B2B
X

Trápí vaše domácí zvíře klíšťata? Poradíme vám, jak se jich zbavit.

Trápí vaše domácí zvíře klíšťata? Poradíme vám, jak se jich zbavit.

Nejčastější vnější parazité psů a koček jsou blecha a klíště. Oba tito parazité mají poněkud odlišný způsob života.

Výskyt klíšťat je téměř vždy sezonní – v závislosti na teplotě vzduchu přibližně od února-dubna do října-listopadu s vrcholem v létě. Zdržují se především ve volné přírodě, na stinných místech ve vyšším podrostu.

Když se přichytí na srst, během prvních 24-36 hodin na hostiteli zpravidla nesají krev , ale důkladně se přisávají ke kůži a pronikají skrz ni svým ústním ústrojím. Teprve pak několik dnů sají krev. Během posledních 12-36 hodin mnohonásobně zvětší svůj objem, pak se pouští a odpadnou. Dospělci se navíc před posledním sáním páří. Celý vývojový cyklus trvá např. u našeho běžného klíštěte obecného (Ixodes ricinus) až 3 roky.

V místě přisátí klíštěte dochází k zánětlivé reakci, svědění, případně i infekci; po neopatrném a neúplném odstranění klíštěte se v místě může vytvořit hnisavé ložisko.

 

Klíšťata nejsou obtížná jen sama o sobě, mohou rovněž přenášet řadu jiných onemocnění

V České republice je tradičně nejvýznamnějším druhem klíště obecné (I. ricinus). To může sloužit jako přenašeč pro krevní parazity (anaplasmóza, ehrlichióza), původce lymeské borreliózy (postihuje i člověka), klíšťové encefalitidy (postihuje člověka, u psů se projeví jen velmi vzácně) apod. V posledních desetiletích se mění i rozšíření klíšťat. Kvůli zvyšujícím se průměrným teplotám se naše původní klíšťata šíří i do vyšších horských poloh a dostávají se k nám i druhy klíšťat, pro něž se naše klima dříve považovalo za příliš chladné. S nimi přicházejí i onemocnění dříve velmi neobvyklá, jako jsou např. krevní parazitóza babesioza (Babesia sp.) či skvrnitá horečka (Rickettsia sp.).

 

Jak si poradit s klíšťaty u psů?

Neznáme majitele, kterého by netrápila klíšťová sezóna. Pokud jste u svého psa parazita našli, je nejdůležitější ho co nejdřív odstranit. Pokud klíště necháte nasáté příliš dlouho nebo neodstraníte celé, může způsobit zvířeti celou řadu závažných onemocnění, které ohrozí také vás v domácnosti – mezi nejnebezpečnější patří borelióza a klíšťová encefalitida . Pojďme se spolu podívat na to, jak je nejlépe odstranit.


S klíštětem nikdy nemanipulujte holýma rukama , ale použijte rukavice. Mohlo by prasknout a infekční krev vám potřísní ruce. Nejsnazší je použití pinzety, kterou klíště vytáhnete celé včetně kusadel. Postižené místo před celým zákrokem potřete alkoholem, vyhněte se ale oleji, lepidlům a jiným tekutinám, které způsobí zvracení parazita a tedy nakažení místa infekcí. Přiložte pinzetu co nejblíž ke kůži psa a jemně táhněte směrem nahoru. Ránu zkontrolujte, abyste si byli jistí, že v ní nezůstala kusadla , a vydezinfikujte ji. Nezapomeňte místo pravidelně kontrolovat, pokud kůže kolem zrudne, může se jednat o příznak lymské boreliózy. 


Pokud v ráně zůstane hlavička s kusadly, nemusíte panikařit – je dost možné, že po nějaké době sama odpadne. Z této části těla se už zvíře nenakazí, kůži ale vydezinfikujte a pravidelně kontrolujte. Malá boule je úplně normální a do pár dní sama zmizí.

Když najdete u kočky nasáté klíště

Stejně jako u psů i u koček jsou klíšťata přenašečem nebezpečných nemocí, jako je borelióza a babesióza, riziko onemocnění je naštěstí menší. Pokud u kočky přeci jen najdete nasáté klíště, je nutné ho co nejdřív vytáhnout . Postižené místo vydezinfikujte a pinzetou, přiloženou co nejblíže ke kůži, parazita uchopte za hlavu a pomalým tahem směrem nahoru vytáhněte. Přesvědčte se, že jste klíště odstranili celé a ránu znovu vydezinfikujte. Dbejte na pravidelnou kontrolu a pokud si všimnete zánětu nebo začne být kočka malátná, navštivte veterináře.

Jak si s klíšťaty u domácích mazlíčků poradit?

Pokud to jde, je samozřejmě lépe vyhýbat se na procházkách vlhkým stinným místům zarostlých trávou . K prevenci lze využít širokou škálu přípravků – od repelentních sprejů přes antiparazitní obojky a tablety až po pipety k nakapání na kůži. Bioveta má pro tyto účely v sortimentu hned také několik přípravků, a to Fipron sprej, pipety pro psy, pro kočky  a Bio Kill kožní spray. Zvážit lze rovněž pro všechny případy očkování proti borrelióze. Po každém návratu domů zvíře dobře prohlédněte , zda nenajdete klíště lezoucí v srsti či již přisáté. Zvláště dlouhosrstá zvířata je vhodné vyčesat hustým hřebenem .

 
Pokud objevíte již přisáté klíště (i některé kvalitní přípravky klíště usmrtí až po přisátí), ničím je nezakapávejte. Raději je ihned opatrně odstraňte pomocí pinzety na odstraňování klíšťat či podobného nástroje (lze snadno sehnat u veterinářů, v lékárnách či chovatelských potřebách) – pomalým otáčením lze klíště většinou bez větších obtíží uvolnit. Nedotýkejte se jej holýma rukama a nerozmačkávejte je! Po odstranění klíštěte ranku na kůži ošetřete šetrným dezinfekčním roztokem (např. povidonjodid, není-li pes citlivý na jód). Dojde-li při odstraňování k poškození těla klíštěte a část zůstane v rance, často nehrozí nic závažného, ale přesto raději konzultujte konkrétní případ s veterinářem.
 

PRODUKTY FIRMY BIOVETA NAJDETE V NAŠEM ESHOPU

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata