U zásilek dodávaných přepravní společností dochází ke zpoždění expedice. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

O výživě psů jinak 3

O výživě psů jinak 3

V první části, článku O výživě psů jinak 1, jsme si připomenuli podstatu trávicí soustavy u psů. Druhá část, O výživě psů jinak 2, se potom věnovala základním složkám potravy bílkovinám a sacharidů. V tomto, třetím a posledním díle si probereme zbývající živiny tuky, vitamíny a minerální látky.

Nejstravitelnější živina

Tuky jsou pro psy hlavním zdrojem energie. Patří k nejlépe stravitelným živinám, jejich stravitelnost se pohybuje okolo 90 %. Tuk obsažený v krmivu určuje jeho energetickou hodnotu, protože ve srovnání s bílkovinami a sacharidy mají více než dvojnásobné množství energie a zvyšují chutnost krmiva. Tuky jsou zdrojem esenciálních mastných kyselin a umožňují využití vitamínů rozpustných v tucích. Nedostatek tuku se u psů projeví v první řadě na stavu kůže a srsti, mívají problém s udržením optimální hmotnosti a zhoršenou kondici. Oproti tomu větší množství tuků může u citlivějších jedinců vyvolat průjem, nepříznivě ovlivňuje využitelnost některých živin (bílkovin, jódu, thiaminu), způsobuje obezitu. Psi si nedokáží vyrábět tzv. esenciální mastné kyseliny, které jsou důležité pro růst, rozmnožování a kvalitu kůže. Polynenasycené mastné kyseliny (zkratka PUFA) - kyselina linolenová, kyselina eikosapentaenová, kyselina dokosahexaenová patří mezi významné esenciální živiny, které jsou obsaženy v rybách, ve vaječném žloutku nebo rostlinných olejích.

Vitamíny

Vitamíny jsou látky nezbytné pro správné fungování organismu, který si je až na nějaké výjimky není schopen sám vyrobit a proto je nutný jejich příjem v potravě. Účastní se také na metabolismu bílkovin, cukrů a tuků.Vitamíny jsou nezbytné pro udržení mnohých tělesných funkcí a mají schopnost posilovat imunitní reakce.Při nedostatku vitamínů (avitaminóze) se objevují poruchy funkce organismu. Ovšem při přebytku vitamínů (hypervitaminóze) se mohou objevit až stavy ohrožující život. Vitamíny dělíme na vitamíny rozpustné ve vodě a vitamíny rozpustné v tucích.

Mezi vitamíny rozpustné ve vodě patří C (kyselina L-askorbová), vitamíny skupiny B (B-komplex) a vitamín H (biotin, B7). Vitamíny rozpustné v tucích jsou A (retinol), D (kalciferol), E (tokoferol) a K (fylochinon). Jejich funkce a nedostatek / přebytek je přehledně zapsán v tabulce.

Název vitamínu   Funkce vitamínu   Nedostatek vitamínu   Přebytek vitamínu
vitamín C   podpora vstřebávání vápníku a železa, tvorba bílých krvinek, vývoj kostí, zubů a chrupavek, antioxidant   zpomalený růst, deformace chrupavek, oslabená imunita, únava   anémie, atrofie svalstva, křehkost kostí
B1 - thiamin   metabolismus cukrů, činnost nervové soustavy   únava, svalové křeče    
B2 - riboflavin   ovlivňuje činnost srdce, důležitý pro stav sliznic, kůže a očí   záněty sliznic, kůže nebo spojivek,    
B3 - niacin   klíčový pro syntézu bílkovin   poruchy zažívání, záněty kůže, nervové potíže    
B5 - kyselina pantothenová   činnost nadledvinek, metabolismus buněk, syntéza mastných kyselin, kvalita srsti, kůže a drápů        
B6 - pyridoxin   tvorba červených krvinek, metabolismus bílkovin   záněty dutiny ústní, zhoršená regenerace    
B7 - biotin,
vitamín H
  zdravá kůže, srst a sliznice   záněty kůže, únava, nechutenství, lámavé drápy, zhoršená kvalita srsti, nervové poruchy    
B9 - kyselina listová   ovlivňuje krvetvorbu, metabolismus aminokyselin, vývoj plodů v době březosti   poruchy krvetvorby, neplodnost, deformace plodů až potraty    
B12 - kobalamin   ovlivňuje krvetvorbu, důležitý pro funkci nervového systému   chudokrevnost, únava, hubnutí    
A - retinol   antioxidant, výživa očí, obnova buněk, hojení   vysychání sliznic, zpomalení či zastavení růstu, ztráta chuti, špatná srst a kůže, lámavost drápů   apatie, nevolnost a zvracení, bolest kloubů
D - kalciferol   vstřebávání vápníku, fosforu, tvorbu kostí a zubů, činnost nervové soustavy, posílení imunitního systému   poruchy vývinu kostí a chrupavek, svalová slabost, nervové poruchy   ukládání vápníku v tkáních - hyperkalcémie může způsobit smrt!
E - tokoferol   zabraňuje oxidaci polynenasycených mastných kyselin, rozmnožování, antioxidant   únava, neplodnost, snížená obranyschopnost   zhoršené vstřebávání vápníku
K - fylochinon   krevní srážlivost, buněčný růst, mineralizace kostí   poruchy krevní srážlivosti    

Minerály a stopové prvky

Minerály jsou stejně jako vitamíny pro organismus životně důležité, slouží jako stavební látky, přenašeče nervových vzruchů a řídí produkci hormonů. Mezi minerály patří například vápník, hořčík, draslík, fosfor a sodík. Do stopových prvků řadíme mimo jiné železo, zinek a jód.

Vápník se společně s fosforem podílí na správném vývoji kostí a zubů, jsou důležité především v období růstu. Jejich nedostatek, ale i přebytek může být velmi nebezpečný.

Dostatek draslíku a sodíku je potřeba pro správnou srdeční činnost.

Hořčík je potřebný pro metabolismus vápníku a draslíku. Jeho dostatek příznivě ovlivňuje činnost svalů a nervů.

Důležitým stopovým prvkem pro krvetvorbu je železo, při jeho nedostatku vzniká anémie.

Jód stimuluje činnost štítné žlázy, je důležitým prvek během růstu.

Výživa je věda

O trávicí soustavě a živinách obsažených v potravě by se toho dalo napsat mnohem více, ale myslím si, že informace dostupné v článku O výživě psů jinak vám mohou pomoci získat alespoň základní představu o průběhu trávení a o důležitosti výběru kvalitního krmení.

Ověření výrobci krmiv pro psy mají své týmy výživových specialistů a veterinářů, kteří na základě poptávek trhu tvoří vyvážená krmiva pro psy, aby si každý zákazník našel své krmivo, které bude pro jeho psa bezpečné a chutné. Složení takového krmiva je průkazné, výrobce nemá potřebu se zbytečně chvástat v reklamách a ani pomocí šikovného používání slov uvádět spotřebitele úmyslně v omyl.

Je na každém majiteli psa, aby zodpovědně zvážil na základě zdravotní kondice, požadované fyzické výkonnosti psa, jakým způsobem a jakým krmivem bude krmit.

Výživový specialista, JUKO petfood

výživa psa

 

Vložte svůj komentář