799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

Křeček

Křeček

Přály by si vaše děti k narozeninám, či pod stromeček živé zvířátko? Uvažujete nad tím, který domácí mazlíček by udělal radost celé rodině a zároveň nepředstavoval velkou finanční, ani časovou náročnost? Zapátrejte mezi drobnými hlodavci! Mezi nejvděčnější domácí mazlíčky patří křeček. Pokud se rozhodnete pro jeho chov, je pár důležitých věcí, které je dobré vědět a při jeho chovu respektovat.

 

Máte doma hlodavce

Na to nezapomínejte! Řezáky křečkům neustále dorůstají, a proto jsou nuceni často hlodat. Při nedostatku vhodného přírodního materiálu si bohužel mohou najít ke hlodání cokoliv jiného v kleci a hrozí tak útěk křečka, případně pozření rozkousaných částeček, například plastu. To může vést k velmi nepříjemným potížím, které někdy končí bohužel i uhynutím zvířátka. Proto je dobré těmto případům předejít! Nejvhodnější na hlodání jsou přírodní větve z ovocných, chemicky neošetřených stromů. Pokud je jaro a na větvích budou i pupeny, je to velice příjemné zpestření pro každého hlodavce.

 

Křeček v kleci

Špatně neuděláte, když vašemu křečkovi pořídíte prostornou klec. Mějte na paměti, že se dokáže protáhnout i velmi malými mezerami mezi dráty konstrukce! Pokud projde hlava, tak projde i celé tělo. Dráty od klece by tedy měly mít maximálně 1,3 cm rozestup. Velmi oblíbené a vhodné jsou kovové či plastové klece. Další pohodlnou variantou pro vašeho křečka může být i plnostěnné terárium.

Křečci milují šplhání, prolézání, různé skrýše, zkrátka pohyb všeho druhu! Proto mu určitě vybavte klec rozličnými doplňky, které křeček využije při svém každodenním řádění. Radost mu uděláte pořízením běhacího kola neboli kolotoče. Ale zároveň respektujte jeho odpočinek a nerušte ho ze spánku. Křeček je noční živočich!

Zajistěte mu vhodný domeček na spaní. Křečci totiž ve volné přírodě spí výhradně ve svých podzemních norách.

V kleci by samozřejmě neměla chybět napáječka s čerstvou vodou, stabilní miska na krmivo a jesličky na seno a další zelené krmivo. Krmivo doporučujeme umístit na různá místa v kleci. Shánění potravy bude pro Vašeho křečíka o mnoho zábavnější!

Raději si pořiďte pouze jednoho křečka, vyhnete se tak případným nepokojům a soubojům v kleci. Ani ve volné přírodě totiž křeččí nežijí v společenstvích ajsou to samotáři. I sameček a samička se v přírodě schází pouze v období páření. Výjimkou je křečík džungarský, který je velice společenský a je mu lépe ve společnosti dalších křečků. Doporučujeme ale umístit k sobě dva jedince, kteří spolu vyrůstali. Buď samce a samičky (počítejte ale s mláďaty) nebo dva samce. Nikdy ne dvě samice, ty si velmi hlídají své teritorium. Také se nedoporučuje umístit mladého křečka ke staršímu jedinci. Ten jej nemusí přijmout a v kleci mohou vznikat nepokoje.

 

Křečci křečkují!

Nezapomeňte na fakt, že křečci si tvoří spižírny! Veškerou potravu si nejprve ukryjí ve svých lícních torbách a pak si ji takto donesou do čistého rohu klece, kde své zásoby hromadí. Je dobré občas zkontrolovat nahromaděnou potravu a kazící se zásoby odstranit například pinzetou.

Krmení tohoto malého mazlíčka je relativně snadné. Zařaďte do jeho jídelníčku speciální sušené směsi, které poskytnou vyvážené spektrum živin, a současně mu dopřejte i šťavnaté zelené krmení, jetel, luční trávu, všechny druhy ovoce. Ze zeleniny mrkev, květák, listový špenát, okurku, celer i hlávkový salát.

Nikdy ovšem nekrmte křečka sladkostmi, těstovinami nebo syrovým masem či rybami!

Věnujte pozornost také výběru vhodné podestýlky! Existuje jich celá řada, vyzkoušejte, která bude vyhovovat vašemu novému drobnému členu rodiny, ale i vám. Volit můžete například hobliny, kukuřičné stelivo, dřevěné peletky, dřevitou vlnu nebo speciální podestýlku, která efektivně absorbuje jak vlhkost, tak případné pachy.

Nepoužívejte podestýlky pro kočky a klasický písek, které mohou být pro drobné křečkovy nožičky příliš ostré!

 

Křeček a jeho zdraví

Nejčastějším problémem je průjem. Při zažívacích potížích je třeba křečkovi zajistit dostatek pohybu, který pomáhá upravit zažívání a pohyb střev. Nedávejte křečkovi žádné zelené krmivo, pouze suchou směs a průjem by měl ustoupit. Dále můžete křečkovi podat kousek živočišného uhlí nebo probiotiotika (v lékárně jsme dostupné Laktobacily baby, dávkování je pro křečka na špičku lžičky). Existují také speciální probiotika pro hlodavce Bio Lapis.

Velmi těžký průjem způsobují bakterie Lawsonia intracellularis a Clostridium piliforme, jedná se o onemocnění mokrý ocásek a Tyzzerovu nemoc. Obě bakterie se běžně vyskytují ve střevech křečků, pouze při přemnožení vzniká onemocnění, které se rychle šíří chovem jako mor! Nemoc je přenosná na jiné hlodavce, ale není přenosná na člověka. Křečka okamžitě odneste k veterináři, který předepíše antibiotika.

Pokud se křeček nadměrně škrábe, může mít parazity! Blechy jsou pozorovatelné okem, svrab nevidíte, protože se pohybuje pod kůží, kde si dělá chodbičky. Stejně tak demodex (trudník).  Velice rychle se rozšiřují vylysaná místa v srsti po celém těle a křeček může skončit skoro celý holý. Proto musíte ihned k veterináři!Pro křečky jsou bezpečné kapky Advocate a Stronghold. Nesmíte zapomenout ošetřit také okolí!

Nemocný křeček je často apatický, schovává se, nejí jako běžně a často velice silně kouše.

Křečky není potřeba očkovat a bývají relativně zdraví po celý život. Zajistíme-li jim jejich základní potřeby, jen málokdy onemocní. Přesto si křečka pravidelně všímejte, snadněji tak zaznamenáte jakoukoliv změnu zdravotního stavu. Z hlediska zdraví také doporučujeme pořídit křečíka od osvědčeného chovatele a ne ze zverimexu!

 

Chov křečka přináší do rodiny spoustu radosti a potěšení. Navíc děti, které vyrůstají s domácím mazlíčkem, se učí zodpovědnosti a vztahu ke zvířatům!

 

MVDr. Ivana Bednářová

 

 

VHODNÉ PRODUKTY NEJEN PRO KŘEČKY ALE I PRO OSTATNÍ HLODAVCE NALEZNETE U NÁS NA E-SHOPU 

Vložte svůj komentář