B2B
X

Jak zbavit vašeho domácího mazlíčka blech?

Jak zbavit vašeho domácího mazlíčka blech?

Blecha je jedním z nejčastějších psích parazitů. Oproti populárním průpovídkám však opravdu existuje reálné nebezpečí, že blecha ze psa či kočky přeskočí i na člověka, byť to není její hlavní hostitel.

 

 

Blechy se časem velmi dobře adaptují na život v prostředí obývaném svými hostiteli

Z toho také vyplývá, že se s nimi můžeme setkat prakticky po celý rok . Blechy (resp. především jejich larvy a kukly) se velmi rády usídlí v pelechu, boudě či dece svého nedobrovolného hostitele, ať už je to pes či kočka. Ale dobře se jim daří klidně i  v koberci, rozích nábytku, ve škvírách v podlaze apod. A vyskytují se samozřejmě také v norách a doupatech divokých zvířat (šelmy, hlodavci aj.). Jejich životní cyklus na prostředí hostitele přímo závisí – bleší larvy jsou velmi citlivé na teplotu a vlhkost a ve volné přírodě dokážou přežít spíše jen v teplé části roku. Bleší kukla (vývojové stadium bezprostředně před dosažením dospělosti) je velmi odolná a dokáže v klidovém stavu vydržet týdny až měsíce!

V závislosti na přítomnosti vhodného hostitele a dalších vnějších podmínkách tak životní cyklus blechy může trvat přibližně od 12 dnů po 6 měsíců (v běžné domácnosti zpravidla 3-8 týdnů). Na nového hostitele se blecha může dostat přímým kontaktem, případně z prostředí. Takřka okamžitě začíná sát krev. Během následujících 8-24 h se blechy začínají pářit a první vajíčka kladou 24-36 h od prvního nasátí. Vajíčka pak ze srsti zvířete vypadnou do prostředí. Dospělá blecha jich naklade až 40-50 denně.

Pokud není počet přítomných blech příliš vysoký, můžeme v srsti zvířete o dost pravděpodobněji najít bleší trus než samotnou blechu.  Trus vypadá jako zrníčka kávové sedliny a když jej dáme např. na mokrý savý papír, pouští růžovou až červenou barvu. Častým příznakem je svědění, postižené zvíře se škrábe a vykusuje si srst. Někdy až tak úporně, že na něm nalézáme celé okrsky polámané či přímo chybějící srsti (typicky v oblasti beder a kořene ocasu). Bleší sliny jsou též poměrně silným alergenem a mnoho zvířat na ně reaguje výraznou kožní reakcí – existuje dokonce samostatné onemocnění, tzv. alergie na bleší kousnutí. Blechy mohou sloužit také jako přenašeč původců jiných onemocnění – např. tzv. nemoci kočičího škrábnutí (Bartonella henselae), tasemnic, tyfu aj.

 

Když trápi blechy vašeho psa

Blechy si může váš čtyřnohý kamarád snadno přinést z procházky na sídlišti, v lese u i vody. Způsobů, jak psa odblešit, je naštěstí hned několik. Nejdříve použijte šampon proti blechám , který je zahubí. Když je srst čistá, přichází na řadu odpuzovače blech. Z jakých můžete vybírat? Spreje jsou velmi účinné, ale nevhodné do domácnosti, ve které žijí děti. Pipety proti blechám jsou účinné jak na léčbu, tak na prevenci až po dobu jednoho měsíce, oproti tomu obojky působí preventivně proti blechám ve všech jejich vývojových stádiích po dobu několika měsíců.

Co když blechy trápí malé štěně? Tam je potřeba zakoupit odpuzovací prostředky přímo pro mláďata. Vhodným přípravkem proti blechám pro štěňata jsou spreje, některé z nich můžete používat už od jejich prvních dnů. Osmitýdenní štěně už lze odblešit pipetou, vybranou podle hmotnosti psa, a od sedmi týdnů můžete nasadit i obojek.

 

Jak je to s blechami u koček?

Pokud trápí vaši kočku blechy, nese to s sebou hned další problém – tito parazité jsou mezihostiteli určitých druhů tasemnic, které mohou na zvíře přenést. Kočka navíc může trpět alergií na bleší kousnutí, která se projevuje zánětem kůže. Největší nebezpečí napadení blechami hrozí v srpnu a na začátku podzimu, kdy doporučujeme zvýšenou opatrnost a prevenci. 

Jak proti nim bojovat? Stejně jako u psů seženete na trhu spoustu preparátů, mezi které patří šampony, spreje, pudry, pipety, obojky i tablety. Postup odblešení je následující – kočičku vykoupete antiparazitním šamponem, ošetříte svědivá místa vybraným antiparazitikem a použijete sprej nebo pipetu. U odblešení koťat doporučujeme použít sprej, který je vhodný už od druhého dne života, a zvíře nejprve odčervit pastou. Nezapomeňte použít odpuzovadla také v pelíšku a na místech, kde se kotě nejvíce zdržuje.

 

A co blechy králičí?

Dobrá zpráva je, že běžné druhy blech si zpravidla králíka za svého hostitele nevybírají. Bohužel stejně obtížně, jako králík blechy chytí, se jich i zbavuje. Pokud v jeho srsti najdete bleší trus, rozhodně králíčka nekoupejte v antiparazitním šamponu ani mu nepodávejte volně prodejná antiparazitika, ale zajeďte na veterinu, kde se o jeho odblešení postarají. Stejně jako u čtyřnohých domácích zvířat důkladně vyčistěte prostředí, a v čištění pokračuje preventivně po dobu dvou měsíců.

 

Boj s blechami je velmi obtížný

Míst, kde se dokážou ukrýt, je v každé domácnosti hodně a bývají těžko dostupná při běžném úklidu. Zbavit se blech je tedy hodně fyzicky i psychicky náročný úkol – vyžaduje mnohdy několikanásobný kompletní úklid domácnosti včetně vyprání všech možných dek a ložního prádla, ošetření podlah insekticidními přípravky, úklidu pod přesunutým nábytkem apod. Některé kukly totiž mohou uniknout předchozímu úklidu a vylíhnou se z nich následně další larvy.

 

Vyplatí se proto používat preventivně přípravky proti blechám

Zpravidla jsou ve formě pipet k nakapání na kůži, případně antiparazitních obojků či žvýkacích tablet. A to i tehdy, pokud Vaše zvíře pobývá většinu času uvnitř domu nebo bytu a ven chodí jen na vycházky. Je ovšem nutno dát pozor, jaký přípravek zvolíte, neboť některé účinné látky mohou být pro určité druhy zvířat nebezpečné (např. permethrin nelze používat pro kočky). Vždy proto dbejte rad ošetřujícího veterinárního lékaře. Ze sortimentu společnosti Bioveta a.s. jsou pro prevenci i řešení problémů s blechami určeny řady Fipron a Bio Kill (posledně jmenovaný též ve variantě k ošetření prostředí).

 

PRODUKTY FIRMY BIOVETA NAJDETE NA NAŠEM ESHOPU

Vložte svůj komentář
/seznamapi/postdata