799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

Fakta a mýty o výživě koček

Fakta a mýty o výživě koček

Staráte se o kočičku? Máte rádi tyto svérázné chlupaté mazlíčky? Jste zkušení chovatelé nebo začátečníci, kteří teprve kočičí svět objevují? Pojďme se společně podívat na nejčastější mýty o jejich výživě a srovnejme si fakta! Pouze kvalitní výživa zajistí ten správný přísun potřebných živin a my se můžeme těšit ze společnosti zdravé a vitální kočky.

 

Prospěje koťátku kravské mléko?

Období čistě mléčné výživy od matky končí kolem tří až čtyř týdnů, pak je vhodné pomalu začít kotě zvykat na krmivo. Zhruba od třetího měsíce už podávejte koťatům výhradně kočičí krmivo. Začněte od malých porcí krmiva určeného speciálně pro koťata. Pokud se ze začátku nedaří, je možné přidávat trochu mléka určeného přímo pro odchov koťat a jeho množství pomalu snižovat. Jedná se o speciální kočičí mléko se sníženým obsahem laktózy.

Pokud byste použili klasické kravské mléko mohl by se kvůli vysokému obsahu mléčného cukru vyskytnout průjem.

Také mějme na paměti, že k přirozeným stravovacím zvyklostem koček patří až 20 malých jídel během jednoho dne i noci. Suché granulované krmivo má v porovnání s konzervami mnohem více kalorií, a proto doporučujeme jeho spotřebu kontrolovat a kotě nepřekrmovat. Od čtvrtého měsíce je optimální rozdělit denní dávku vlhkého krmiva do dvou porcí na ráno a večer a během dne i na noc zajistit několik malých porcí suchého krmiva. Vhodné suché krmivo pro Vaše koťátko je OPTIMAnova Kitten.

 

Kočka je šelma, ale pozor na kosti a syrové maso!

Kočka je od přírody masožravec. Do jejího jídelníčku patří části těl ulovených zvířat (svalovina, vnitřnosti, chrupavky) ale nikdy ne tvrdé kosti. Tato nestravitelná část potravy nejčastěji způsobuje kočkám nepříjemnou zácpu. V horším případě hrozí zánět střevní stěny, až vážné poškození střeva.

Kočky chované v domácnosti se v porovnání s volně žijícími dožívají vyššího věku zejména díky kvalitní stravě. Pokud bychom chtěli kočkám „přilepšit“ syrovým masem, mějme prosím na paměti, že syrové maso může obsahovat nejrůznější parazity a bakterie. Jedná se nejčastěji o salmonely, listerie a další bakteriální infekce. Pravidelné odčervování v tomto případě nestačí.

Odčervením se parazitů sice zbavíte, ale závažnější problémy na vás teprve čekají.
Při krmení syrovým masem je závažným rizikem nadbytečný příjem fosforu.

Fosfor u koček způsobuje celou řadu potíží jako je řídnutí kostí a zvýšené riziko tvorby močových kamenů, či celkové onemocnění ledvin. Opravdu jednou za čas můžeme přidat kočce do jídla malý kousek syrových jater kvůli vysokému obsahu důležitého vitaminu A.

A jak je to s psím krmivem pro kočku? Pokud bychom dlouhodobě krmili kočku psím krmivem, tak jí dozajista ublížíme. Psí krmivo obsahuje méně bílkovin a současně nadměrné množství hořčíku, který zvyšuje pH moči a zapříčiňuje vznik močových kamenů. Své kočce tedy dávejte pouze krmivo pro kočky určené např. OPTIMAnova Cat.

 

Čím tedy krmit kočku a jaké jsou parametry kvalitního krmiva?

Vyvážená strava obsahuje především dostatečné množství kvalitních bílkovin, a to až 40 %krmné dávky. Je-li jich naopak dlouhodobě přespříliš, organismus kočky je močovými cestami vyplavuje ven a zbytečně zatěžuje játra a ledviny. Základním stavebním prvkem bílkovin jsou aminokyseliny. Nejdůležitější aminokyselinou pro kočky je taurin (neumí si ji samy vyrobit a musí jej přijímat potravou). Jeho nedostatek vede u koček k poruchám činnosti srdce a k poškození zraku, konkrétně k postupné degeneraci sítnice.

Nejefektivnějším zdrojem energie jsou tuky, optimální podíl tuků v krmivu pro kočky by neměl přesáhnout 25 %. Jejich dlouhodobý optimální přísun má vliv nejen na zdravou srst kočky, ale také na celkovou vitalitu organismu.

Tuky jsou potřebné zejména pro příjem kyseliny arachidonové, která je pro kočky důležitá pro vstřebávání některých vitaminů.

Dalším zdrojem energie, hlavně pro stárnoucí kočky, jsou snadno stravitelné sacharidy. Klíčové jsou také minerály a vitamin E, podporující dobrý zdravotní stav. Kompletní krmivo se sníženým obsahem tuku, případně konzervy a granule s označením light, jsou určené také pro kastrované kočky.

 

Zapomeňte na čokoládu a ostatní sladkosti!

Čokoláda je pro kočky jed! Obsahuje theobromin, který je pro psy i kočky toxický. Vyvolává zvracení, průjem a ve větším množství může způsobit i smrt zvířete. Rozhodně ani jiné sladkosti do vhodné stravy Vaší kočky nepaří. Vůbec totiž nerozeznávají sladkou chuť. Kočky a psi mají výrazně méně chuťových pohárků než lidé, proto vybírají krmivo čichem, zatímco chuť krmiva téměř nevnímají.

Věřím, že dnes už opravdu nikoho nenapadne krmit svého domácího mazlíčka smaženým, slaným či kořeněným lidským jídlem. Co bychom naopak dopřát své kočičce měli je kvalitní kompletní strava určená právě pro jejich věkovou kategorii a jejich aktuální potřeby. Zajistit jí také neustálý přístup k čerstvé pitné vodě. Oblíbené kočičí fontánky zajišťují tekoucí vodu, ale i klasická miska má své výhody, dá rychle vypláchnout a umýt. Čištění fontánek je o něco komplikovanější, zato vytváří hravou atmosféru a stimulují kočku k pití.

 

MVDr. Ivana Bednářová

Vložte svůj komentář