U zásilek dodávaných přepravní společností dochází ke zpoždění expedice. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

Cestování se psem

Cestování se psem

Neznám nikoho, kdo by nemusel cestovat se psem. I ti, kteří bydlí kousek od místa, kde se jejich pes může proběhnout a veterinárního lékaře mají za rohem, se mohou rozhodnout pro dovolenou se psem. V našem článku se podíváme, jaké přepravní boxy pro psy jsou na trhu, na smluvní podmínky přepravců a objasníme si, jaké doklady a očkování potřebujete pro cestování do cizích zemí.

Plastové přepravní boxy

Se psy malých plemen se cestuje nejpohodlněji a nejbezpečněji hromadnou dopravou i autem s pomocí plastové přepravky. Dnes už jsou na trhu takové přepravky, které velikostně vyhovují i velkým psům a navíc jsou vyrobené z vysoce odolných plastů. Plastové přepravky oceňují majitelé také na výstavách, protože psům zajistí soukromí a vystavovatelům volné ruce. Při letecké přepravě je pro vašeho mazlíčka příjemnější cestovat v boxu, který mu je dobře znám, než v pronajaté přepravce od letecké společnosti. Ne každý výrobce plastových přepravek splňuje požadavky pro leteckou přepravu psů a je dobré se při koupi informovat na použití v tomto typu dopravy. Přepravka by měla být umístěna v nákladovém prostoru auta nebo připevněna bezpečnostními pásy na zadním sedadle. Na její dno se dá položit podložka, která psovi zajistí pohodlí. Některé přepravky jsou vybaveny také miskou, do které můžete nalít vodu nebo nasypat granule. Box vybírejte podle pravidla, že pes by v něm měl mít možnost lehnout si, otočit se, postavit se a samotný box by se vám měl vejít do auta.Stefanplast - léty prověřená kvalita

Pokud přemýšlíte o kvalitní plastové přepravce pro svého psa, nezapomeňte se podívat na přepravky italské firmy s více než padesátiletou tradicí na trhu. Některé přepravní boxy Stefanplast jsou vyrobeny v souladu s IATA, což v překladu znamená, že jsou vyrobeny na základě požadavků letecké přepravy. Každá letecká společnost by vám tedy měla umožnit cestovat s vlastní IATA certifikovanou přepravkou.

Pro malé psy výrobce nabízí přepravky Gulliver 1, 2 a 3. Boxy v těchto velikostech mají kovová nebo plastová dvířka, lze k nim připevnit kolečka nebo nylonový popruh přes rameno. Přepravky velikosti 2 a 3 mají v sobě zabudovanou plastovou přihrádku například na cestovní doklady zvířete a uzavíratelný otvor, kterým lze hladit, utěšovat neklidného pejska.

Majitelé středních a velkých plemen si potom mohou vybírat z přepravních boxů Gulliver 4, 5, 6, 7 a Gulliver Touring. Tyto přepravky mají plastovou vyjímatelnou rukojeť obdobně jako kufr, dvě plastové přihrádky na drobnosti, bezpečnostní kovová dvířka, větrací mřížky a misku. Lze k nim připevnit uzamykatelná kolečka. Gulliver Touring je mimo jiné určen i k samostatné přepravě dvou psů, kterou zajišťuje vyjímatelná celo-plastová dělící přepážka.

Upozornění!

Najdou se letečtí dopravci, kteří zpochybňují tento certifikát a nutí majitele psa, aby si zakoupil nebo zapůjčil přepravní box přímo od jejich společnosti za nemalé peníze. V takovém případě doporučujeme trvat na svém certifikovaném přepravním boxu. Ve většině případů vám nakonec společnost umožní přepravu ve vaší vlastní přepravce.

Potřebné doklady pro cestování se psem do zahraničí

Obecně lze říci, že pro jakoukoliv cestu se psem mimo Českou republiku potřebujete pas zvířete v zájmovém chovu, identifikaci zvířete mikročipem a platné očkování proti vzteklině. Samozřejmostí je potom základní očkování proti infekční nemocem, což jsou psinka, parvoviróza, infekční hepatitida, parainfluenza a leptospiróza. V případě, že budete cestovat s více jak pěti psy budete potřebovat veterinární osvědčení o dobrém zdravotním stavu zvířete. Pokud se rozhodnete pro cestu letadlem se psem, bude jej nutné před letem ošetřit proti vnějším i vnitřním parazitům.  Předpisy pro vstup se psem do dané země se mohou kdykoliv během roku změnit a proto doporučuji jejich včasnou kontrolu. My jsme se podívali na předpisy pro vstup se zvířetem na území nejčastěji navštěvovaných států Evropy.

Oblíbené destinace Chorvatsko, Itálie a Řecko

Do těchto zemí vám bude stačit pouze pas zvířete v zájmovém chovu, identifikační mikročip a platné očkování proti vzteklině. Ošetření proti vnějším a ani vnitřním parazitům není požadováno. Stejné podmínky platí pro Španělsko, Francii, Slovensko, Německo, Rakousko, Polsko, Slovinsko a Belgii. Do některých zemí je zákaz vstupu ze zvířaty mladšími než tři měsíce, jiné státy umožňují výjimku za určitých podmínek.

Nutné odčervení

Pro cestu do Velké Británie budete opět potřebovat pro svého psa pas zvířete v zájmovém chovu, identifikaci zvířete mikročipem, platné očkování proti vzteklině a ošetření proti echinokokóze přípravkem obsahujícím praziquantel například Drontal nebo Caniverm. Odčervení musí být zaznamenáno v pase (datum, hodina, název, výrobce) veterinárním lékařem a musí být provedeno 24 - 120 hodin před vstupem na území Velké Británie.

Cestování městskou hromadnou dopravou

Městská hromadná doprava umožňuje přepravu psů za speciálně stanovených podmínek. Pes musí mít náhubek, musí být na krátkém vodítku nebo v přepravce a nesmí ohrožovat ostatní cestující. V případě, že máte psa v textilní tašce a ta se nedá nijak uzavřít, musí mít i v tomto případě váš pes náhubek. Náhubek nepotřebujete, jestliže je pes umístěn v uzavřeném přepravním boxu, nebo v celo-uzavíratelné textilní tašce. Je potřeba počítat s tím, že řidič vám nemusí umožnit přepravu psa, který má náhubek, je na vodítku, nebo v přepravce.

Někteří dopravci, kteří nepatří do systému městské hromadné dopravy, vůbec přepravu zvířat neumožňují. Proto doporučuji před cestou kontrolu přepravních podmínek vámi vybraného dopravce.

Pitný režim

O důležitosti dodržování pitného režimu slyšíme během léta ze všech stran. Toto upozornění platí i pro psy. Psovi bychom měli během cesty umožnit nejen venčení, ale i možnost pořádně se napít. K tomuto účelů vám nejlépe poslouží skladné cestovní misky, které se vám pohodlně vejdou i do kabelky. K dostání jsou silikonové misky o menším objemu, které se skládají do tvaru mělkého talíře nebo gumové misky, které se dodávají i ve větších objemech a lze je zkroutit do téměř jakéhokoliv tvaru a rozměru.

misky

Bezpečnost především

Ať už se se svým psem chystáte kamkoliv, přejeme vám šťastnou a pohodovou cestu. Mějte na paměti, že vozit nezajištěného psa v autě vedle řidiče je hazard nejen s vlastním životem, ale odporuje to i platným silničním pravidlům pro přepravu zvířat.

Vložte svůj komentář