U zásilek dodávaných přepravní společností dochází ke zpoždění expedice. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
799,0000

Hlavička, tel+otvírací doba

Po - Čt 8 - 16 hod, Pá 8 - 14 hod

Kategorie

Jak na mlsnou kočku

Jak na mlsnou kočku

S nekonečnou trpělivostí, dalo by se napsat jednoduše a výstižně. Bohužel tahle rada kočku nenasytí. A tak nám nezbývá nic jiného, než se na problematiku hůře krmitelných koček podívat zblízka.

Kočičí výsada

Neznám mnoho opravdu mlsných psů, kteří by ustavičně odmítali krmivo, které jim jejich majitelé podávají. Většinou za odmítáním krmiva u psů stojí jejich majitelé, kteří jim rádi dopřejí nějaké ty dobroty od stolu a psi pak samozřejmě odmítají žrát samotné granule. Jiný případ je změna granulí. Za těchto okolností většinou dobře funguje psovi přimíchávat staré granule k novým a za pár dní je po problému.

Ano, existuje i množství psů od přírody nežravých, ale i u těch většinou stačí, když se granule ochutí masovou konzervou. Dokonce i vynechání krmné dávky má u psů úspěch, ale u koček jsou tyhle psí pravidla k ničemu. Kočka si umí postavit hlavu takovým způsobem, že hladovění u ní může skončit fatálně. Ochucení granulí, které kočka nechce žrát, oblíbenou masovou konzervou, v lepším případě skončí tím, že z granulí olíže to co jí chutná a zbytek nechá v misce. Vždy je potřeba odlišit od přírody mlsnou kočku od kočky, která ztratila chuť k jídlu z nějakého vážného důvodu.

Možné příčiny ztráty chutě k jídlu

Stěhovaní, příchod nového člena do rodiny

Změna v jakémkoliv smyslu může zapříčinit, že vaše kočka ztratí chuť k jídlu. Kočky jsou od přírody konzervativní tvorové, kteří nemají rádi změny. Mezi nejčastější změny, kterým je kočka vystavována, patří stěhování, příchod nové kočky do rodiny, narození potomka majitelům nebo změna v uspořádání kočičích věcí. Ano, i tahle, z našeho pohledu banalita, může zapříčinit, že se vaše kočka nepohrne k jídlu. Pokud se chystáte provést nějaké změny, doporučuji vám je aplikovat pozvolna. Například během stěhování je vhodné brát kočku s sebou do nového bytu, aby měla možnost si postupně přivyknout na nové prostředí. Platí, že mladé kočky se se změnou vypořádávají snadněji než ty starší. Kočce v období změn podávejte její oblíbenou stravu a věnujeme ji více pozornosti. Uvědomte si, že někdy trvá i pár měsíců než se kočka vyrovná s novou situací. Po této době by se vše mělo vrátit do normálu. Co může zapřičinit stěhování s kočkou?

Zdravotní potíže

Mezi nejčastější zdravotní komplikace, které stojí za ztrátou chuti k jídlu, patří záněty močového měchýře a záněty dásní. Samozřejmě ztráta chuti bývá prvotním příznakem u většiny onemocnění a při podezření, že je kočka nemocná, bychom ji měli ihned vzít k veterinárnímu lékaři, aby případné onemocnění potvrdil, nebo vyloučil.

Zánět dásní je u koček velmi častým a opomíjeným onemocněním. Bohužel jsem se už mnohokrát setkala s tím, že majitelé měli podezření na zánět dásní u své kočky. Vzali ji k veterináři s tím, že nechce žrát, že se jim nelíbí barva dásní. Kočka byla mladá, čerstvě přezubila a veterináře neměla v lásce. Vše dalo dohromady závěr, že kočka je v pořádku a za ztrátou chutě a preferování pouze mokrého krmiva stojí hormonální změny, které jsou v tomto věku zcela běžné. Zánět dásní se neléčil a kvůli tomu muselo později dojít k vytrhání všech zubů u kočky.

Dobrou zprávou pro majitele nemocných koček je, že po vyléčení se kočkám vrací chuť k jídlu.  

Co s mlsnou kočkou?

Období říje

Říje (mrouskání) může být také důvodem, proč má kočka sníženou chuť k jídlu. Ačkoliv říji mají jen kočky, týká se tohle období i samců. Kocour dokáže vycítit kočku v říji na poměrně velkou vzdálenost a jeho touha po páření může ovlivňovat jeho chuť k jídlu. Během krytí a několik dní po krytí může mít kočka i kocour sníženou chuť k jídlu. Apetit se vrátí s koncem říje. Vzhledem k tomu, že období říje je vysilující pro obě pohlaví, je vhodné zvážit kastraci.

 

Co platí na mlsné kočky

I když je kočka zdravá, neprošla žádnými změnami a přesto má sníženou chuť k jídlu, nezoufejte, kočky jsou od přírody mlsná stvoření. Jak tedy jim i sobě zpříjemnit krmení?

Ujistěte se, že misky na krmení jsou čisté a v dostatečné vzdálenosti od kočičí toalety, na nerušeném místě. Je vhodné, aby v blízkosti misek s krmivem nebyla ani miska s vodou. Kočce podávejte potravu o pokojové teplotě nebo o něco teplejší do zhruba 37°C. Teplejší potrava je voňavější a tím pro kočku lákavější. Kočce nabízejte raději menší porce a častěji, než jednu velkou porci za den. Nedojedenou kapsičku ani konzervu nenechávejte kočce tzv. na potom. Potrava nepříjemně oschne a po delší době se v ní začnou množit bakterie. Od kotěcího věku nabízíme kočce pestrou stravu v podobě syrového přemraženého masa, různých druhů konzerv, kapsiček a kvalitních granulí.

V případě, že máte doma mlsnou kočku, můžeme vám doporučit krmivo OPTIMAnova Cat Exquisite, které bylo vyvinuto tak, aby zachutnalo i té nejvybíravější kočce. Navíc se jedná o krmivo nejvyšší kvality s vysokým obsahem živočišných bílkovin. Za dobu působení na trhu s krmivy se díky OPTIMAnova Cat z mlsných vybíravých koček stali velcí jedlíci.

Zastavte se za námi na náš stánek (Visán - OPTIMAnova) pro vzorek krmiva OPTIMAnova CAT zdarma. Budeme na mezinárodní výstavě koček na výstavišti Černá louka v Ostravě, která se koná ve dnech 20. a 21.8.2016. Těšíme se na vás.

Teplejší krmivo více voní, pro mlsnou kočku může být přitažlivější.

Fotografie pochází z archivu fotografky: Ivka Popovská Kinclová

Vložte svůj komentář