhovovaly jejich výživovým potřebám. Granule by měly být bez obilovin, cukru, rostlinných olejů nebo umělých přísad. Obsah bílkovin by měl být nejméně 30 procent a obsah tuku 18 procent. Granule by měly být k dispozici po celý den, stejně jako čerstvá voda. Fretce také můžete podávat maso, jako je kuřecí, krůtí nebo rybí, ale nikoli vepřové nebo hovězí. Ovoce a zelenina by měly být podávány jen v malém množství a jako pamlsky, protože fretka nemá dobře vyvinutý trávicí systém pro rostlinnou stravu. Fretce by se nemělo dávat mléko, sýr, čokoláda, piškoty ani jiné sladkosti, dále hrozny, cibule, česnek.

 

JAK DLOUHO ŽIJE FRETKA

Průměrná délka života fretky je 6 až 8 let, ale některé fretky mohou žít i déle než 10 let. Fretka začíná stárnout od 4. roku života a může trpět různými zdravotními problémy, jako jsou nádory, infekce, cukrovka nebo srdeční selhání.

 

PÉČE O FRETKU A OČKOVÁNÍ

Chov fretky vyžaduje pravidelnou péči o její zdraví a hygienu. Fretku můžete vykoupat, pokud má špinavou srst a použít šampón pro psy nebo kočky, ale nemělo by to být častěji než jednou týdně. K hygieně také patří čistění uší a zubů a stříhání drápků. Fretka by měla být také pravidelně kontrolována veterinářem a chráněna před parazity, jako jsou blechy nebo klíšťata. Také se doporučuje fretku pravidelně odčervovat.

Pokud neplánujete chov, tak veterináři doporučují kastraci nebo sterilizaci.

Veterinární lékaři doporučují fretky očkovat proti psince a vzteklině, někteří i proti leptospiróze. Očkování proti vzteklině, na rozdíl od psů, není v České republice povinné, ale pokud byste s fretkou chtěli cestovat do zahraničí, tak už to nutné je.

KDE KOUPIT FRETKU

Podobně jako psa nebo kočku doporučuji koupit od chovatele z chovatelské stanice s průkazem původu. Chovatelské stanice dbají na správný chov a péči o fretky a zajišťují jim pravidelnou zdravotní péči, díky čemuž se dozvíte přesné informace o původu mláděte fretky i zdravotním stavu rodičů. Tato mláďata dostanete už obvykle odčervená, očipovaná i s průkazem. Zkušený chovatel vám také rád poradí s výchovou fretky a zvládnutím prvotních problémů při výcviku. Možné je také si koupit fretku ve zverimexu, ale to je dobré mít už nějaké znalosti, o tom, jak má zdravá fretka vypadat.

 

Vložte svůj komentář
Komentáře
05.07.2024 20:29
Mám fretku která ma cca půl roku, ale kouše, nechce se nechat pomazlit, a raději si sama hraje a občas příjde k nám a kousne nás. po chvilce hraní kouše víc i víc, ikdyž už dva měsíce v kuse používáme “trest”  zavírání do klece po silném kousnutí. v jakém věku jsou fretky mazlivější a klidnějši? neboli jak toho dosáhnout?
15.07.2024 16:31
Je běžné, že fretky v mladém věku, jako je ta Vaše, zkoumají svět kousáním. Je to pro ně přirozený způsob, jak se učit a poznávat. Kousání také patří mezi "fretčí hry", takže je potřeba je naučit kousat jen jako, a že musí být jemnější.

I když je frustrující, že vás fretka kouše, je důležité trpělivě ji tomuto chování odnaučit a zároveň ji socializovat, aby se stala mazlivější. Fretky obvykle dospívají mezi 6. a 12. měsícem věku. Ta Vaše je teď v "pubertě", je potřeba být trpělivý a vydržet. Po té se jejich chování může uklidnit a stát se mazlivější. Nicméně, každý jedinec je jiný a některé fretky se můžou stát mazlivější dříve, jiní později.

Určitě vyzkoušet fretku unavit - hrami, procházkami, mazlit se s ní, když je po jídle (bývají klidnější), opatrně krmit z ruky, nedávat najevo strach. Když kousne jemne, nechat ji, ale když kousne více až do krve, tak ji zavřít na pár minut do klece, aby se uklidnila. Totéž může opakovat za chvilku znovu. Je potřeba být trpělivý a pořád dokola to zkoušet. Důležité je neucuknout, mohli byste si ránu roztrhnout. Naučte se druhou rukou otevřít čelisti ze stran (vsunout palec a ukazovák mezi zuby a opatrně rozevřít a uvolnit tak sevření). Určitě nedoporučuji bití, cvrnkání do čenichu apod., většinou to mívá opačný účinek.
28.09.2024 17:35
Máme doma taky fretku,je to mazel už šest let,nekouše,jen občas a sám ví,že to je špatně,běhá po baráku,nejraději se schovává ve sklepě nebo pod gaučem,na záchod chodí do klece nebo do sklepa,naučili jsme ho chodit na papír (nejjednodušší forma úklidu,zabalit,vyhodit,otřít,dát nový a karton ať už od pizzy nebo od čehokoli má doma každý),aktuálně to vypadá,že má nějaký zákal v oku,nevím,zda s ním zajedeme k veterináři,trošku se obávám,že to bude šedý zákal,existují nějaká homeopatika,která by mu mohla pomoci? Je mu téměř šest let.

Předem děkuji za Vaši odpověď!

R. F.
01.10.2024 18:44
Dobrý den,
doporučujeme navštívit veterinárního lékaře, aby určil diagnózu a navrhl odpovídající léčbu. Jsou i veterinární lékaři, kteří se zabývají homeopatií.
Přejeme fretce brzké uzdravení :-)
/seznamapi/postdata