U zásilek dodávaných přepravní společností dochází ke zpoždění expedice. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

Jak vybrat nejkvalitnější granule? Ptáme se odborníka

Jak vybrat nejkvalitnější granule? Ptáme se odborníka

Na trhu je spousta granulí různých cenových kategorií, což některým chovatelům může při výběru způsobovat vrásky na čele. Pokud se i vy ztrácíte v nabídkách granulí pro vašeho psího nebo kočičího mazlíčka, pak jste tady správně. Na všechny důležité otázky, nad kterými jste si doposud lámali hlavu, jsme se zeptali odborníka – pana Erika Újezdského, jednatele společnosti JUKO petfood s.r.o.

Na co by se měl každý chovatel psa či kočky při výběru granulí zaměřit?

Určitě by neměla být hlavním rozhodovacím kritériem cena ani lákavé a skvěle graficky zpracované obaly. Chovatel by se měl především zaměřit na vhodné surovinové složení krmiva. Jednoduše se zajímat co je uvnitř pytle.

Je vyšší cena vždy zárukou kvality?

Ne vždy to tak musí být. Na našem trhu se vyskytuje neuvěřitelné množství různých značek. Všechny samozřejmě tvrdí, že jsou tou nejlepší stravou pro vašeho psa či kočku. U mnohých z nich však polovinu ceny tvoří marketing, třetinu umělá dochucovadla, chemické stabilizátory a konzervanty. Zbytek ceny jsou pak obiloviny a nějaká levná masová moučka.

Jak by tedy mělo kvalitní složení vypadat?

Opravdu dobré krmivo by mělo být vyrobeno z kvalitních živočišných bílkovin (z masa), z lehce stravitelných sacharidů (rýže, brambory, atd.), prospěšných tuků (kuřecí, rybí) a bez obsahu škodlivých chemických látek (konzervováno pouze přírodně).

Jaké nejčastější chyby se chovatelé při výběru granulí dopouštějí?

Nejčastější je asi ta, kdy úplně podlehnou televizní reklamě a koupí produkt, aniž by věděli z čeho je vlastně vyroben. Pak nasypou psovi nebo kočce do misky krásně barevné granulky plné chemie a soli. Například vysoký obsah soli zvýší chutnost granulí, ale vysloveně ničí ledviny.

Další velmi častou chybou je, že si vyberou krmivo podle lákavých malůvek na přední straně obalů a nepřečtou si na zadní straně pytle složení, ve kterém by výrobce dle zákona lhát neměl. Umět správně přečíst složení a rozpoznat co se pod kterým výrazem vlastně skrývá, však není úplně jednoduché.

Jak má tedy chovatel složení číst?

Je důležité mít na paměti, že složení musí být napsáno vždy SESTUPNĚ. To znamená, že na prvním místě musí být ta surovina, které je v krmivu nejvíce a na posledním ta, které je nejméně.

Dále je dobré vědět, že stále existuje spousta výrazů pro méně či více kvalitní masové nebo masokostní moučky. Například pokud je ve složení na obalu suchého krmiva napsáno: „Maso“, nebo „Maso a vedlejší produkty živočišného původu“, nebo „Maso (min. 4% drůbeží)“ skrývá se pod tím vždy jen jedno – masová moučka, u které nevíme, z jakého zvířete byla vlastně vyrobena. Lepším příkladem je: „Drůbeží maso“ – znamená drůbeží moučka (z jakékoli drůbeže) nebo „Ryba“ – znamená rybí moučka (jakákoli ryba, nejčastěji mix).

Kvalitnější krmivo by mělo být vyrobeno z jednodruhové masové moučky. To většinou výrobce píše ve složení takto: „Drůbeží maso 30%, losos 20%, atd…“. Pro výrobu špičkového krmiva se dnes používá i čerstvé maso. Pokud je v krmivu obsaženo, může výrobce ve složení uvádět například: „Čerstvé kuře 30%, čerstvý losos 20%, atd…“ Toto je však jen malá ukázka toho, na co by si měl člověk dávat pozor při výběru vhodného krmiva.

Kolik procent masa by měly kvalitní granule obsahovat?

Měla by to být alespoň polovina z celkového obsahu všech ingrediencí. Nedá se ovšem jednoznačně a přesně říci, že X% je málo a Y% je už moc. Krmivo musí být v první řadě dobře vyvážené a lehce stravitelné. Není to tedy jen o kvantitě, ale hlavně o kvalitě všech použitých vstupních surovin.

Jaké složení granulí je pro zažívání nejstravitelnější?

Jednoznačně jsou to krmiva, která obsahují jen jeden zdroj živočišných bílkovin, neboli mono proteinová dieta. Použití více druhů masa v jednom produktu zhoršuje stravitelnost. Například losos nebo králík jsou velmi lehce stravitelným živočišným proteinem a v kombinaci s vhodnými sacharidy (rýže nebo brambor) jsou vynikající potravou nejen pro psy a kočky.

Získá zvíře z granulí opravdu všechny živiny, které potřebuje?

Hovoříme-li o superprémiových, nebo dokonce holistických krmivech, tak jednoznačně ano.

Co dělat, když je zvířecí mazlíček alergický?

Zjišťovat složitě, která složka potravy u něj alergickou reakci vyvolává, může být mnohdy velmi zdlouhavé a nákladné. Vaše zvíře se navíc dále trápí. Jedna z možností, jak situaci rychle vyřešit, je přejít na některé z hypoalergenních krmiv. Dnes chovatelé nejčastěji hovoří o alergiích na sóju, pšenici a kuřecí maso. Je to zřejmě způsobeno dlouhodobým používáním těchto surovin v drtivé většině všech krmiv pro psy a kočky.

Je pravda, že kvalitní strava se podepíše na srsti zvířete?

Rozhodně ano. Je to hned třetí věc, kterou na zvířeti můžeme pozorovat po změně granulí na kvalitnější. První věc, jež se zlepší, je stolice. Následuje celková vitalita a pak už si můžeme všimnout většího lesku a menší lámavosti srsti.

Můžou mláďata dostávat stejnou stravu, jako dospělí?

Určitě ne! Mládě má úplně jiné nutriční nároky než dospělý jedinec. Potřebuje proto speciální stravu pro štěňata nebo koťata, kterou najdete v obchodech pod názvem Puppy, Junior nebo Kitten.

Když už jsou zvířata staršího věku, musí dostávat speciální granule nebo stačí ty dosavadní?

Pokud se váš pes či kočka dostali do seniorského věku, je vhodnější přejít na speciální krmiva určená právě jim. Tato krmiva jsou vyvinuta tak, aby lépe pečovala o klouby, imunitní systém, nebo třeba zažívaní starších jedinců. V obchodech se objevují pod názvem Mature nebo Senior.

Jaké granule potřebuje pes, který je vystaven vysoké zátěži?

Potřebuje vysokoenergetické krmivo. U krmiv určených pro sportovní nebo pracovní psy je zejména zvýšený obsah bílkovin a tuků. Naleznete je pod názvem Active, Performance, Energy a podobně.

Existují nějaké speciální granule pro kočky, které často dáví srst?

Ano, je to krmivo nazvané anglickým názvem Hairball, což volně přeloženo znamená „kuličky chlupů“. Krmivo svým speciálním složením pomáhá předcházet tvorbě bezoárů, následným obstrukcím a trávicím potížím.

Co znamená „superprémiové krmivo“?

Mělo by to vystihovat prvotřídní kvalitu použitých surovin i zpracování, ale nezapomeňte, obal krmiva stejně jako papír brožury, snesou vše. Dnes se na trhu setkáváme se spoustou krmiv, které jsou velice nízké úrovně kvality, a přesto si troufnou mít napsáno na obalu superpremium. Prosím nenechte se napálit, čtěte složení.

Jakou značku granulí byste doporučil chovateli, který nechce při výběru udělat chybu?

Chybu nemůžete udělat se značkou OPTIMAnova. Více o složení se dozvíte zde.

Vložte svůj komentář