U zásilek dodávaných přepravní společností dochází ke zpoždění expedice. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

O výživě psů jinak 1

O výživě psů jinak 1

Dnes vám kdokoliv velmi ochotně vysvětlí proč je jeho krmivo co do složení lepší než krmivo konkurence. Mluví se o čerstvém mase na prvním místě a o surovinách v té nejvyšší kvalitě. Diskutují se různé druhy granulovaných krmiv, odvolává se na nutnost přirozenosti stravy, na masožravost psů, totožnost s vlky nebo co je víc free, fresh nebo fair. Mám pocit, že se nějak opomnělo mluvit o samotném zažívacím traktu psa, o stravitelnosti různých druhů potravy a vhodnosti krmiva vzhledem ke stále častějším onemocnění u psů. Pojďme si společně alespoň trochu připomenout podstatu trávicí soustavy psa a vyjasnit si funkci základních živin v potravě.

Trávicí soustava

Obecně lze říci, že trávicí soustava psa umožňuje příjem a zpracování potravy a následné vyloučení nestrávených zbytků, je masožravého typu a jako taková je přizpůsobena trávení potravy živočišného původu. Její počátek je tvořen ústy a konec řitním otvorem. K trávicí soustavě patří nepostradatelné žlázy - slinné žlázy, játra a slinivka břišní. Každá část má své funkce.

Funkce trávící soustavy psa

V ústní dutině se nachází jazyk, svalový orgán, který hraje významnou úlohu při mechanickém přijímání potravy, stejně jako zuby, při polykání i při příjmu tekutin. Slinné žlázy vylučují sekret zvaný slina, který chrání sliznici ústní dutiny před tepelným nebo mechanickým poškozením, obalují přijatou potravu a usnadňují její polykání. Enzymy obsažené ve slinách začínají trávit některé složky potravy.

Žaludek psa je dutý, vakovitý, poměrně velký orgán, který slouží jako dočasná zásobárna přijaté potravy. Začíná zde proces trávení především tuků a bílkovin. Žaludek je v břišní dutině velmi pohyblivý! Sekrety všech žláz tvoří dohromady žaludeční šťávy. Celková sekrece žaludečních šťáv je ovlivněna množstvím přijaté potravy, obsahem bílkovin v potravě a je hormonálně řízena. Žlázy vylučují pepsin, který rozkládá bílkoviny. Pepsin je aktivní v silně kyselém prostředí, proto je do žaludku vylučována kyselina chlorovodíková. Sekrece kyseliny je velmi nízká a kolísá ve vztahu k příjmu potravy. Malým podílem na trávení tuků se podílí vylučovaná lipáza. Žaludek se vyprazdňuje postupně do dvanáctníku. Zde dochází ke štěpení bílkovin, tuků a sacharidů. Slinivka břišní vylučuje kromě štěpících enzymů i antibakteriálně působící protein, který zamezuje růstu bakterií. Játra produkují žluč, která umožňuje vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích, obsahuje mimo jiné žlučové kyseliny, které slouží k trávení tuků.

V tlustém střevě se vstřebává voda čímž se zahušťuje střevní obsah. Bakterie osídlující tlusté střevo zajišťují fermentaci vlákniny. Tímto procesem vznikají těkavé mastné kyseliny, které jsou zdrojem energie pro buňky střevní výstelky tlustého střeva.   

Trávicí soustavu psa může postihnout celá řada onemocnění. Mezi časté problémy patří virové infekce, parazitární onemocnění, onemocnění dutiny ústní, záněty, zácpy, průjmy, zvracení a potravinové alergie nebo intolerance, které jsou stále častější a proto se jim budeme věnovat v samostatném článku Alergie, intolerance na potravu u psů. Některým onemocněním zažívacího ústrojí psa nelze spolehlivě zamezit, ale jiným onemocněním lze předejít pravidelným očkováním, odčervováním, vhodnými podmínkami v chovu a v neposlední řadě správnou volbou krmiva.

Pokračování článku: O výživě psů jinak 2

Výživový specialista, JUKO petfood

Trávící trakt psa

Vložte svůj komentář